SEZNAM ČESKÝCH FILMŮ
OFICIÁLNÍ STRÁNKY
FOTOGALERIE
ČLÁNKY
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

ŽELARY

(Total HelpArt T. H. A. - Barrandov studio, a. s. - Česká televize - ALEF Film & Media Group - Dor Film - Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie, 2003, 150 min.)

Režie: Ondřej Trojan
Námět: novela Jozova Hanule Květy Legátové
Scénář: Petr Jarchovský
Kamera: Asen Šopov
Hudba: Petr Ostrouchov

Hrají:
Eliška / Hana - Aňa Geislerová
Joza - György Cserhalmi
Lucka - Jaroslava Adamová
Farář - Miroslav Donutil
Učitel Tkáč - Jaroslav Dušek
Žeňa - Iva Bittová
Richard - Ivan Trojan
Slávek - Jan Hrušínský
Michal Kutina - Ondrej Koval
Starý Kutina - František Velecký
Marie Gorčíková - Edita Malovcic
Mladý Gorčík - Michael Hofbauer
Starý Gorčík - Jan Tříska
Pavel Juriga - Imre Borároš
Vojta Juriga - Juraj Hrčka
Stařeček - Svatopluk Beneš
Stařenka - Zita Kabátová
dr. Beníček - Reinhard Simonischek
Irča - Gabriele Schmoll
Lipka - Tomáš Žatečka
Helenka - Anička Věrtelářová


     Jedné noci přivezou na chirurgickou kliniku těžce poraněného muže, venkovana ze vzdálených pohraničních hor. Muž potřebuje nutně transfúzi. Má stejnou krevní skupinu jako Eliška. Ta mu svým dárcovstvím zachrání život. Tak se krví naváže pouto, které v našem příběhu vyústí ve zvláštní, neobyčejně silný milostný vztah mezi moderní, městskou, vzdělanou Eliškou a barbarským, přírodním mužem s dětskou duší - Jozou.
     Odbojová skupina, v níž jsou lékaři zapojeni, je dekonspirována a pronásledována gestapem. Všem hrozí smrt. Zatímco vedoucí skupiny, primář Richard, milenec Elišky, přes noc zmizí do ilegality, pro Elišku její spolubojovníci za jejími zády narychlo vymyslí jiný, zdánlivě bezpečný úkryt. Dohodnou se s pacientem Jozou, aby Elišku ukryl ve své dřevěnici daleko v horách. S falešnými dokumenty, s novou identitou je Eliška, nyní Hana, donucena ze dne na den opustit městský život a stát se ženou horala. Žít uprostřed divoké přírody, v horské vesnici, kde se zastavil čas před sto padesáti lety. Tato vesnice sluje tajemným názvem Želary.
     Želary jsou příběhem o střetu dvou rozdílných světů, dvou různých lidských povah. Jsou příběhem o zvláštním vztahu, ze strachu, obav a nedůvěry, dokonce i z odporu vyrostlé silné osudové lásky Elišky-Hany k Jozovi. Lásky tmelené společným úsilím přežít.
     Želary jsou rovněž vyprávěním o nádherném kusu země, kde se vše odvíjí v souladu s přírodou a jejími často krutými, pravěkými zákony, jimž se člověk musí přizpůsobit, ctít je a vycházet z nich ve svém počínání. Eliška se o to v našem příběhu, byť klopotně, ale o to vehementněji snaží.
     V neposlední řadě jsou Želary i dramatickým příběhem plným nečekaných osudových zvratů, odehrávajících se na Bohem zapomenutém místě, v jakémsi oku uragánu uprostřed válkou zkoušené Evropy.

Z oficiálních materiálů distributora filmu