SEZNAM ČESKÝCH FILMŮ
FOTOGALERIE
ČLÁNKY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

PELÍŠKY

(Česká televize Praha, 1999, 115 min.)

Režie: Jan Hřebejk
Námět: Petr Šabach
Scénář: Petr Jarchovský
Kamera: Jan Malíř

Hrají:
Otec Šebek - Miroslav Donutil
Otec Kraus - Jiří Kodet
Maminka Šebková - Simona Stašová
Maminka Krausová - Emília Vašáryová
Strýc - Boleslav Polívka
Učitelka - Eva Holubová
Saša Mašlaň - Jaroslav Dušek
Babička - Stella Zázvorková
Dr. Stárek - Jiří Krejčík
Jindřiška - Kristýna Nováková
Michal - Michael Beran
Uzlinka - Sylvie Koblížková
Péťa - Marek Morvai-Javorský


     Konec 60. let, pražská čtvrť staré Košíře. V jedné dvoupatrové vile tu žijí dvě rodiny - Šebkovi a Krausovi. Otec Šebek, prostoduchý, ale dobrácký důstojník z povolání, je zastáncem panujícího režimu a stejně vehementně obhajuje i vlastní neomylnost v roli hlavy rodiny. Elegantní otec Kraus, bývalý odbojář s trpkou válečnou zkušeností, je naopak zarytým opozičníkem. Také on je přesvědčený o tom, že má za všech okolností pravdu - není proto divu, že se tihle dva nemají zrovna v lásce.
     Jejich děti - gymnazista Michal a jeho hezká spolužačka Jindřiška - však spolu vycházejí docela dobře. Zvlášť Michal by byl moc rád, kdyby ho jeho sympatická sousedka brala trochu víc na vědomí. Handicap kluka z fádního "domácího hřiště" je však příliš viditelný.
     Mladému Šebkovi nezbývá, než aby smutně přihlížel, jak mu jeho první milostné body krade samolibý spolužák Elien s bez- vadnou výbavou "made in U.S.A.", kterou mu posílají jeho skvěle situovaní rodiče v diplomatických službách...
     U Šebků a Krausů se zatím střídají rodinné návštěvy, s plným nasazením a ve vší obřadnosti se tu slaví Vánoce, svatba i ne- čekaný, bolestný pohřeb. Do zabydlených domácností vtrhnou i některé novodobé vymoženosti v podobě umělohmotných lžiček, nerozbitných sklenic a podivných her pro statečné pionýry.
     Mládež zatím pokukuje po lákadlech světa kapitalismu a snaží se žít svůj vlastní, na rodičovských autoritách a "velké" historii nezávislý život. V soukromí rodinných pelíšků se tak čas od času odehrají malá dramata názorů a vztahů, která se v paměti je- jich účastníků otisknou už nejspíš navždy...