SEZNAM ČESKÝCH FILMŮ
HLAVNÍ STRÁNKA FILMU
FOTOGALERIE
ČLÁNKY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

TÍM PÁDEM
(Filmové studio Barrandov, 1979, 84 min.)


Režie: Karel Kovář
Námět: Jan Fleischer
Scénář: Jan Fleischer
Kamera: František Uldrich
Hudba: Jan Klusák

Hrají:
Amadeus Macků - Josef Hrubý
Doktorka - Zuzana Cigánová
Hajný - Karel Brožek
Rudla - Josef Abrhám
Předseda MNV - Josef Větrovec
Kopřiva - Lubomír Kostelka
Kopřivová - Míla Myslíková
Karlík - Pavel Zedníček
Karlíková - Libuše Vaicová
Ježdík - Václav Sloup
Ježdíková - Dana Hlaváčová
Volf - Karel Augusta
Kronikář - Miroslav Homola
Jeho dcera - Dana Homolová
Hajná - Milena Kytýrová
Prodavačka - Hana Čížková
Andulka - Šárka Štembergová

     Režisér Karel Kovář, který v roce 1978 debutoval detektivním filmem Past na kachnu, právě dokončil podle námětu a scénáře Jana Fleischera svou druhou celovečerní práci - komedii s názvem Tím pádem.
     Hlavním hrdinou tohoto úsměvného dílka je venkovský pošťák Amadeus Macků, který se snaží uskutečnit prastarý lidský sen - vzlétnout s pomocí vlastnoručně vyrobených křídel či primitivních přístrojů. Jeho domek je plný podivných zlepšováků a vynálezů, z nichž se upřímně raduje a vůbec mu nevadí, že už byly dávno objeveny nebo jsou svým použitím komické. Celá vesnice sleduje skepticky a s mírnou ironií další a další pokusy romantického snílka, sice neúspěšné, přesto však sympatické svým nadšením, vírou a hravostí. Jsou určitým vyrovnáváním se s dnešním, většinou silně zracionalizovaným způsobem života - a právě tímto podtextem získává film nový rozměr, vyznívá jako chvála všech člověčích snah neustále poznávat, objevovat a hledat; uchovat si kus snivé dětské duše.
     Touha létat se ve filmu prolíná s linií vznikajícího nesmělého a velice jemného vztahu k mladé lékařce, která přijímá Amadeovy výstředosti trochu s obavami, zároveň i s pochopením, je jí milý jeho svěží, mnohdy ovšem značně nereálný pohled na věci a problémy. Také hrdinův poslední pokus vznést se na zcela novém stroji na zvláštní dráze za vesnicí končí fiaskem a znovu, jako už tolikrát, jej odváží sanitka - potlučeného, ale svým způsobem šťastného...

Tím pádem. Film a doba, č. 2 / 1980, s. 57 - 59.