SEZNAM ČESKÝCH FILMŮ
OFICIÁLNÍ STRÁNKY FILMU
FOTOGALERIE
ČLÁNKY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

TMAVOMODRÝ SVĚT

(Biograf Jan Svěrák / Portobello Pictures / Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie / Tmavomodrý svět, s. r. o. / Helkon Media / Phoenix Film Investments / Fandango / ČT Praha / Eurimages, 2001, 115 min.)

Režie: Jan Svěrák
Námět: Antonín Liška, Zdeněk Svěrák
Scénář: Zdeněk Svěrák
Kamera: Vladimír Smutný
Hudba: Ondřej Soukup

Hrají:
František Sláma - Ondřej Vetchý
Karel Vojtíšek - Kryštof Hádek
Susan - Tara Fitzgerald
Jan Machatý - Oldřich Kaiser
Hanička - Linda Rybová
Bentley - Charles Dance
Blaschke - Hans Jörg Assman
Mrtvý - David Novotný
Vilda - Miroslav Táborský
Sysel - Radim Fiala
Tamtam - Lukáš Kantor
Kaňka - Jaromír Dulava     Rok 1950. František Sláma, bývalý západní letec a válečný hrdina, je nyní nepřítelem lidu. Kdysi elitní stíhač RAF je uvězněn na Mírově, kde místo s palbou německých letounů bojuje se zápalem plic. Na vězeňské marodce se Sláma setkává se dvěma muži, kteří byli také zavřeni kvůli své minulosti: bývalý esesácký doktor Blaschke a písmomalíř Vilda Houf tady vyslechnou Slámův příběh odvahy, přátelství, lásky a zrady.
     Všechno začalo okupací Československa v roce 1939, kdy se František Sláma rozhodl opustit dívku Haničku i svou zemi, aby mohl svoji vlast bránit jako vojenský stíhač. Do Británie se s ním tehdy vydal i jeho žák, horkokrevný mladík a talentovaný pilot Karel Vojtíšek. V cizí zemi s jiným jazykem i zvyky se Franta a Karel stali nejlepšími přáteli.
     Sloužit v Britském královském letectvu znamenalo každý den nasazovat život, přesto se českoslovenští piloti nemohli dočkat, až budou moci vystartovat proti nepříteli. Když k tomu konečně došlo, začala si smrt vybírat i mezi nimi. Tehdy také Sláma ve sluchátkách slyšel, jak jde Vojtíšek se svým Spitfirem v plamenech k zemi. Přesto nevěřil, že by se jeho kamarád z mise nevrátil.
     A Karel ho nezklamal. Seskočil padákem a na letiště dorazil druhý den ráno celý šťastný. „Já jsem spad na jednu ženskou a příšerně jsem se do ní zamiloval,“ sděloval nadšeně Slámovi. František mu jeho první opravdickou lásku ze srdce přál: netušil, že po osudovém setkání s Angličankou Susan nebude už nic jako dřív…

Z officiálních informací distributora filmu