SEZNAM ČESKÝCH FILMŮ
OFICIÁLNÍ STRÁNKY
FOTOGALERIE
ČLÁNKY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

ŠÍLENÍ

(Athanor / Juraj Galvánek / Česká televize / Barrandov Studio / Ministerstvo kultury SR / Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie / Eurimages / MEDIA Development, 2005, 118 min.)

Režie: Jan Švankmajer
Námět: Jan Švankmajer
Scénář: Jan Švankmajer
Kamera: Juraj Galvánek
Premiéra: 17. 11. 2005

Hrají:
Jean Berlot - Pavel Liška
Markýz - Jan Tříska
Charlota - Anna Geislerová
Dr. Murlloppe - Jaroslav Dušek
Coulmiere - Martin Huba
Sluha Dominik - Pavel Nový
Hostinský - Stano Dančiak
Recitující blázen - Jiří Krytinář

     Podle vlastního scénáře natočil výtvarník, scenárista a režisér Jan Švankmajer film Šílení, který označuje za „filozofický horor“ a bude opět kombinací hraného filmu s animovanými pasážemi. Tématem jsou absolutní svoboda, civilizační represe a manipulace. Scénář volně vychází z motivů dvou povídek E. A. Poea: „Zaživa pohřben“ a „Šílený psychiatr“. Tyto motivy jsou skloubeny v samostatný děj, který s uvedenými povídkami nesouvisí. Jednou z hlavních postav je Markýz. Tato postava je inspirovaná markýzem de Sade.
     „Ve scénáři jsem použil některé autentické texty de Sada. Je to film hraný, animace je použita jen skromně ve snech. I když se děj filmu zdánlivě odehrává začátkem 19. století ve Francii, je plný anachronismů a reálií dneška, protože tento film je alegorií současného světa. A blázinec je jeho výstižnou kulisou,“ říká Jan Švankmajer.

Z oficiálních materiálů distributora filmu