VÝSEVY KAKTUSOVÝCH SEMEN *************************

Je mnoho způsobů a postupů pro úspěšné provedení výsevu kaktusových semen. Jedním z osvědčených a používaných je tzv. Fleischerova metoda (název podle brněnského znalce a pěstitele kaktusů Zdeňka Fleischera, *1905-U1978).

Tento způsob výsevu je zejména vhodný při vysévání malého až středního množství semen (do cca 200 semen od jednoho druhu do jedné výsevní nádoby). Princip metody spočívá v tom, že výsevní nádoby jsou hermeticky uzavřené a substrát je před výsevem zvýšenou teplotou zbaven zárodků mikroorganismů a plísní. Semena jsou před výsevem vydezinfikována a pak vyseta na povrch vychladlého substrátu. Substrát se zalije zředěným roztokem anorganického hnojiva.

Výhodou je, že o výsev není nutné se dále pracně starat a denně ho zalévat. Vypařená voda se sráží na stěnách a uzávěrech nádob a stéká zpět do substrátu. Sklenice s výsevem se umísťují na světlé místo bez přímého přístupu slunečních paprsků.

Jak vypadají výsevní nádoby s vyrostlými semenáčky je patrné z přiložených obrázků.

Výsevní substrát tvoří směs dobře odleželé zeminy, písku a antuky nebo případně i jen čistá antuka. Pro speciální účely explantátových kultur, o kterých je zveřejněno pojednání v samostané příloze, se jako substrát používá agar v kombinaci s živnými látkami.

(Viz. explantátové kultury kaktusů a sukulentů.)

Každý, kdo si u nás objedná semena kaktusů,

(Viz. ceník semen kaktusů a sukulentů.)

obdrží jako součást dodávky podrobný návod, ve kterém je námi používaný a ověřený postup do nejmenších detailů popsán. Zvládne ho bez problémů i úplný začátečník.

Součástí kolekce semen jsou kromě návodu i všechny potřebné chemikálie.

(Viz. nabídka kolekce semen kaktusů.)

Kliknutím na dále uvedené hypertextové odkazy zobrazíte obrázky semenáčků kaktusů vyrostlých ze semen vysetých v našem zahradnictví shora popisovanou metodou. Po zobrazení obrázku se zpět na tuto stránku dostanete funkcí "ZPĚT" Vašeho internetového prohlížeče.

 

Obrázky semenáčků kaktusů:

Mammillaria candida

Escobaria bella

Echinopsis leucantha

Lophophora williamsii a diffusa

Lophophora williamsii a diffusa

Mammillaria microthele

Trichocereus terscheckii

Trichocereus pasacana

Coryphantha difficilis

Trichocereus pasacana

Astrophytum ornatum

Echinocactus horizonthalonius

Homalocephala texensis

Epithelantha micromeris

Ariocarpus retusus

Coryphantha runyonii

Trichocereus pasacana

Echinofossulocactus hastatus

Trichocereus terscheckii

Obregonia denegrii

Trichocereus pasacana

Trichocereus pasacana

Astrophytum ornatum

Coryphantha pseudoechinus a Mammillaria albicans

 

Zpět na titulní stranu