SEZNAM ČESKÝCH FILMŮ
FOTOGALERIE
ČLÁNKY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

NÁVRAT ZTRACENÉHO RÁJE

(Luxor / Lumar Production a.s. / Here and Now Production / Open City Films / Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, 1999, 112 min.)

Režie: Vojtěch Jasný
Námět: Vojtěch Jasný
Scénář: Vojtěch Jasný
Kamera: Juraj Šajmovič
Hudba: Milan Kymlička

Hrají:
Jan Poutník - Vladimír Pucholt
Pampeliška - Ingrid Timková
Adam - Adam Davidson
Joska - Jakub Laurych
Starostka - Emília Vašáryová
Očenáš - Vlastimil Brodský
Švanda - Ondřej Vetchý
Dana - Jana Brejchová
Tatínek - Josef Abrhám
Maminka - Libuše Šafránková
Tichošlápek - David Matásek
Strejček - Jiří Sovák


     Poetický film o domově, nevyzpytatelnosti osudu, lásce, toleranci a odpuštění. Tak lze charakterizovat snímek, jímž se po třiceti letech vrátil na plátna českých kin režisér Vojtěch Jasný. Vrátil se jím také do moravské vsi Bystrá, kde v roce 1968 natočil svůj slavný, velmi záhy však také trezorový snímek Všichni dobří rodáci, kroniku z let 1945 - 1958, na nějž Návrat ztraceného ráje volně navazuje.
     Hlavní postavou nového příběhu je český emigrant, profesor filmové větve jedné z newyorských uměleckých škol Jan Poutník. Ani skutečnost, že žije na druhém konci světa, nezeslabila jeho vzpomínky na dětství a rodný kraj… Vojtěch Jasný tuto roli svěřil Vladimíru Pucholtovi, veliké herecké hvězdě šedesátých let, který se tak rovněž po třiceti letech vrátil k herectví. Z původního hereckého obsazení Rodáků se zde objevuje Vlastimil Brodský a Věra Galatíková.
Z tiskových informací ČT