ČEST A SLÁVA
(Filmové studio Barrandov, 1968, 86 min.)


Režie: Hynek Bočan
Námět: novela Karla Michala
Scénář: Karel Michal, Hynek Bočan
Kamera: Jiří Šámal
Hudba: Zdeněk Liška
Premiéra: 24. 1. 1969

Hrají:
Rytíř Randa - Rudolf Hrušínský
Donovalský - Karel Höger
Kateřina - Blanka Bohdanová
Kapitán - Josef Kemr
Dorota - Iva Janžurová
Maňas - Adolf Minský
Farář - Lubomír Lipský     Český trezorový film z roku 1968 natočil podle historického románu Karla Michala režisér Hynek Bočan.
     Příběh zchudlého českého šlechtice je zasazen do poloviny sedmnáctého století. Rytíř Václav Rynda z Loučky, dnes už spíše sedlák, chce v těžké době konce třicetileté války bezpečně přežít a mít klid. Avšak návštěva českého emigranta ve francouz- ských službách, pana Jindřicha Donovalského, probudí v rytířovi ztracenou čest. Navzdory tomu, že válka už skončila, jde v jejím jménu do sebevražedného boje...
     Pro režiséra Hynka Bočana to není "příběh o Jánošíkovi, není to příběh o nějakém probuzeném Čechovi, ani to není příběh pouze o jakémsi Čechovi, který ve špatné době pochopí správnou myšlenku a tím, že ji začne uskutečňovat, učí sebe i jiné. Čest a sláva je látka jak historická, tak současná; je to prostě látka, která těžko může zestárnout".
     Výborný film, který patří právem do zlatého fondu české kinematografie, se dočkal premiéry na televizní obrazovce až v roce 1991.

Z tiskových informací ČT
Zpět na seznam českých filmů