SEZNAM ČESKÝCH FILMŮ
HLAVNÍ STRÁNKA FILMU
FOTOGALERIE
ČLÁNKY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

DOSTIH
(Filmové studio Barrandov - dramaturgická skupina dr. Miroslava Hladkého, 1981, 88 min.)


Režie: Jaroslav Soukup
Námět: Miroslav Vaic
Scénář: Miroslav Vaic, Jaroslav Soukup
Kamera: Richard Valenta
Hudba: Zdeněk Barták ml.

Hrají:
Sochor - Ladislav Mrkvička
Pečenka - Pavel Zedníček
Helena - Gabriela Osvaldová
Trenér - Jiří Tomek
Ředitel - Josef Větrovec
Bušek - Karel Hlušička
Herec - Milan Klásek
Vanýsek - Ferdinand Krůta
Primář - Ota Sklenčka
Děda - Vladimír Hlavatý
Týml - Miroslav Masopust
Funkcionář - Ivo Niederle
Jarka - Dana Syslová
Matka - Alena Kreuzmannová

     Jaroslav Soukup patří mezi mladší filmové režiséry a má za sebou již poměrně úspěšnou tvorbu. Před dvěma lety měl divácký ohlas film Drsná planina natočený podle námětu Rudolfa Kalčíka. Druhý samostatný film Romaneto si odnesl z Festivalu českých a slovenských filmů, natočených v roce 1980, jednu z hlavních cen. V současné době natočil podle námětu Miroslava Vaice svůj třetí film.
     Dostih vypráví komorní psychologický příběh dvou přátel - žokejů, zasazený do prostředí jezdeckých závodišť. Sochor i Pečenka, ač kamarádi, se stávají velkými soupeři. Předmětem jejich sporu je výborný kůň Titan, favorit a vítěz všech závodů. Zranění Titana i Pečenky vyhrotí konflikt obou jezdců až k osobní nenávisti. Teprve zjištění, že Titan byl prodán, obnoví mezi nimi staré přátelství.
     "Pokud byly dříve natáčeny filmy, které se zabývaly podobnou tematikou, vždy líčily především vztah člověk - kůň a tato linie byla hlavním pilířem děje. My jsme se s Miroslavem Vaicem vydali jinou cestou, náš scénář je vybudován na vztahu člověk versus člověk." Těmito slovy charakterizoval Dostih jeho režisér.

Dostih. Film a doba, č. 10 / 1981, s. 536 - 539.