SEZNAM ČESKÝCH FILMŮ
HLAVNÍ STRÁNKA FILMU
FOTOGALERIE
ČLÁNKY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

HLEDÁM DŮM HOLUBÍ
(Filmové studio Barrandov, 1985, 72 min.)


Režie: Věra Plívová-Šimková
Námět: Věra Plívová-Šimková
Scénář: Věra Plívová-Šimková
Kamera: Antonín Holub
Hudba: Michael Kocáb, Michal Pavlíček
Texty písní: Josef Novotný, Michal Černík
Nahráli a nazpívali: Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Vilém Čok

Hrají:
Dan - Miroslav Čermák
Tom - Radek Teč
Jarda - Alfréd Bitner
Rudík - Pavel Honzák
Tonda - Antonín Korbel
Jenda - Václav Jůn
Gábina - Kateřina Sušková
Cipísek - Jan Šesták
Pišta - Filip Tenkl
Prcek - Jiří Racek

     V jedné vesnici žijí dva bratři a každý z nich má úplně jiného koníčka. Tom pěstuje holuby a jeho starší brácha Dan mu je plaší, když cvičí na bubny.     Hledám dům holubí je film o snášenlivosti a hudba v něm tuto myšlenku vyslovuje velice prostě a jasně. Je svěží, melodická, nikde se nepodbízí. Líbí se mi na ní, jak jde s příběhem. Nebo přesněji: jak cítí vnitřní svět hlavního hrdiny bubeníka Dana - patnáctiletého kluka plného zmatků a touhy po vlastním sebevyjádření. A se stejnou intenzitou pronikla dvojice Michalů - Kocáb a Pavlíček - do holubího světa Danova mladšího brášky Toma. Z knížek Michala Černíka jsem pro ně vybrala krátké songy, ústřední písničku Černík napsal přes noc.
     Texty Novotného k "bigbítům" vznikaly v různých verzích, odhazovali jsme nepodstatné, až se Pepík strefil. S odstupem teď vidím, že jsme si vlastně tak zlehka zkoušeli muzikál. V Holubím domě je padesát minut muziky, většinou zpívané. Část jsme nahráli předem. Při natáčení filmu v exteriérech v Podkrkonoší byla skvělá nálada, protože kluci ty písničky hráli a zpívali s velkým nadšením, přímo jimi žili. Všichni jsme si prozpěvovali: "... a někdy mívám za lubem, že se stanu holubem a polétám si elce pelce do pekelce nad dubem..." Michalové to neměli lehké: museli napsat muziku, aby byla výborná a nevšední, ale abychom současně věřili, že si ji ta vesnická "mjúzik trojka" sama složila i otextovala.
     Na ozvučování Holubího domu je zajímavé i to, že jsme při postsynchronech volili opačný postup. Zpěvák a kytarista Vilém Čok, který všechny Danovy songy nazpíval, přišel potom taky celou Danovu roli namluvit. Má tolik vnitřního temperamentu, že jsme ozvučení zvládli podstatně rychleji, než jak nás limitovala výroba.

Šimková-Plívová, Věra: Hledám dům holubí. Film a doba, 1985, č. 11, s. 601 - 605.