SEZNAM ČESKÝCH FILMŮ
HLAVNÍ STRÁNKA FILMU
FOTOGALERIE
ČLÁNKY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

KAŇKA DO POHÁDKY
(Filmové studio Barrandov, 1981, 70 min.)


Režie: Ota Koval
Námět: Jiří Melíšek
Scénář: Milan Pavlík, Ota Koval
Kamera: Ivan Šlapeta
Hudba: Štěpán Lucký
Texty písní: Pavel Kopta, Vladimír Štefl
Zpívají: Bambini di Praga

Hrají:
Vendulka - Žaneta Fuchsová
Ondra - David Rýdl
Honza - Lukáš Bech
Matka - Milena Steinmasslová
Otec - Václav Helšus
Josef Lada - Josef Patočka

     Podle námětu Jiřího Melíška a scénáře, na kterém s ním spolupracoval Milan Pavlík, natočil režisér Ota Koval další poutavý film pro malé diváky Kaňka do pohádky (z posledních připomeňme Družinu černého pera, Nechci nic slyšet, Jakub, Julek).
     Tentokrát je zápletka založena na pohádkové možnosti vejít kaňkou v knížce do příběhu Josefa Lady a na konfrontaci obou světů. Hlavní hrdinka, osmiletá Vendulka Prokopcová, objeví ve své nové knížce velikou nevzhlednou kaňku a po počátečním zklamání zjistí, že je neobyčejná - předměty, které na ni položí, zázračně mizí. Postaví se na ni sama a ocitá se v ateliéru malíře Josefa Lady a odtud dál ve světě jeho postav na českém venkově. Spolu se svým bratrem Ondrou se do pohádky vypraví několikrát a zažívají neuvěřitelná dobrodružství. Jednou se skamarádí s pasáčkem Honzou a zlý sedlák je zavře do chlívku, podruhé se s nimi objeví omylem pohádková kráva v pražském metru, jindy provedou Honzu dnešním světem se zázraky techniky, nebo si zalyžují, ač je jinak léto, v Ladově zimní krajině.
     Dramatické situace se jim vždy podaří v poslední chvíli vyřešit, a tak malým divákům nic nekalí radost z napínavé, humorné, obrazově pestré a atraktivní, ale i poučné podívané.

Kaňka do pohádky. Film a doba, č. 7 / 1981, s. 361 - 363.