BALADA PRO BANDITU
(Filmové studio Barrandov, 1978, 89 min.)


Režie: Vladimír Sís
Námět: Zdeněk Pospíšil
Scénář: Zdeněk Pospíšil, Vladimír Sís
Kamera: Viktor Růžička
Hudba: Miloš Štědroň, Vlastimil Hála

Hrají:
Nikola Šuhaj - Miroslav Donutil
Eržika - Iva Bittová
Morana - Blanka Rudová
Eržičin otec - František Derfler
Eržičin bratr - Martin Havelka
Nikolův bratr - Petr Maláč
Mageri - Boleslav Polívka
Velitel četníků - Jiří Pecha
Derbak - Pavel Zatloukal
Danko - Vladimír Hauser
Kubeš - Pavel Novák
Uvaděč - Gustav Opočenský
Derbaková - Evelyna Steimarová
Uhrín - Daniel Dítě

     Legendy a mýty Podkarpatské Rusi, překrásné části meziválečné Československé republiky, okouzlily spisovatele Ivana Olbrachta, který na jejich základě napsal knihu o velkém a slavném loupežníkovi Nikolu Šuhajovi. Kouzlo tohoto příběhu po několika desítkách let upoutalo i prozaika a dramatika Milana Uhdeho, který napsal o Nikolovi divadelní hru Balada pro banditu.
     Písně, které jsou organickou součástí děje, a které vydržely nezávisle na hře a filmu, zkomponoval skladatel Miloš Štědroň. Některé z nich doslova zlidověly. Hru po několik sezón s velkým úspěchem a ohlasem uvádělo brněnské Divadlo Na provázku.
     V roce 1978 se tento příběh o lásce, zradě, temných kouzlech, lidské závisti a o takřka nemožném boji za svobodu rozhodl natočit režisér Vladimír Sís. Tehdy zakázaného Milana Uhdeho "přikryl" svým jménem Zdeněk Pospíšil. Režisér ve značné míře zachoval divadelní formu muzikálu, kterou však zasadil do reálného prostředí malého lesního amfiteátru, kam přicházejí diváci, s kterými volně splývají aktéři příběhu. Vladimír Sís zachoval i herecké obsazení z divadelní inscenace.
     Nevšední filmové dílo získalo řadu cen na domácích i zahraničních festivalech, samostatně byla oceněna Iva Bittová za ženský herecký výkon a Miloš Štědroň za hudbu.

Z tiskových informací ČT

Zpět na seznam českých filmů