SEZNAM ČESKÝCH FILMŮ
NORMALIZAČNÍ KINEMATOGRAFIE
FOTOGALERIE
ČLÁNKY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

Snímek poplatný ideologii KSČ

VÝJIMEČNÁ SITUACE
(Filmové studio Barrandov, 1985, 87 min.)

Snímek poplatný ideologii KSČ


Režie: Jaromír Borek
Námět: František Mareš, Svatopluk Štefl
Scénář: Svatopluk Štefl, Jaromír Borek, František Mareš
Kamera: Martin Benoni
Hudba: Ivan Kašlík

Hrají:
Landa - František Řehák
Marenčík - Jerzy Zelnik
Benešová - Lucie Žulová
Landová - Věra Bublíková
Anička - Květa Houdlová
Ledecký - Miroslav Zounar
Vávra - Adolf Filip
Ulman - Milan Riehs
Martínek - Alois Švehlík
Pacina - Václav Neužil
Pacinová - Lída Plachá
Marenčíková - Stanislava Bartošová
Ertl - Svatopluk Matyáš
Josef - Zdeněk Kutil
Zítek - Miroslav Středa
Jakobec - Jan Schánilec
Lenfeld - Tomáš Töpfer
Navrátil - Josef Větrovec
Štovíček - Pavel Pípal
Kapitán Machata - Zdeněk Hradilák     Snímek s výrobní tematikou byl příspěvkem Filmového studia Barrandov k XVII. sjezdu KSČ.
     Provinční továrna zajišťuje náhradní výrobu drážních motorů vyvážených do SSSR.
     Na samém počátku byla čtyřdílná rozhlasová hra. Napsali jsme ji společně s Františkem Marešem v roce 1982 a její dějový půdorys tehdy vycházel ze skutečné události - rozsáhlého požáru jednoho z největších průmyslových komplexů Prahy, závodu ČKD-Naftové motory.
     Látka zaujala dramaturgii studia Barrandov a režiséra Jaromíra Borka. Nepochybně proto, že na pozadí tragické události žili lidé, jimž vnější okolnosti výrazně zasáhly do života. Nešlo nám o odkrývání senzačních souvislostí a už vůbec ne o historickou rekonstrukci. Zajímaly nás osudy lidí, kteří jsou v konfrontaci se zcela novou a výjimečnou situací nuceni odhalit své charaktery, hledat východiska a orientovat se ve složitých mezilidských vztazích. Neboť každá mezní situace strhává masky pokrytectví a obnažuje podstatu člověka. Slova se proměňují v činy a jejich obsah je adekvátně pojmenován. Snaha prosadit celospolečenské zájmy je tolik žádanou odvahou a nikoliv sklonem k individualismu a fanfarónství, právě tak jako alibismus a zbabělost není realistickým pohledem na věc, ale zase jen alibismem a zbabělostí...
     Výjimečná situace je současným filmem, jehož ctižádostí je oslovit široké spektrum publika a zaujmout stanovisko ke společensky závažným otázkám. Má však i svou akční rovinu, třeba prostřednictvím motivu vyšetřování velmi závažného trestného činu, který naši společnost připravil o stamilionové hodnoty! Na definitvní podobě scénáře jsme společně s Jaromírem Borkem pracovali nepřetržitě dva roky. Pokusili jsme se vyjádřit k mnoha aktuálním otázkám. Naším partnerem v dialogu nebude nikdo jiný než filmový divák.
Štefl, Svatopluk: Výjimečná situace. Film a doba, 1986, č. 3, s. 121 - 123.