Úvod Kontakt Ceník LPG CNG

::: LPG :::

Něco o LPG :

Světové zásoby ropy se pomalu, ale jistě tenčí a její spotřeba roste. Většina ropy se přitom těží v politicky ne příliš stabilních oblastech a teroristi jsou si dobře vědomi problémů, které mohou nenáviděnému západu způsobit útokem na snadno zranitelné ropovody. Vše tedy nasvědčuje tomu, že nějaké rapidní zlevňování pohonných hmot nás asi už nečeká, spíše naopak. Ceny ropy na světovém trhu přkonávají v dnešních dnech svá historická maxima a ceny pohonných hmot u čerpacích stanic je věrně následují. Provoz auta se tak proklatě prodražuje a mnoho motoristů proto začíná mít hlouběji do kapsy. Řešení tohoto problému je několik, buď začít více vydělávat, omezit jízdu automobilem nebo třeba zvážit výměnu benzinu za LPG nebo CNG. Často se stává, že nově vzniklý problém se zvládne s využitím technického řešení, které bylo v minulosti opuštěno jako beznadějně nemoderní. Málokdo ví, že první spalovací motory používaly jako palivo plyn. Vůbec první byl tzv. Lenoirův stroj z roku 1862, který byl poháněn svítiplynem. Pánové Otto se svám zážehovým a Diesel se vznětovým motorem přišli až později. V době války, kdy benzínu bylo dost jenom pro armádu, se z nouze začalo jezdit na dřevoplyn. Pak opět nastoupila éra benzínu a nafty. Větší zájem o alternativní pohony pak byl vyvolán až první ropnou krizí. Již několik let můžete u našich silnic či čerpacích stanic vídat značku LPG (Liquified Petroleum Gas), což značí levný a přitom spolehlivý způsob pohonu automobilů. Když se u automobilu řekne plynový pohon, skoro každému se vybaví zkratka LPG. Pochází z anglického Liquified Petroleum Gas a skrývá se pod ní starý známý tlakem zkapalněný propan-butan. Provoz na LPG je už pár let předmětem zájmu i některých výrobců automobilů. Vycházejí tak vstříc zvýšenému zájmu zákazníků o přestavbu vozidel na plynový pohon. Například francouzská automobilka Renault produkuje některé modely vybavené motory s dvojím palivovým systémem, schopné spalovat jak benzin, tak kapalný plyn. Prvními modely Renaultu připravenými na smíšený provoz přímo z výroby jsou Kangoo RN 1,2 LPG a Kangoo Express RL 1,2 LPG. naše firma vlastní kalibrační stolici LPG vstřikovačů

Bezpečnost především :

Hodně lidí se do přestavby vozidla na LPG nepouští z obavy o vlastní bezpečnost. Stačí vzpomenout na obrázek z novin nebo televize, co dokáže s rodinným domem provést výbuch dvoukilové propan-butanové lahve. V autě si přitom vezete v plynové nádrži množství dvacetkrát větší. Pokud však svěříte přestavbu odborné firmě, která vám do auta namontuje originální schválená zařízení, jsou tyto obavy prakticky nemožné. Plynová nádrž je při výrobě kontrolována tlakovou zkouškou, vybavena ventilem s tepelnou a tlakovou pojistkou a umístěna v plynotěsné schránce. V případě nárazu při nehodě dojde k téměř okamžitému uzavření přívodu plynu elektroventilem. Problém může nastat spíše při pozvolném úniku plynu malou netěsností a jeho nahromadění v nejníže položeném místě špatně větrané garáže.

Hromadná, nebo individuální přestavba? :

Odpověď je jednoznačná - pokud možno hromadná. Rozdíl je totiž především v ceně. U vozidel, pro něž má montážní firma schválenu tzv. hromadnou (typovou) přestavbu na LPG ministerstvem dopravy, bude zákazníka stát zápis změny do technického průkazu pouhou cca padesátikorunu. Dobrou zprávou je, že to, aby se nejednalo o hromadnou přestavbu, museli byste vlastnit poměrně exotické vozidlo. V případě tzv. individuální přestavby je třeba předem požádat příslušný odbor dopravy o její povolení. Po provedení přestavby je třeba u vozidel bez katalyzátorů a s neřízenými katalyzátory kontrola včetně měření emisí u vybraných STK a následně na odboru dopravy. U vozidel s řízeným katalyzátorem mohou první část kontroly provést jen certifikované státní zkušebny. Cena za tyto služby je uváděna ve výši cca 7500,-Kč

Jaký systém vybrat?

Záleží hlavně na tom, kolik peněz hodláte do přestavby investovat a jaký typ motoru ve voze máte. V současné době se používají dva systémy.

Systém s centrálním směšovačem

Starší vozidla vybavené karburátorem si vystačí s jednoduchým systémem s centrálním směšovačem, jehož hlavní výhodou je nízká cena, která začíná zhruba na 11 000,- Kč. U vozidel se vstřikováním a řízeným katalyzátorem je třeba zařízení doplněné řídicí jednotkou, jehož cena je zhruba dvojnásobná. Daní za jednoduchost a relativní láci těchto systémů jsou horší technické parametry - nižší výkon a vyšší spotřeba než u systémů vyspělejších.

Systém sekvenčního vstřikování

Zatím nejsofistikovanějším systémem, určeným pro moderní automobily, je systém sekvenčního vstřikování plynu. Na rozdíl od předchozího systému jsou zde elektronicky řízeny trysky zajišťující vstřikování plynu do válců. Při použití tohoto systému se spotřeba i výkon motoru při provozu na plyn blíží provozu na benzín. Cena za montáž tohoto systému se pohybuje od 24 000,- Kč.

Komu se vyplatí LPG?

Jste-li sváteční řidič a ujedete pár set kilometrů za rok, asi nemá smysl o změně paliva vůbec uvažovat. Vlastníte-li však třeba i starší automobil v dobrém technickém stavu a s benzínovým motorem a ročně najedete několik kilometrů, určitě byste se měli o LPG blíže zajímat. Ušetříte-li pak na jednom kilomteru třeba jednu korunu, počáteční investice se vám může relativně brzo vrátit.

Výhody

Lacinější provoz - hlavní výhodou LPG je zhruba poloviční úspora nákladů oproti provozu na benzín.
Cena - cena LPG je ve srovnání s benzínem poloviční.
Opotřebení - Motor má klidnější a tišší chod a méně se opotřebovává, protože v něm nevznikají karbonové usazeniny.
Ekologie - provozem automobilu na plyn o něco méně ničíte životní prostredí.
Dojezd - určitou výhodou pak je zachování možnosti provozu na LPG i na benzín, tedy prodloužení dojezdu

Nevýhody

Vstupní investice - vstupní investici však lze rozprostřít v čase díky splátkám, které naše firma nabízí
Zásah do konstrukce - provedením přestavbyna LPG je zásahem do konstrukce vozidla, mění se tak užitečná a pohotovostní hmotnost vozidla
Zmenšení místa - daní za větší dojezd a úsporu nákladů je nutnost umístit do vozidla druhou palivovou nádrž. Možnosti jsou dvě - buď vám válcová nádrž zabere místo v zavazadlovém prostoru, nebo toroidní nádrží umístěné místo rezervního kola. Zvolíte- li druhou možnost, musíte vozit rezervu na jiném místě - tedy pokud chcete vyhovět platné právní upravě
Revize - povinností je také nutnost každorocne absolvovat povinnou revizi plynového zarízení. Pokud nebudete mít záznam o jejím provedení v příloze technického průkazu, můžete mít problém s provedením technické kontroly.