DÝMKY
(Filmové studio Barrandov / Constantin Film Wien, 1966, 85 min.)

Režie: Vojtěch Jasný
Námět: cyklus povídek Ilji Erenburga Dýmky
Scénář: Vojtěch Jasný
Kamera: Josef Vaniš
Hudba: Svatopluk Havelka

Hrají:

Dýmka hercova
George - Walter Giller
Mary - Gitte Haenningová
William Poker - Juraj Herz
Režisér - Václav Lohniský
Jurs - Jaroslav Štercl

Dýmka lordova
Mary - Jana Brejchová
Lord Edward - Richard Münch
Lord William - Vít Olmer
Psář - Jan Kačer

Dýmka sv. Huberta
Vivi Bachová - Iva Janžurová
Gerhard Riedman - Jiří Sovák
Marcello - Waldemar Matuška

     Česko-rakouský povídkový film Dýmky byl natočen na motivy tří povídek ruského spisovatele Ilji Erenburga ze sbírky Třináct dýmek, která vyšla v roce 1923. Autor v ní sarkastickým perem charakterizoval různé typy kuřáků dýmek a jejich životní příběhy.
     Zajímavé je formálně rozlišné pojetí jednotlivých povídek. Úvodní Dýmka hercova je pojata jako film ve filmu s režijně náročným střídáním černobílého němého filmu s barevným širokoúhlým, tradičně epicky je pojata rozmarná Dýmka lordova, zatímco povídka poslední je charakterizována jako malá lesní opera.
     Vojtěch Jasný na otázku, proč se rozhodl po filmech Touha (1958) a Až přijde kocour (1963) natočit čtyřicet let staré Erenburgovy pařížské povídky, odpověděl: "Především proto, že sám kouřím dýmky. A také proto, že to nejsou jenom zábavné povídky o jedné lidské zálibě - za jejich úsměvem jsou celé lidské životy. Ostatně, Erenburgovy povídky byly inspirovány klasickou americkou groteskou a nebylo nezajímavé se pokusit vrátit je dnešnímu filmu."

Z tiskových informací ČT

Zpět na seznam českých filmů