SEZNAM ČESKÝCH FILMŮ
HLAVNÍ STRÁNKA FILMU
FOTOGALERIE
ČLÁNKY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

KOUZELNÉ DOBRODRUŽSTVÍ
(Filmové studio Barrandov, 1982, 101 min.)


Režie: Antonín Kachlík
Námět: román Alaina Fourniera Velký Meaulnes
Scénář: Josef Hanzlík, Antonín Kachlík
Kamera: Jaroslav Kučera
Hudba: Oldřich Flosman

Hrají:
František - David Prachař
Gustav - Ivan Gogál
Yvonna - Julie Jurištová
Franz - Ondřej Pavelka
Horowitz - Jan Fišar
Baron - Zdeněk Řehoř
Winkler - Alexej Gsöllhofer
Valentina - Valerie Zawadská
Pierot - Frank Towen
Ema - Kateřina Lojdová
Řídící - Milan Riehs
Babička - Valerie Kaplanová
Matka - Jaroslava Tichá

     Režisér Antonín Kachlík natočil ve Filmovém studiu Barrandov lyrický film Kouzelné dobrodružství podle stejnojmenného románu Alaina Fourniera, na němž spolu s režisérem scenáristicky pracoval básník Josef Hanzlík.
     Filmové ztvárnění Fournierovy knihy prošlo složitým dramaturgickým vývojem. Oba autoři museli vyřešit problém, jak přenést citlivé předivo příběhu z Francie do Čech.
     Poměrně rozsáhlý román, napsaný s velkou fabulační fantazií a básnickou invencí, se podařilo sevřít do celovečerního filmu.
     Ústřední hrdina Gustav Melenbach se shodou okolností ocitl ve venkovské internátní škole. To rozhodně nevyhovovalo jeho neklidné povaze dobrodruha. Při první příležitosti školu tajně opustil. Na útěku zabloudil v lesích, kde objevil zchátralý zámek šlechtické rodiny de Galais. Lidé, se kterými se tam setkal, ovlivnili jeho další životní osudy. Události na zámku skončily stejně překvapivě, jako začaly. Gustav se rozhodl pro návrat do internátu, kde se o své zážitky rozdělil se spolubydlícím - studentem Františkem. Síla Gustavova zážitku zapůsobila na romanticky založeného Františka neobyčejně silně. Proto se snažil přimět přítele ke společnému návratu do zámku. Ale ten jakoby se do země propadl. Teprve náhoda připravila oběma přátelům nové setkání s krásnou Yvonou de Galais a postavila je proti sobě do složitého trojúhelníku lásky.
     "Hodnoty Fournierovy předlohy pokládám za nadčasové a tudíž souvztažné k naší době. Zejména ta skutečnost, že v našich časech povrchních milostných vztahů, které převládají, je zobrazení vztahů hlubokých docela poučné a mohlo by být i inspirující," řekl režisér Kachlík.

Kouzelné dobrodružství. Film a doba, 1983, č. 2, s. 57 - 59.