SEZNAM ČESKÝCH FILMŮ
HLAVNÍ STRÁNKA FILMU
FOTOGALERIE
ČLÁNKY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

MALINOVÝ KOKTEJL
(Filmové studio Gottwaldov, 1982, 71 min.)


Režie: Ladislava Sieberová
Námět: Jana Knitlová
Scénář: Jana Knitlová
Kamera: Juraj Fándli
Hudba: Michael Kocáb
Texty písní: Jiří Suchý
Zpívá: Jana Kratochvílová

Hrají:
Mahula - Yvetta Kornová
Tomáš - Marek Brodský
Viky - Jiří Kodeš
Výčepní - Jiřina Třebická
Mirka - Jaroslava Kretschmerová
Manžel - Josef Jurásek
Malinová - Ludmila Baštincová
Kulhal - Ludvík Kroner
Lidunka - Ludmila Slancová
Skřivánková - Helena Trýbová
Víťa - Bohumil Starý

     Absolventka FAMU Ladislava Sieberová dokončila ve Filmovém studiu Gottwaldov svůj první celovečerní film Malinový koktejl. Režisérka pracovala delší dobu v televizi a jako námět k filmovému debutu si vybrala povídku Jany Knitlové. Film se zamýšlí nad morálními a citovými problémy dospívající dívky, která první překážky v životě řeší kompromisem, čímž se ochuzuje o mnoho pozitivních hodnot.
     Osmnáctiletá Mahula se nedostala na vysokou školu a rozhodla se pracovat jako pomocnice v automatu. Celkem snadno se přizpůsobuje podmínkám a připojí se k "šikovným" prodavačkám, které si potenciální manko vyrovnávají drobným šizením zákazníků. V tomto každodenním koloběhu pozapomíná na svůj původní cíl - vystudovat vysokou školu.
     Stejně bezstarostně se odvíjejí i její vztahy s partnery. Seznamuje se s vysokoškolákem Tomášem, ale také s třiatřicetiletým doktorem, který jí nabízí, aby s ním odjela na delší pobyt do zahraničí.
     Tomášovi na Mahule záleží, domlouvá jí, aby se připravovala na školu, ale ta dál žije ze dne na den. Tato morálka se nutně promítá i do jejího citového života, a proto si příliš neváží Tomášova upřímného vztahu, a teprve, když je její vinou zničen, poznává, že to bylo jediné, co mělo skutečnou hodnotu v jejím poněkud lehkomyslném životě na prahu dospívání.

Malinový koktejl. Film a doba, 1983, č. 7, s. 361 - 363.