PANNA
(Lucerna, 1940, 79 min.)

Režie: František Čáp
Námět: divadelní hra Františka Zavřela
Scénář: Rudolf Madran - Vodička
Kamera: Karel Degl
Hudba: Julius Kalaš

Hrají:
Klára - Věra Ferbasová
Otec - Saša Rašilov
Matka - Antonie Nedošínská
Slávka - Božena Šustrová
Architekt Kacík - Jiří Steimar
Jeho žena - Marie Rosůlková
Milena - Sylva Langová
Prokop - Jiří Vondrovič
Bankéř Jonát - Čeněk Šlégl
Čermák - Raoul Schránil
Policejní inspektor - František Roland

     Malý venkovský zámeček proměnili zchudlí majitelé, manželé Piskořovi, v útulný penzion. Rádi by své vzorně vychované dceři Kláře zajistili bezstarostnou budoucnost, nejlépe sňatkem s bohatým ženichem. Vybraným nápadníkem je nejprve postarší architekt Kacík, později bankéř Jonát. Klára však nechce ani jednoho, ani druhého, miluje totiž číšníka Prokopa...
     Mezi českými filmaři čtyřicátých let zaujímal významné místo kultivovaný režisér František Čáp. Po komerčním neúspěchu Ohnivého léta, které však bylo vysoce hodnoceno kritikou, se v roce 1940 rozhodl natočit divácky úspěšný film. Podle divadelní hry Františka Zavřela Panna, která se hrála dokonce na jevišti Národního divadla, natočil stejnojmennou lidovou veselohru s oblíbenými komediálními herci v hlavních rolích.
     Starostlivou maminku tradičně hrála Antonie Nedošinská, jejím partnerem byl překvapivě Saša Rašilov. Ve filmu se můžeme setkat také s mladou Marií Rosůlkovou a Sylvou Langovou a také s písničkou "Proč není žádnou záhadou", kterou zpívá Inka Zemánková za doprovodu Orchestru R. A. Dvorského.
     Panna měla úspěch a dokonce získala jednu z cen na zlínských Filmových žních v roce 1940.

Z tiskových informací ČT
Zpět na seznam českých filmů