SEZNAM ČESKÝCH FILMŮ
OFICIÁLNÍ STRÁNKY
FOTOGALERIE
ČLÁNKY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

DUŠE JAKO KAVIÁR

(Happy Celuloid - Barrandov Studio, a. s. - Ateliéry Bonton Zlín, 2004, 99 min.)

Režie: Milan Cieslar
Námět: Milan Cieslar
Scénář: Milan Cieslar
Kamera: Jiří Macháně
Hudba: Jan Černý

Hrají:
Jana - Tatiana Vilhelmová
Matka - Vilma Cibulková
Anna - Karolina Kaiserová
Jan - Ondřej Vetchý
Vladimír - Jan Budař
Ríša - Filip Blažek
Karin - Alice Bendová
František - Saša Rašilov
Jelena - Viktoria Flídr
Marcela - Petra Jungmanová
Miluška - Jana Bernášková
Tchán - Michal Pavlata
Otec - Josef Nedorost
Petr - Roman Luknár
David - Ondřej Pergl


     Úsměvný příběh tří sourozenců - šestadvacetileté Jany, šestnáctileté Anny a jejich nevlastního šestatřicetiletého bratra Vladimíra - je současnou sondou do světa lidí, kteří v životě hledají to nejdůležitější: lásku a porozumění.
     Na pohřbu otce, za účasti jeho nesčetných milenek, se Jana a Anna dozvídají o existenci nevlastního bratra Vladimíra. Nejmladší Anna toužící být krásnější a dokonalejší, se brzy dočká své první lásky. Její sestra Jana se zatím všemožně snaží zachránit rozpadající se pětileté manželství s Janem (Ondřej Vetchý). Bratr Vladimír se shodou řady neuvěřitelných okolností ocitá na životní křižovatce: přehodnocuje svůj vztah k bývalé ženě Marcele (Petra Jungmanová) a neslyšící dceři. Partnerské šarvátky neminou ani manželství dobráckého Františka (Saša Rašilov), který je až příliš často na služebních cestách, zatímco jeho žena Karin (Alice Veselá) si užívá života s tajným milencem. Mozaika osudů, do níž zcela zapadá příběh matky obou sester (Vilma Cibulková), opraváře aut (Filip Blažek), ale i náhodných kolemjdoucích, se skládá střípek po střípku a divákům je předkládána s přesným množstvím nadsázky a humoru.
     Propletenec lidských vztahů, kdy člověk na cestě za štěstím udělá stokrát stejnou chybu, aby ji až po stoprvé napravil, má tak, jako ve skutečném životě, hořkosladkou příchuť. Režisér Milan Cieslar se při psaní scénáře nechal inspirovat opravdovými lidskými osudy – v příbězích hlavních hrdinů se tak může poznat každý z nás.

Z oficiálních materiálů distributora filmu