SEZNAM ČESKÝCH FILMŮ
HLAVNÍ STRÁNKA FILMU
FOTOGALERIE
ČLÁNKY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

MODRÉ Z NEBE
(Filmové studio Barrandov - dramaturgická skupina Stanislava Rudolfa, 1983, 87 min.)


Režie: Ota Koval
Námět: próza Bély Balázse Opravdový blankyt
Scénář: Josef Hanzlík
Kamera: Josef Vaniš
Hudba: Štěpán Lucký

Hrají:
Tomáš - Martin Filip
Sylva - Lucie Novotná
Markéta - Pamela Kneschková
Kamil - Karel Slabý
Inspektor / Starosta / Principál - Josef Somr
Učitel / Velitel hasičů / Krotitel - Jiří Kodet
Učitel kreslení / Hasič / Sadař / Zřízenec cirkusu - Jan Hartl
Maminka - Jana Brejchová
Maminka - Jana Preissová
Rakvář - Karel Augusta
Lakýrník - František Husák

     Filmovým světem Oty Kovala jsou příběhy dětí. Na Barrandově natočil jako režisér deset filmů. Poslední má název Modré z nebe. Všechny Kovalovy filmy usilují o nové formy v dorozumění s malými diváky. V žádném případě nejsou jeho filmy pouze odvyprávěnými příběhy, ale osobitě spojují prvky filmu, divadla, výtvarného vidění a dětských her. Stejně je tomu i ve scénáři, k němuž dramaturgie objevila námět v maďarské literatuře. Knížka spisovatele Bély Balázse (1884 - 1949), podle které napsal scénář Josef Hanzlík, se jmenuje Opravdový blankyt.
     Příběh zavede diváka do malého lázeňského městečka, ve kterém žije desetiletý Tomáš Lorenc s maminkou. Drobnými pracemi se snaží ulehčit matčin těžký úděl pradleny a posluhovačky. Každé ráno, ještě před vyučováním, rozváží na kole do bohatých rodin balíky vypraného prádla. Je každodenním svědkem probouzející se přírody. Vidí neobyčejné obrazy, které vytváří vycházející slunce na nekonečné obloze. Tomášovo dětství je doslova obklopeno čistými plochami prádla.
     Městečko žije svým každodenním všedním životem, a přesto je naplněno mnoha příběhy a dobrodružstvími. Barevné obrazce podněcují chlapcovu fantazii a touhu malovat barvami. Vnímavý chlapec tráví nejraději volný čas na půdě ve svém malířském ateliéru, který je skladištěm nepotřebných, odložených věcí. Tady vznikají jeho první obrazy a zde také žije bílá kočka Sněhurka. Tomáš namaluje i hezkou dívku Markétu. Miluje modrou barvou a nemůže se jí nasytit. Závidí ji i lakýrníkovi. Od malování je jen nedaleko do světa snů, kde získá z polních chrp modrou barvu, která při použití způsobí několik zábavných nedorozumění.

Modré z nebe. Film a doba, 1983, č. 5, s. 241 - 243.