PŘÍBĚH KOČKY EVČI

Na tomto případu jsem chtěla ilustrovat, jak může být důležitá znalost astrologie u pacientů, "kteří nemluví", což je věc v e veterinární homeopati docela běžná.

Kočku Šedinu jsem zdědila po své staré tetičce, když jsem se před léty přestěhovala. Nebyla to tedy kočka, kterou bych si vyvolila pro její vlastnosti, která "by mi sedla", ale prostě tu byla dřív než já a tuto skutečnost jsem plně akceptovala. Moje měkké srdce ji promíjelo i občasné nevoňavé prohřešky, zejména když venku mrzlo. Když už se její čas nachýlil, podařila se jí ještě jedna koťátka, a právě tu je počátek naší Evči, která zdědila i hodně jejích vlastností.

Narodila se jednoho sobotního rána, právě když jsem odjížděla na nějaký výlet. Stačila jsem tedy ještě uklidit pelíšek po porodu, ale pak už jsme musela na autobus. A právě toto opuštění se táhlo i jejím dalším životem.
Matka Šedina umřela poměrně záhy potom. Její místo v domácnosti zaujala Evča. Silné nakupení planet ve XII. domě hovoří o opuštěnosti a odloučenosti, ale také o životě v komunitě. Evča měla k dispozici dům, uzavřený dvorek a jako kamarády morčata, která na dvorku volně pobíhala. Stelium planet v trinu s Uranem jí přesto poskytovalo dostatek svobody. Jakmile trošku povyrostla, naučila se přelézat zeď i plot a měla k výletům sousedčinu velkou zahradu a přilehlý kopec.

Planety v Merkuru a doslova sportovní aspekty na Střelce ukazují na velkou mrštnost a pohyblivost. Vzpomínám, jak jsme ji učili jako malou přeskakovat v obýváku přes nohy jako překážkový běh. Jak na nás číhávala za dveřmi verandy a lapala po kalhotách. Ascendent a Luna v Raku ukazují na domácné založení, opravdu se držela domova a dovedla si vychutnat ochranu, kterou jí dům zajišťoval. Protože aspekty Marta a Plutona jsou hodně násilné, nebyla to žádná "kočička",ale dovedla zatnout drápky a prosadit si své. Ovšem taková kombinace je pro správnou myšilovku žádoucí, my jsme měli sice občas podrápané ruce, ale dům byl spolehlivě bez hlodavců.

Když měla necelý rok, potkala svou první kočičí lásku. Narodila se koťátka, o které se starala vzorně, jak to dělají i ženy s Lunou v Raku. Začaly ovšem prázdniny a my jsme odjeli na týden na dovolenou. Po návratu jsem zjistila, že už svá koťátka odstavila a že má prsy mírně zatvrdlé. Nevěnovala jsem tomu zvláštní pozornost, při odstavování je to běžné a většinou se mléko během několika dnů samo vstřebá. Ne však v tomto případě. Břicho kočky se stále zvětšovalo a tvrdlo, koťátka od pití odháněla, evidentně jí to už působilo bolest. Z astrologického hlediska šel Evči v tyto dny Mars přes ASC. Byla proto aktivnější a podrážděnější. Proto už nehodlala plnit své mateřské povinnosti. Ovšem současně tranzitní Jupiter přecházel přes nativní Lunu v Raku. A tato kombinace způsobuje silnou plodnost a mateřství, značně podporuje i tvorbu mléka. Kdyby Evča koťátka neodstavila, ta by si se zvýšeným přídělem lahůdky snadno poradila. Ale pro nepříjemné pocity jim to matka nedovolila.

Tady jsem udělala velkou chybu. Dům byl plný kluků, kteří měli hlad, po dovolené i špinavého prádla, na zahradě padaly meruňky a dozrával rybíz. Prostě na pozorování kočky nebyl čas. Teprve asi za tři dny mi došlo, že je zle a to už bylo skoro pozdě. Evča už se domem sotva plížila, když mi došlo, že to nemohu nechat na přírodě a musím zakročit. Koukla jsem do horoskopu a otevřela repertorium. Na podrobnou repertorizaci však nebyl čas. Vybírala jsem proto především podle toho, jak znám její povahu a horoskop:

Murphy: Prsy-Mastitida-infekce- ve 3. st. léky: BELL, BRY, HEP, LAC-C, PHYT, SIL, SULPH.

K citlivé, ale nepoddajné kočce s ostrými drápky, která si nakonec vždycky udělá co chce, mi nejlépe vyhovavala silicea. Rozpustila jsem tedy CH30 v trošce vody a lihu a lék šla kočce podat.

Našla jsem ji ležet na dvoře, ale byla už ztuhlá. Ještě žila, ale nehýbala se a její tělo bylo studené. Se slzami v očích jsem ji opatrně zvedla a odnesla do jejího pelíšku na verandě. Podala jsem jí lék a prosila o pomoc.

I když se o kočkách říká, že mají 7 životů, není to vždycky pravda. V přírodě, ale i v běžných domácnostech na venkově přežije první rok života tak 10 - 15% narozených koťat. Spoustu z nich utratí majitelé hned po narození, hodně se jich zatoulá, něco je zajede, sežerou otrávenou návnadu a pokud se zatoulají dál od lidských obydlí, stávají se vítaným terčem těch, co si své agresivní a lovecké choutky vybíjejí na bezbranných zvířatech, a tím nemyslím zrovna toulavé lišky.

Taky jsem ale cítila výčitky svědomí a lítost. Kdybych si našla čas a všimla si, že potřebuje mou pomoc včas, mohla jsem ji zachránit. A po několika minutách mi to došlo. I když konstitučně její povaha odpovídala lépe silicei, teď byla celá ztuhlá, evidentně se nechtěla poslední dobou moc hýbat, protože jí chůze působila bolest. V horoskopu stál Saturn nad Merkurem, což je nezhybnění, znemožnění pohybu. Měla jsem jí podat bryonii. Váhala jsem jen chvíli, jestli tak brzy podat další homeopatický lék. Ale pokazit jsem nic nemohla. Namíchala jsem do malé kapací lahvičky bryonii CH 30 a podávala jí do tlamičky pár kapek přibližně po hodině. I když jsem nevěřila v pozitivní výsledek, Evča pookřívala doslova před očima! Za několik hodin se její tělo stálo měkčím, čumáček postupně zteplal a dokázala se v pelíšku i pohnout! Dostával bryonii asi 2 dny, mezitím se nalité bradavky také měkly a teplaly.

Jakmile byla Evča schopna pohybu a chůze, zvolila si sama "přírodní způsob léčení". Ke své hrůze jsem zjistila, že si ztvrdlé prsní žlázy prokousala a tak uvolnila napětí v břichu. Mléko s hnisem začalo vytékat ven.

V této chvíli jsem dostala strach z infekce. Na kůži, ale i podle teploty čumáčku bylo patrné, že hrozí zánět. Další lék jsem zvolila opět podle povahy kočky a tranzitního horoskopu. Mars přecházel přes nativní Lunu, což je typická konstelace pro záněty, zvláště ženských orgánů. Mars to je zánět a prudkost, prokousání díry do vlastního břicha ukazuje na touhu po okamžitém zákroku. Evča dostávala belladonu CH 30 a posléze CH 200 a zánět rychle odezníval. Rána se pěkně hojila, přesto že obvazy Evča vždy rychle z těla zlikvidovala.

Záněty prsu u žen jsou také poměrně častou záležitostí, které se většinou řeší antibiotiky. I když se přitom doporučuje kojit, hodně žen s kojení přestává buď již při zánětu a mléko jen odstřikuje nebo kojení ukončí po odeznění zánětu. Patrně jako psychický následek prožité situace. Z astrologického pohledu je přitom snadné možnost těchto rizikových termínů vypočítat a využít je k prevenci. Jestliže žena věnuje v tato období mléčným žlázám více pozornosti a péče (zvýšená hygiena, zachovávání tepla, důsledné odstřikování přebytečného mléka), k zánětu ve většině případů vůbec nemusí dojít!

U malých zvířat s relativně krátkým životem bývají smrtelné i takové aspekty, které člověk snadno přečká. I když se Evča z nemoci dokonale "vylízala", neunikla svému osudu. Tranzitní Saturn ji do několika měsíců přecházel přes ASC a přes Lunu. V této době jsem se přestěhovali a domluvili se s novými majiteli, že kočka zůstane v domě.. Myslela jsem, že by si na nové místo těžko zvykla, zvláště když tam byli i dva psy.

Dokud se nenastěhovali, nosili jsme Evči ještě jídlo, ale pak jsem byla přesvědčená, že už zaopatření má. Noví majitelé sice slíbili, ale skutečnost se značně lišila. Asi po měsíci přinesl syn v náručí Evču vyhublou na kost domů, viděl, jak ji pán domu vykopl právě ze dveří, když se snažila dostat do tepla. Jídlo nedostávala zcela určitě.

Dali jsme ji do tepla a pořádně najíst. Ale cizí prostředí a štěkání psů ji vystrašilo. Během dalšího dne zmizela a už jsme ji nenašli. Jsou situace, kdy vám žádná kulička nepomůže. Osud se vyplnil, její život provázelo opuštění. Věřím že brzy odešla do Kočičího ráje. Měj se tam dobře, Evičko!