SEZNAM ČESKÝCH FILMŮ
FOTOGALERIE
ČLÁNKY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

STŮJ, NEBO SE NETREFÍM

(ČT Praha / JMB, film & TV Production / ST Bratislava / Filmové oddělení ministerstva kultury Kampučské lidové republiky / Filmové štúdio Koliba, 1998, 89 min.)

Režie: Jiří Chlumský
Námět: Jiří Šebánek, Miloň Čepelka
Scénář: Jiří Šebánek, Miloň Čepelka
Kamera: Martin Štrba
Hudba: Jan Kolář

Hrají:
Eda Brandejs - Josef Abrhám
Karel Doubek - Radek Holub
Oberst von Tittelbach - Jiří Bartoška
Uršula - Ivana Chýlková
Hauptmann Halphubber - Vladimír Brabec
Ebermann - Pavel Kříž
Sychrava - Jaromír Dulava
Pilot - Tyron Thomas     Pánům Jiřímu Šebánkovi a Miloni Čepelkovi se podařilo napsat skvělou situační komedii. Jak už to v tomto žánru bývá, zápletka se odvíjí od drobného a celkem nepatrného zádrhele, přesněji záměny osob. Na první kolizi se pak v ztřeštěném sledu nabalují další a další nedorozumění, záměny, travestie, míjení, prolínání, zápletky, ale hlavně humor. Aniž by ovšem byla po-rušena kauzalita a logika! Úžasně spletitá struktura příběhu a motivů se nakonec před bedlivým zrakem diváka rozplete až do posledního detailu.
     Film, který podle scénáře vznikl, měl velikou šanci stát se divácky úspěšným už proto, že staví na léty prověřeném principu grotesky, který šťastně kombinuje se slovním humorem. A koneckonců postavy příběhu jsou blízké i oním švejkovským rozměrem, který v sobě má většina Čechů a který naplno propuká právě v dramaticky vypjatých situacích jako v květnu roku 1945, kdy je dějiště filmu - česká vesnice - obklíčena ustupujícími Němci.
     Na jubilejním 20. ročníku Českého festivalu filmové komedie v Novém Městě nad Metují v červnu 1998 získal film Novoměstský hrnec smíchu, hlavní diváckou cenu, která je udělována na základě měření intenzity a délky smíchu publika při projekci.

Z tiskových informací ČT