VERONIKA
(Filmové studio Barrandov, 1985, 97 min.)


Režie: Otakar Vávra
Námět: novela Miloše Václava Kratochvíla
Scénář: Miloš Václav Kratochvíl, Otakar Vávra
Kamera: Jiří Macák
Hudba: Otmar Mácha

Hrají:
Veronika Pavlitová - Tatjana Medvecká
Božena Němcová - Jana Hlaváčová
Páter Šulc - Jiří Adamíra
Policejní ředitel Paümann - Martin Růžek
Josef Němec - Radovan Lukavský
Dr. Lambl - František Němec
Josef Václav Frič - Viktor Preiss
V. Č. Bendl - Oldřich Vízner
Jurenka - Jiří Bartoška
Marie - Alena Procházková


     Epizoda ze života mladé, literárně nadané dívky Veroniky Pavlitové, se odehrává v roce 1854. Do Prahy právě přijel císař František Josef I. a mezi těmi, kteří jej přišli do Stromovky přivítat anebo je sem zavedla zvědavost, byla i Veronika. Chce císaři předat žádost o milost pro svého uvězněného otce, protože sama jen velmi těžce z bídného platu švadleny sebe a své souro- zence uživí. Díky náhodě se dívka seznámí s Boženou Němcovou, kterou nesmírně obdivuje. Na čas se stává její přítelkyní a důvěrnicí. Naivity mladé dívky využije policejní ředitel Paümann, který již delší dobu Boženu Němcovou sleduje. Veronika mu ve své prostoduchosti ledacos poví. Až později pochopí, jak byla zneužita...
     Podkladem k filmu Veronika se stala stejnojmenná próza Miloše V. Kratochvíla ze sbírky novel vycházejících ze skutečných událostí. Co režiséra na osudu této téměř neznámé dívky zaujalo? "Drama dívky, která je uštvána k smrti. Veronika umírá, protože nemůže přestoupit mez svého svědomí. Osud je vždycky determinován dobou, která utváří lidské charaktery a názory. Veronika nemůže žít jako člověk dvou tváří, a přitom nemá na vybranou. Vycházím nejen z historických faktů, ale také z vlastního přesvědčení, že mravní zákon v člověku je určující. Proto mě tak přitahují historické postavy, na nichž se jako v krystalu odráží nejen doba, ale i charakter našeho národa."
     Titulní roli obsadil Otakar Vávra Taťjanou Medveckou, které se podařilo skvěle vystihnout dívčiny pochybnosti, obavy a naděje.

Z tiskových informací ČT
Zpět na seznam českých filmů