DŮVOD K ROZVODU
(Moldavia, 1937)

Režie: Karel Lamač
Námět: divadelní hra Karla Bachmanna Der Spieler
Scénář: Václav Wasserman, Aldo Pinelli
Kamera: Otto Heller
Hudba: Jára Beneš

Hrají:
Anny Plavcová - Anny Ondráková
Pavel - Oldřich Nový
Helena - Adina Mandlová
Jan - Jindřich Plachta
Dr. Werner - Theodor Pištěk
Špargl - Jára Kohout
Sheriadan alias Skála - Otomar Korbelář
Opilec - Ferenc Futurista
Pokojská - Ella Šárková
Exekutor - Václav Trégl
Ředitel záložny - Jaroslav Marvan     Hudební skladatel Pavel Bertl je nenapravitelný hýřil a vášnivý hráč, jeho finanční situace proto vypadá velmi neutěšeně. Takový život těžce nese jeho půvabná choť, která svého rozmařilého mužíčka stále miluje. Přičinlivý právník přesvědčí Pavla, aby dal Heleně svobodu a postará se i o léčku, která má dokázat manželovu nevěru...
     Důvod k rozvodu je jedna z nejzdařilejších komedií Karla Lamače z rodu tak zvaně společenských a dominují v ní Oldřich Nový jako flamendr a karbaník, Adina Mandlová jako oddaná a milující manželka a Anny Ondráková v roli atraktivní dívky, která má manžela kompromitovat.
     Předlohou k filmu se stala divadelní hra německého autora Karla Bachmanna Hráč. Karel Lamač si byl vědom nedostatků poněkud těžkopádného námětu, a proto i do ostatních rolí obsadil tehdejší hvězdy filmového nebe, které garantovaly příznivé přijetí u diváků. Divákům se líbila i písnička Járy Beneše Loučení v podání Oldřicha Nového. Veselohra měla premiéru v srpnu 1937. Současně byla natočena i německá verze, ve které hrála Anny Ondráková stejnou roli.
Z tiskových informací ČT
Zpět na seznam českých filmů