SEZNAM ČESKÝCH FILMŮ
FOTOGALERIE
ČLÁNKY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

MUSÍME SI POMÁHAT

(Total HelpArt T.H.A. / ČT Praha / Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie / Magistrát hlavního města Prahy, 2000, 120 min.)


Režie: Jan Hřebejk
Námět: Petr Jarchovský
Scénář: Petr Jarchovský
Kamera: Jan Malíř
Hudba: Aleš Březina

Hrají:
Josef Čížek - Boleslav Polívka
Marie Čížková - Anna Šišková
David Wiener - Csongor Kassai
Horst Prohaska - Jaroslav Dušek
Dr. Albrecht Kepke - Martin Huba
František Šimáček - Jiří Pecha
Libuše Šimáčková - Simona Stašová
Dr. Fischer - Jiří Kodet
     Dramatický příběh hrdiny proti své vůli se odehrává během posledních let druhé světové války na českém maloměstě okupovaném Němci. Manželé Josef a Marie Čížkovi jsou bezdětní. Ona po dítěti touží, ale manžel mít děti nemůže. Náhoda jim přivede do cesty uprchlého židovského mladíka Davida, kterému poskytnou ve svém bytě úkryt. Od tohoto okamžiku začíná napínavý zápas o přežití.      Aby odvedli od svého domu pozornost, a odvrátili tak hrozbu smrti pro celou ulici, stále více se manželé zaplétají s reprezentanty moci a zvůle. Rodinu, respektive manželku Marii, navíc navštěvuje Čechoněmec a kolaborant Horst Prohaska, který svou častou přítomností zvyšuje možnost Davidova prozrazení. V tragikomické scéně opakovaného dvoření je tento obtížný parazit Mariií tvrdě odmítnut, a tak se rozhodne Čížkovým pomstít. Chce nastěhovat do domku nacistického úředníka Albrechta Kepkeho. V bezvýchodné situaci přiměje Čížek svoji ženu, aby otěhotněla s ukrytým uprchlíkem, který jim tímto činem paradoxně vrací dluh zachráněného života.
     Příběh vrcholí v květnových dnech roku 1945, kdy se má potomek narodit. Rodina je teď opět ohrožena, tentokrát mstiteli kolaborace a samozvanými soudci. V závěrečné, přízračně absurdní scéně se pak sudičkami dítěte stávají: český válečník od Buzuluku, ruský frontový voják, slovenský partyzán, židovský uprchlík David, Čechoněmec Horst Prohaska a nepravý otec a hrdina proti své vůli Čížek.
     Film Musíme si pomáhat je černá komedie plná nečekaných zvratů, která vypráví o hrdinech ze soucitu, o slušných lidech i zrádcích, o síle touhy po životě i apatické pasivitě. Všechny hlavní postavy si v tomto příběhu, inspirovaném skutečnými událostmi, zachrání z různých - často protichůdných - pohnutek život. Hrdinství i kolaborace, velkorysost i zbabělost se překrývají, a proto je nesnadné a nemožné vynášet kategorické soudy.

Z tiskových informací ČT