Encyklopedie českých a slovenských astrologů
písmeno Č - Čížek
Administrace: JUDr. Jiří Kubík
Otázky pro ENCYKLOPEDII ASTROLOGŮ ČESKÉ A SLOVENSKÉ REPUBLIKY

1. Jméno, příjmení a adresa, příp. tel/fax, email:
Vítězslav Čížek telefon (se záznamníkem): 257 316 203
mobil: 606 914 971
e-mail: paralaxa.mail@centrum.cz
web: www.astrologiesnadhledem.cz

2. Osobní data: den, měsíc, rok, místo narození, hodina a minuta narození a způsob, jak byla data získána (sdělení matky, lékařská zpráva, zápis příp. fotokopie dokladu, pokud nechcete tato data zveřejnit nic Vám v tom nebrání):
15.2.1952 v Jihlavě

3. Životopis: nejdůležitější data z osobního a profesionálního života, (případně foto a podpis):
Po maturitě na jihlavském gymnasiu jsem byl přijat na FFUK v Praze, kde jsem studoval dějiny filmu a češtinu. Následovala vojenská služba a poté jsem byl jazykovým redaktorem (1977-1991) v Ústřední půjčovně filmů (titulkování zahraničních filmů). 1991-1993 svobodné povolání (překlady z němčiny, publikace, Pasekův astrologický kalendář na roky 1991, 1992 a 1993). R. 1992 jsem vystupoval jako astrolog v pořadu České televize "Politika pro každého aneb horoskop". 1993-2002 jsem byl redaktorem ČT v centru dokumentární tvorby. Na astrologické téma jsem zde připravil "Příběh Valdštejnova horoskopu" pro cyklus Lapidárium. Při té příležitosti jsem s překvapením zjistil, že text slavného Keplerova horoskopu nikdy nikde nevyšel česky. Přeložil jsem ho a posléze otiskl v literárním časopise Tvar (10/1997). Nyní jsem opět v tzv. svobodném povolání. Od druhého ročníku časopisu Xantypa zaplňuji jeho astrologickou stránku a pokud možno na ní pomlouvám české politiky.

4. Od kdy se zabýváte astrologií a jak: profesionálně, na částečný úvazek, máte astrologii jen jako hobby?:
O astrologii jsem se začal zajímat r. 1983, což jsem si později vysvětlil tranzitem Neptuna přes ascendent. Provozuji ji na částečný úvazek, aby mě zcela nepohltila. Co chvíli se totiž utvrzuji v dávném poznatku, že největším prokletím astrologie jsou astrologové, kteří kromě astrologie nerozumějí už ničemu dalšímu.

5. K jakému směru v astrologii se hlásíte? :
Tradičnímu, a když jsem v dobrém rozmaru, někdy se pasuji na astrologa-humoristu.

6. Pracujete jako astrologický poradce, učitel, autor, přednášíte, jste aktivní člen nějaké skupiny, vedete vlastní školu, věnujete se astrologickém výzkumu, jako astrolog v mediích, astrologii zatím studujete?:
Hlavně si nad horoskopy hloubám a konstelace dějinných událostí mě zajímají podstatně víc než efemérní hvězdičky šoubyznysu. Taky pochopitelně řeším problémy svých přátel a známých. Se svou ženou Helenou rozjíždím astrologickou poradnu Paralaxa (internet spuštěn 8.10.2003). Média si zařadila astrologii mezi pouťové atrakce, takže tyhle příležitosti moc nevyhledávám. Seriózních možností k prezentaci astrologie je poskrovnu.

7. Jak jste astrologii studoval/a: např. samostudium, kurz, v astrologickém společenství, soukromě pod vedením nějakého astrologa - jakého?:
V určitém stadiu poznávání se každý nutně stává samoukem - v kterémkoli oboru - a svůj obzor rozšiřuje kolegiální výměnou názorů a zkušeností. Do oboru mě uvedla Jarka Hrušková a spoustu věcí mi vysvětlil Jaroslav Mixa. Oba už jsou na věčnosti.

8. máte nějaký astrologický certifikát, titul, jste členem nějaké společnosti? Uveďte jaký.:
Jsem neorganizovaný hvězdopravec a žádný štempl nemám.

9. co bylo hlavním důvodem a motivací, že jste se začali věnovat astrologii, v souvislosti s nějakým jiným oborem, např. esoterním, psychologií?:
Popravdě řečeno, začal jsem se učit astrologem čistě z recese. Pak jsem poznal, že je to poměrně racionální nauka, a začal nenávidět všechnu tu rádobymystickou veteš, která se na ni nabaluje: talismany, cingrlátka, meditační hudbu, vykuřování, meditativní mazanice, extatická vytržení při komunikaci s instantním bohem a tak dále.

10. Jaké astrologické prvky a techniky uživáte nejraději, nejčastěji a proč?:
Radix a tranzity, z direkcí sekundární, jak je používal už Kepler. Jarka Hrušková mě naučila, že fungují tranzity k direkcím. Jaroslav Mixa byl náš největší expert na polosumy, přesvědčil mě o tom, že je to skvělá metoda, ale já na ni nejsem dost trpělivý.

11. Jakému systému domů dáváte přednost a proč?:
Placidovu - tak nějak ze zvyku, že je nejrozšířenější. Ale neměl by se používat na historické horoskopy, protože Placidus byl podstatně mladší než Karlův most.

12. Máte nějakého oblíbeného astrologa, vzor? Uveďte jakého.:
Vzor jsem neměl nikdy v ničem, a když ještě nebyla dostupná česká literatura, jazyková dispozice mě nasměrovala na německé autory: Löhlein, Ebertin, Mertz.

13. Máte nějaké další zájmy? Uveďte jaké.:
Víno, ženy, mlčení (zpívat neumím). Dále třeba motorismus, fotografování, recese, nezdravá jídla... Takové ty lidské věci.

14. Publikujete? např. v samizdatu, novinách, časopisech, na internetu, v kterých, kdy a o čem, vystupujete na veřejnosti, vystupovali jste v mediích? Uveďte kdy a v kterých.:
Viz ad 6).

15. Máte v souvislosti s astrologií nějakou osobní filosofii? Uveďte jakou.:
Filosofické jasno jsem ve svém životě měl naštěstí dřív, než jsem pustil do astrologie. Naštěstí pro ni i pro klienty. Těm při prvním setkání vždycky říkám, že astrologie je nauka o tom, jak osudu lépe čelit, a ne jak se na něj lépe vymlouvat.

16. Co si myslíte o budoucnosti astrologie?:
Budoucnost má - navzdory tomu, kdo všechno se dnes do ní montuje a vydává za astrologa.

17. Myslíte si, že žijeme ve věku Vodnáře?, dáváte přednost tropickému/siderickému zodiaku, nebo nějakému jinému systému?:
Čím déle ten humbuk okolo Věku Vodnáře trvá, tím víc si myslím, že je to naprostá blbost. Zodiak používám tropický, siderický považuji za salonní spekulaci. Rovnodennosti a slunovraty jaksi nerespektují precesi a neposouvají se.

18. můžete doporučit nějakého dalšího astrologa z minulosti, současnosti? Uveďte kterého.:
Spíš mám potřebu před některými astrology varovat.

19. máte k dispozici přesná data (narozeni, příp. smrti) nějakého jiného astrologa? Uveďte.:
Jaroslava Mixy (jediného českého astrologa, kterého jsem našel v Taegerově čtyřdílném Internationales Horoskope-Lexikon). Narodil se 13.4.1928 v 00:24 SEČ v Ústí nad Labem (jeho vlastní korektura), zemřel 18.4.2000 údajně v 15:15 - 15:30 letního času v Kladně při dopravní nehodě (sražen autem na přechodu). Stalo se mu to přesně rok poté, co jsem já zázrakem (Venuše na hrotu 8. domu horoskopu události) a neporušený přežil havárii v autě. Ještě mi podle ní korigoval čas narození. Zajímavé na tom je, že jsme oba měli ascendenty a media coeli jen jeden stupeň od sebe.

20. souhlasíte s tím, aby vaše data byla zveřejněna v Encyklopedii astrologů České a Slovenské republiky?:
Souhlasím.