Antarktida
3.1.2000 - 17.1.2000Tak to je Jara a Pavel za Jižním Polárním Kruhem
66*33.7'S - 67*43.7'W


Než jsem odjel na sedmý světadíl tohoto světa, ptali se mě znám: "Co tam budeš dělat ?", a klepali si u toho na čelo, jestli jsem se nezbláznil. Z tohoto důvodu jsem se pustil do těchto stránek, abych ukázal, kolik panenské krásy Antarktida skrývá. Každý se loučil a doporučoval různé recepty proti omrzlinám atd., mimochodem na Antarktidě bylo větší teplo něž ve stejnou dobu u nás doma. Ale o tom všem se dočtete dále.


Super kapitán Karl-Ulrich Lampe


Celkem km : 3621
Nejnižší teplota vzduchu : +1*C
Nejnižší teplota vody : -2*C - podrobnosti o teplotách atd.
Nejsilnější vitr : 7Bft - tabulka
Celkem pasažérů : 137
Celkem posádky : 82
Celkem : 219 z 16 zemí světa - podrobný seznam
FotoalbumCertifikáty :

Koupání na Antarktidě
Vylodění na Port Lockroy
Vylodění na Palmer Station
Dosažení Jižního Polárního Kruhu
Lodní pas
Podrobnosti o lodi World Discoverer

Bird List

Program dne

Další web stránky o Antarktidě

World
Státy aneb cestovní horečka Járy Klementa

Státy, které navštívil Pavel

Slovo polárníka Ing. Bubáka :

Antarktida je nejstudenější, největrnější a nejchladnější místo na Zemi. Pevninský štít překrývá z 98% ledovcový štít, který představuje asi 80% světových sladko-vodních zásob uzamčených v ledu na kontinentu 2x větším, než Austrálie. Je to největší kontinent na světě, kde více jak polovina země je ve výšce nad 2 000 metrů nad mořem. Led na vrcholcích dosahuje 3500 metrů. Pouze několik "nunataků" vykukuje z krunýřů ledu jako majáky.

Obnažené plochy jsou pouze okolo břehů, kde ptáci a tuleni mohou vychovávat své potomky. Průměrné roční srážky jsou méně než 12cm a v podstatě všechny padají ve formě sněhu, což vytváří "polární poušť". Je to region s nejaktivnějším tvořením ledovců vůbec. V transantarktických horách se nachází nejvyšší vrchol kontinentu a to 4897m vysoký VINSON MASSIF Jižní pól je ve výšce 2800m. V tomto drsném prostředí je pohromou řvoucí, drásající vítr, který bez výstrahy brázdi ledovcovými údolími s rychlostí okolo 80 km/hod. Mrazivý účinek silného větru je značný.

Na rozdíl od Arktidy, kde moře je obklopeno pevninou, Antarktida je kontinent, obklopený jižními okrajovými moři Atlantského, Tichého a Indického oceánu. Mezi zeměpisnými šířkami od 40° do 60° (jižní) cirkuluje bez přerušení západní větrný drif který se mění na známou " řvoucí čtyřicítku" a "rozzuřenou padesátku". Okolo pobřeží se v opačné cirkulaci řiti driftující východní vítr.

Vzájemným působením těchto větrů a moře se vytváří oblastní turbulence a jako následek je hojnost rostlinek a živočišného planktonu, který přispívá k výživě velkého množství tučňáků a velryb, podporuje mnoho milionů mořských ptáků, 2 500 000 párů tučňáků, například kroužkových - Adelie penguins.

Více antarktického života je na hraně mořských břehů a útesů, které jsou prosté sněhu a kde je místo pro hnízda ptáků a pro březí tučňáky .

Jejich velká koncentrace je na subantarktických ostrovech a na ostrovech Antarktického poloostrova, které připomínají svým rozmístěním šňůru korálků. Během letni sezóny se okraj náhrdelníku stává domovem pro miliony tučňáků, buřňáků a tuleňů.

Zcela odlišným příběhem je zima. Na konci března zakryje oblast na 6 měsíců příkrov ledové tmy. Moře zamrzá dál a dál od pevniny rychlosti 5 km/den. Plocha kontinentu se zdvojnásobí. Jen Weddelův tuleň a císařsky tučňák přečkají tuto dobu temna. Teplota na mořském břehu přesahuje -40°C. Severnější subantarktické ostrovy jsou útočištěm ostatním živočichům, kteří se vrací s příchodem jižního jara.

ANTARKTICKÁ KONVERGENCE :
Bouřlivá, nespoutaná plocha, kde teplota moře náhle klesá, dodává živiny bohaté na nepatrné mořské živočichy, kteří vydržují největší koncentraci divokého života na světě.

Tam, kde se ledové vody Antarktidy setkávají s teplejšími severními moři, stoupají vody bohaté na potravu vzhůru a vzniká Antarktická konvergence - neskutečně bohaté krmeliště mořských ptáků a mořských savců. Tyto vody jsou domovem milionů tučňáků kroužkových a císařských, které je možno vidět jak odpočívají spolu s tuleni krabožravými a Rossovými na ledovcích.

Žije tu také hodně kosatek, plejtváků , myšoků a keporkaků. V Jižním oceánu žiji desítky milionů mořských ptáků, od majestátních albatrosů po drobné, hbité buřňáky.

Drsné polární podnebí s extrémně suchou ledovcovou pouští jejíž absolutní min.je -89,2°C, ovlivňuje podle výzkumníků počasí minimálně na celé jižní polokouli. Antarktida je bez trvalého osídlení, ale život na 16ti vědeckých,výzkumných stanicích z celého světa probíhá celoročně. Nějvětší antarktická vyzkumná stanice je na americké základně Mc Murdo. Novozélandská Scottova základna leží nedaleko. Amundsen, Scott a Shackleton se v této části na začátku století vydali na své impozantní cesty k jížnímu pólu. Jejich chaty opatruje Novozélandská nadace pro rozvoj Antarktidy. I když si zde řada států vytvořila své výzkumné základny, je Antarktida zemí nikoho. Je spravována na základě mezinárodní dohody, která zajišťuje, že zůstane bez válek, nukleárních materiálů a bude naprosto nezávislá. Spojené národy předložily velmi ambiciózní plán, podle kterého by se mohla stát světovým parkem.

Led je člověkem mimořádně zranitelný. Takový park by byl dotován turistikou a chránil by oblast před dolováním, těžbou nafty a obrovskou devastací, aby z ní učinil ráj života v přírodě.
Ing. Oldřich Bubák


Touto cestou děkujeme laskavým zaměstnancům cestovní kanceláře Global Express Brno, která nám tuto cestu zprostředkovala. Zvláště paní Petře Olšákové !!


Napište svůj názor do návštěvní knihy

Prohlídnout si navštěvní knihu


Další dotazy
Moje další web stránka věnovaná Johnny Cashovi

Agentura Pomněnka

Bedekr.cz[CNW:Counter]
Jste navstevnikem od 15.4.2000


Author : Klement Pavel
Spoluautor : Klement Jaroslav
Copyright © 2000 Klement Pavel
All rights reserved.