SEZNAM ČESKÝCH FILMŮ
FOTOGALERIE
ČLÁNKY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

VŠICHNI MOJI BLÍZCÍ

(In Film PRAHA / Sting Titanic / Česká televize Praha / STS Markiza / Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie / Komitet kinematografii / Agencja Produkci Filmovej / Eurimages / Kirch Media, 1999, 91 min.)

Režie: Matěj Mináč
Námět: Matěj Mináč, Jiří Hubač
Scénář: Jiří Hubač
Kamera: Dodo Šimončič
Hudba: Janusz Stoklosza

Hrají:
Jakub Silberstein - Josef Abrhám
Samuel - Jiří Bartoška
Irma - Libuše Šafránková
Winton - Rupert Graves
Leo - Kryzstof Kolberger
Marcel - Jiří Lábus
Max - Ondřej Vetchý
Grazyna Wolszczaková
David - Braňo Holiček
Soša - Lucie Cúlková
Hedvika - Tereza Brodská
Robert - Andrzej Deskur
Spitzer - Marián Labuda
Angelika - Grazyna Wolszczaková
Dr. Kühn - Bohumil Klepl
Klein - Oldřich Navrátil


     Příběh se odehrává rok před vypuknutím druhé světové války, bezprostředně po podepsání Mnichovské dohody v roce 1938. Na pozadí historických událostí sleduje osud židovské rodiny, která se po svém vyrovnává s přicházejícími událostmi. Síla příběhu je umocněna kontrastním ztvárněním, kdy se na naznačeném tragickém pozadí vstupujícího do filmu v podobě historických týdeníků a rozhlasových zpráv, odehrává poetický příběh lidí.
     Film si klade za úkol přiblížit dnešnímu divákovi historickou postavu sira Nicholase Wintona, jehož velký čin ve fiktivním příběhu o rodině Silbersteinových znovu ožívá.
     Tento statečný Angličan přišel koncem roku 1938 do Prahy, aby uskutečnil svůj plán na záchranu 664 židovských dětí, které by jistě neunikly tragickému osudu, který pro ně připravila nacistická ideologie. Rodina Silbersteinů, v jejímž čele stojí "věčný optimista" okresní lékař Jakub, v sobě nese všechny příznačné rysy té doby - masarykovské ideály, víru ve vítězství spravedlnosti a lidskosti, na druhou stranu strach z nejisté budoucnosti a blížící se hrozby, lásku, prvky ortodoxní židovské víry, projevy sílícího hnutí sionistů atd.
     Hlavním hrdinou a postavou, která celý příběh zpětně vypráví, je desetiletý David - jediný syn lékaře Jakuba. Kromě rodičů přichází David do styku i s ostatními členy rodiny, přičemž každý z nich zanechává v Davidově paměti nezanedbatelnou vzpomínku.
     Ve chvíli, kdy se začne situace v Čechách s nastupujícími nacistickými tendencemi přiostřovat se mnoho Židů snaží před blížící se hrozbou uprchnout. Díky strýci houslovému virtuosovi, přijde rodina do styku s tenkrát ještě mladým Nicholasem Wintonem, který v Praze organizuje první záchrannou akci židovských dětí. Toto setkání umožní rodině poslat Davida do Londýna a tím mu zachránit život.
Z tiskových informací ČT