KOČIČÍ HOROSKOPY                                                                                                                                        
co všechno se můžete o své kočičce či pejskovy dozvědět:

osobní horoskop                  
Jeho individuální rysy, které nejsou dány rasou. Každá rasa má své specifické vlastnosti, ale přesto je každé zvířátko trošku jiné. Jedno je mazlivé a přítulné, druhé odtažité, třetí zvídavé. Každý má jinou představu, jak by měl jeho ideální společník vypadat. Horoskop pomůže zvolit si takové zvíře, které bude sedět na míru a nebude svými vlastnostmi rozčilovat.

Kde je více členů rodiny, zvláště pokud jsou tam i děti, je třeba zvolit vhodně pro všechny. Dětem určitě nikdo nechce pořídit potenciálně vzteklého, kousajícího a škrábajícího miláčka. A právě tohle u malého štěnátka nebo koťátka nemáte šanci poznat, zvláště pokud si ho vybíráte podle fotografií třeba přes internet. Dobrý původ a tituly rodičů vám možná zaručí čistost rasy a perspektivnost pro chov, ale rozhodně ne milou povahu.

výstavní kariéra
Někdo jezdí na výstavy skoro každý týden, jinému to staří jednou do roka. Většina se řídí blízkostí výstavního místa nebo předchozími zkušenostmi. Prakticky nikdo se ale neptá svého budoucího šampióna, zda se mu na výstavu chce! Přihlášky se zasílají několik týdnů dopředu. Je tedy nemožné odhadnout, v jaké bude kondici a rozpoložení. Mnoho zvířat je pak na výstavě vystresovaných a nemohou se předvést v celé parádě.

Horoskop umožňuje vybrat vhodný termín výstavy třeba i s několikaletým předstihem! Pozná, kdy bude vaše zvířátko doslova zářit a kdy jeho vrozené přednosti vyniknou. Nemusíte pak absolvovat větší počet výstav, než je nezbytně nutné. Vhodný termín vám zaručí, že zvíře bude oceněno podle svých nejlepších kvalit, jaké v daném časovém horizontu (který si sami zvolíte) má.
Tyto termíny také pomohou eliminovat zbytečný stres zvířete. V tyto dny bude prostě v pohodě, i kdyby jste s ním jeli přes severní pól.  Pro zvlášť citlivá zvířátka lze vybrat vhodný homeopatický lék, který pomůže stres zmírnit nebo i zcela odstranit.

vhodnost pro chov
Je to naprosto stejné jako u lidí. Ne každý má genetickou výbavu na to, aby odchoval četné potomstvo. Jestliže plánujte chovnou kočičku nebo fenku, musí být:

  • plodná - čím ušlechtilejší rasa, tím mohou být větší potíže. Vyplatí se proto vybrat si zvířátko, o kterém budete mít jistotu, že může zabřeznout celkem snadno a potomky také donosí a zdravě porodí.
  • měla by být dobrou matkou - fenka nebo kočička, která vám povije potomstvo a pak vám je nechá na starost ani příliš nepotěší. Vyberte si proto raději zvířátko, které má dobré mateřské vlastnosti a která bude o své děti řádně pečovat.
  • vhodný čas - každý organizmus má své biologické cykly. Týkají se i plodnosti. Je normální, že v určitých obdobích (dokonce to může trvat i dva roky) nemá zvíře šanci stát se březí nebo březost skončí potratem. Pokud své zvířátko v této době necháte připustit, může mu to dokonce způsobit nevrtné zdravotní problémy. Zbytečně pak dochází k císařským řezům, vynucené kastraci, v krajním případě může zvířátko i uhynout. A přitom je to naprosto zbytečné. Stačilo by počkat, až se jeho biologický cyklus upraví a tělo bude opět připraveno dávat život novým tvorečkům.

výběr krycího samce
Chcete své kočičce nebo fence vybrat partnera, který s ní opravdu ladí? Se kterým má největší šance mít zdravé a silné potomstvo? Pak to nenechávejte náhodě nebo jen svým očím! Horoskop vám pomůže vybrat, který z ženichů má ty vlastnosti, které si pro potomstvo přejete získat.
Zjistěte si pro tyto účely datum narození krycího samce, nejlépe i hodinu místo narození. Jestliže máte několik kandidátů, snadno si tak vyberete jediného, pravého.
A protože se kondice zvířat mění každým měsícem či rokem, je dobré vybírat i podle momentálních dispozic zvířete.

výběr termínu krytí pro potomstvo žádoucích vlastností
Při opakovaném páření stejných jedinců má jejich potomstvo pokaždé jiné vlastnosti. Je to proto, že kvalita vrhu je dána také datem a hodinou narození. Každý chovatel si přeje mít vrty těch nejlepších kvalit. Zdravé, silné, odolné.
Od počátku říje do výjezdu za krycím samcem uběhne zpravidla několik dnů. Tento čas můžete využít pro zjištění, jaké vlastnosti by narozená mláďata pravděpodobně vykazovala. Pak se teprve můžete rozhodnout, zda krytí chcete uskutečnit nebo zda raději nepočkáte do příští říje.

termín porodu
Když je znám pravděpodobný termín krytí, data narození potenciálních rodičů a prarodičů, lze s velkou pravděpodobností vypočítat i termín porodu. To vám může usnadnit mnoho času a zbytečného hlídání, zejména pokud nemáte dovolené nazbyt a chcete u porodu asistovat.

termíny pro lékařské zákroky a operace:
Ať už plánujete kastraci, očkování nebo čipování, určitě se budete chtít vyhnout nežádoucím komplikacím.
Zvláště při chirurgických zákrocích je to velmi důležité, aby nedošlo ke vzniku zánětu a rána se rychle zahojila. To se dá poměrně snadno docílit správným načasováním. Ušetříte nejen za další veterinární léčbu, ale především zdraví svého zvířete.

 


Fotografie na této straně  jsou z dílny paní   Martiny Kuklišové