VLČÍ BOUDA
(Filmové studio Barrandov, 1986, 92 min.)


Režie: Věra Chytilová
Námět: Daniela Fischerová, Věra Chytilová
Scénář: Daniela Fischerová, Věra Chytilová
Kamera: Jaromír Šofr
Hudba: Michael Kocáb

Hrají:
Táta - Miroslav Macháček
Dingo - Tomáš Palatý
Babeta - Štěpánka Červenková
Honza - Jan Bidlas
Gitka - Rita Dudušová
Lenka - Irena Mrozková
Linda - Hana Mrozková
Marcipán - Norbert Pýcha
Gába - Simona Racková
Jožka - Roman Fišer
Petr - František Staněk
Emilka - Radka Slavíková
Broňka - Jitka Zelenková
Alan - Petr Horáček
Honzova matka - Nina Divíšková
Honzův otec - Jan Kačer
Alanův otec - Jiří Krampol
Dřevař - Antonín Vráblík


     Do Vlčí boudy, staré horské chaty se symbolickým názvem, umístila režisérka a spoluautorka scénáře Věra Chytilová děj filmu, který natočila v roce 1986 na námět Daniely Fischerové. Jedenáct mladých, pečlivě vybraných účastníků lyžařského kursu prožívá pod taktovkou vedoucího a dvou instruktorů snad nejdramatičtější chvíle svého života. Skupina dospívajících, v níž je jeden od druhého záměrně vzdalován, je v atmosféře narůstajícího napětí a podezírání dováděna až do situace, v níž se bude muset rozhodnout, zda pro osobní záchranu obětuje jednoho ze svého středu. V tu chvíli bude záležet už jen na nich, jak “úspěšný" bude experiment, který se začal odvíjet ve chvíli, kdy je rodiče svěřili do péče vedoucích - tří podivných bytostí ...
     Stejně jako v předešlých filmech, i ve Vlčí boudě rozvíjí režisérka aktivní dialog s divákem. Metodou analytického pohledu jim představuje varovný obraz nebezpečných úskalí, jež člověku hrozí, zpronevěří-li se principům lidského soužití.
     Nejvýraznější postavou záhadného příběhu je záhadný vedoucí zvaný Táta, kterého znamenitě zahrál Miroslav Macháček. Tato role odhalila zajímavé, dosud nevyzkoušené možnosti hercova naturelu. K působivosti filmu přispěla i sugestivní kamera Jaromíra Šofra a hudba Michaela Kocába.
Z tiskových informací ČT

Zpět na seznam českých filmů