SEZNAM ČESKÝCH FILMŮ
OFICIÁLNÍ STRÁNKY
FOTOGALERIE
ČLÁNKY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

PERNÍKOVÁ VĚŽ
(S PRO ALFA FILM, a. s. / František Janda / Česká televize, 2002, 101 min.)

Režie: Milan Šteindler
Námět: Martin Němec
Scénář: Martin Němec
Kamera: Richard Řeřicha
Hudba: Martin Němec

Hrají:
Jakub - Jan Dolanský
Radek - Radek Kuchař
Věra - Dorota Nvotová
Otec Jakuba - Michal Dočolomanský
Matka Jakuba - Sylva Legnerová
Pexeso - Vladimír Marek
Soused - Vítězslav Jandák
Invalida - Jiří Schmitzer
Vanda Exnerová
Lenka Vychodilová
Jana Matulová
Pepa Nos
Lucas Penz
Otakáro Schmidt
Martin Hoffman
Zdeněk Vencl
J. M. Sieber
Tomáš Vorel
Luboš Svoboda
Vlado Černý


          V domě, kde bydlí mladík jménem Jakub, dojde k tragédii. Zahynula jeho sousedka, a jak se později ukáže, i celoživotní láska Věra. Jakub, který se s přítelem Radkem zabývá občasným prodejem a častým užíváním drog, je přesvědčen, že za její smrt a patrně i znásilnění je zodpovědný jistý "Pexeso", bohatý muž zabývající se všemi druhy nezákonného obchodu. V den dívčiny smrti nechal zfetovaný Jakub odevzdat Pexesovi zásilku drog Věrou /netušící o jaký balíček jde/ v jejím bytě. Jakub je zoufalý, že sám poslal k Věře domnělého vraha. Jakub, neustále zápasící s drogovou závislostí, se rozhodl, že smrt dívky, k níž upíral naděje v budoucnost, pomstí. Opatří si pistoli a snaží se zjistit, kde se Pexeso pohybuje. Před barem do kterého Pexeso chodívá je jím překvapen a při rozhovoru s ním se dozvídá, že v inkriminovaný den byl u Věry jeho bratr, který přijel na pár dnů do republiky. Také se dozví, že Pexesův bratr znovu přijede na večírek, při příležitosti otevření nočního klubu "ZOO", kterého jsou Pexesové majiteli. Jakub se rozhodne, že svou pomstu uskuteční právě tam. Vtipný a stále lehce "nafetovaný" kamarád Radek sežene pro tu příležitost kradené auto opatřené velkým stříbrným nápisem, stejně "nenápadné" a nevhodné jako většina věcí, které mladíci provádějí.
     Důležitou roli hrají v příběhu i soused se sousedkou, kteří ze svých ušáků u stále zapnuté televize glosují děj, jenž se za dveřmi jejich nudného života odehrává. Po pohřbu Věry dochází k další roztržce Jakuba s rodiči a už nadchází večer, kdy Jakub přichází do "ZOO" naplnit akt své pomsty. Večírek je maškarní, a jak se vzhledem k názvu klubu sluší, většina přítomných je v maskách zvířat. Jakub v masce gorily /po důkladné prohlídce ochrankou u dveří/ vchází do bizarního prostředí "ZOO" a po řadě problémů se nakonec ozbrojuje ukrytou pistolí. Je tu vyvrcholení večírku a na pódium přicházejí vyhlásit nejkrásnější "dívku-zvíře" do té doby zamaskovaní "Pexesové". Jakub se rozhodne. Dochází k neuvěřitelnému zmatku, který způsobí jeho střelba. Výstřely však nakonec úmyslně minou cíl. Probíhá předem pečlivě promyšlený útěk. Jakub zahodí masku opice za tajný východ a v jiné masce sám posílá pronásledovatele po falešné stopě. V poslední chvíli se dostane ven z klubu k připravenému autu s Radkem za volantem. Za ujíždějícím autem několikrát vystřelí ochranka, která i s "Pexesy" vybíhá před vchod klubu, což vyústí v další tragickou událost. Policisté mezitím zjistili, že Věra nebyla znásilněna - přišla o panenství!
     Jakub skrývající se před "Pexesy", /kteří zjistili, že oním mstitelem byl on/, při náhodném pohledu do jednoho okna protějšího domu pochopí, že je již delší dobu kýmsi sledován dalekohledem. Vypraví se na návštěvu ke svéráznému invalidnímu muži, jehož zálibou je sledovat dění za okny protějšího domu. Jakub doufá, že by muž mohl dokázat svým svědectvím vinu Pexesova bratra na smrti Věry. Ptá se invalidy jestli viděl v den předpokládané Věřiny smrti podezřelého muže u ní v bytě. Velkým překvapením pak končí pátrání po viníkovi smrti jeho nenaplněné lásky. Jakub odjíždí k jezeru, u kterého zažíval šťastné chvíle dětství po boku Věry a příběh se blíží k osudovému rozuzlení. Sousedé dál probírají svá banální témata u zrnícího televizoru. Hladina jezera je klidná.

Z informačních materiálů distributora filmu