INTIMNÍ OSVĚTLENÍ
(Filmové studio Barrandov, 1965, 71 min.)


Režie: Ivan Passer
Námět: Jaroslav Papoušek, Ivan Passer, Václav Šašek
Scénář: Jaroslav Papoušek, Ivan Passer, Václav Šašek
Kamera: Miroslav Ondříček, Josef Střecha
Hudba: Oldřich Korte, Josef Hart
Premiéra: 8. 4. 1966

Hrají:
Bambas - Karel Blažek
Petr - Zdeněk Bezušek
Štěpa - Věra Křesadlová
Děda - Jan Vostrčil
Maruš - Jaroslava Štědrá
Babi - Vlastimila Vlková
Lékárník - Karel Uhlík
Malá Maruš - Dagmar Ředinová
Kája - Miroslav Cvrk


     Jeden z významných snímků tzv. české nové vlny 60. let. Celovečerní debut scénáristy a režiséra Ivana Passera je současně jeho jediným dlouhometrážním filmem, který natočil v tehdejším Československu.
     V této osobité smutné komedii se na malém městě po deseti letech setkávají dva spolužáci – hudebníci: jeden je členem oblastního symfonického orchestru, druhý to dotáhl na ředitele městské hudební školy, staví rodinnou vilku a hraje na pohřbech...
     Tento příběh obyčejných českých lidiček se odehrává na malém městě, kam přijíždí jako sólista na koncert amatérského symfonického orchestru bývalý spolužák ředitele místní hudební školy Karla Bambase. V několikahodinovém příběhu jsou konfrontovány osudy těchto dvou konzervatoristů, kteří se setkávají po deseti letech. Jeden z nich má kariéru a krásnou přítelkyni, druhý hraje na pohřbech, staví dům, pěstuje angrešt a vychovává děti. Řeklo by se o ničem, že? Nicméně je to biják s velkým B, který představuje jediný český snímek Ivana Passera, který později natočil mnoho velkých filmů v zahraničí.


Zpět na seznam českých filmů