REVIZOR
(Meissner, 1933, 72 min.)

Režie: Martin Frič
Námět: divadelní hra Nikolaje Vasiljeviče Gogola
Scénář: Václav Šolín, Václav Menger
Kamera: Jan Stallich
Hudba: Jára Beneš

Hrají:
Chlestakov - Vlasta Burian
Sluha - Václav Trégl
Hejtman - Jaroslav Marvan
Anna Andrejevna - Zdeňka Baldová
Marie - Truda Grosslichtová
Soudce - Theodor Pištěk
Školní dozorce - Václav Menger
Dozorce dobročinného ústavu - František Hlavatý
Poštmistr - Josef Rovenský
Bobčinský - Josef Vošalík
Dobčinský - Alois Dvorský
Hostinský - František Černý     Ze vzpomínek partnerů a pamětníků Vlasty Buriana víme, jak nezvládnutelným hereckým živlem byl náš král komiků. Jeho nechuť ke zkouškám, improvizace a extempore na jevišti i ve filmových ateliérech byly pověstné. Na jeho živelnost platil jediný člověk - Martin Frič. S Vlastou Burianem natočil tři filmy, v nichž publikum svého miláčka téměř nepoznávalo, protože jeho projev byl uměřený, střídmý, pečlivě propracovaný a respektující okolí.
     Jedním z těchto snímků je přepis satirické komedie Nikolaje Vasiljeviče Gogola Revizor z roku 1933. Revizora pro film přeložil a spolu s Václavem Šolínem (pseudonym Václava Wassermana) scenáristicky upravil herec a spisovatel Václav Menger. Nad literární a etnografickou přesností filmu bděl zasvěcený znalec a překladatel ruské literatury Bohumil Mathesius. V jejich spolupráci vznikl věrný přepis díla, i když Gogolova kritika ruské maloměšťácké společnosti byla zmírněna a dostala smířlivější a dobromyslnější tvářnost.
     Chlestakov se ve Fričově a Burianově pojetí stal postavou téměř sympatickou. Na Burianově výkonu pochválila kritika jeho ukázněnost, kdy se vystříhal obvyklého přehánění v mimice i slovním projevu...

Z tiskových informací ČT