FRANCOUZSKÉ ŘEKY


ARDECHE

Sjeli jsme celkem dva úseky. První od Lanas do Pradons - celkem asi 12 km. Voda byla na hranici sjízdnosti. Cestou bylo několik pěkných peřejí. Při vyšší vodě je lépe použít zavřené lodě a jet už z Vogüe, které stojí za prohlédnutí stejně jako pak cestou Balazuc. Fantastická městečka! Druhý úsek z Vallon (celý název je Vallon Pont d'Arc) do St. Martin d'Ardeche je asi 30 km dlouhý. Na tento úsek je třeba se dobře připravit. Je nutné mít dostatečnou zásobu jídla a hlavně pití. Po cestě je problém někde sehnat pitnou vodu. Doporučuji vyjet už v 8 h ráno, protože později se řeka ucpe spoustou lodí z půjčoven, jejichž osazenstvo většinou lodě neumí řídit a spoléhá na to, že „plastové kačeny" jsou dostatečně stabilní a pevné. Přesto jsme jich několik viděli cestou rozpáraných. Kaňon řeky je nádherný, ale hluboký a ze silnice, která je několik set metrů výše, zcela nepřístupný. První místo, kde lze skončit je asi 6 km od Vallonu pod známým „oknem" Pont d'Arc a pak až na konci. Přenocování v kaňonu je možné jenom na několika málo vyznačených a ze silnice nepřístupných místech a asi dost problematické. V kaňonu bylo obrovské vedro (ještě v 5 h večer asi 36 stupňů Celsia). V okolí řeky je spousta půjčoven lodí všeho druhu, hlavně „nerozbitné" z plastů. Půjčovné je podle délky úseku. Cena 30-ti kilometrového úseku byla asi 300 FF (to bylo v r. 1998), kratší úseky jsou přiměřeně levnější. V ceně je i doprava zpět. Při poslední návštěvě (2004) byla cena za 6 km 14 € a za 30 km 24 €. Pokud byste se chtěli nechat dovézt ze St. Martin do Vallon, pak zaplatíte asi 100 FF za jednu osobu (v r. 2004 asi 8 €). Cesta je velice klikatá a trvá asi 45 minut. My jsme měli vlastní lodě a dopravu jsme si zajistili sami. Na splutí je třeba v červenci při nízké vodě počítat asi 8 h a to ještě nesmíte mít nějaká velká nepředvídaná zdržení. Je-li voda příliš nízká, jsou některé úseky mezi ostrými z vody trčícími skálami a všude se pletoucími cizími loděmi i nebezpečné. Jestliže klesne hladina ve Vallonu o 10 cm, může to v některých místech znamenat pokles i přes metr. Na dolní část Ardéche se nevydáváme za divokou vodou, ale za krásnou přírodou. Je to vyloženě dovolenová řeka, i když asi ne pro úplné začátečníky. Dále uvedené kilometrové údaje jsou z německého průvodce starého asi 20 let. Pro plánování cesty však postačí. Na místě pak v každém info-centru či půjčovně lodí je možno si vyzvednout pro daný úsek zdarma plánek a v něm jsou vyznačena obtížnější místa, kterých je podle stavu vody asi šest. Některá mají hezké názvy: Le Charlemagne, Les Trois Eaux, La Dent Noire, La Toupine de Gournier, la Cathédrale nebo La Pastiere. Před těmito místy je třeba zastavit - zvláště, máte-li otevřené kanoe - a úseky prohlédnout. Při vyšší vodě budou na některých místech vlny zalévat otevřené lodě.

V německé kilometráži se praví, že řeku Ardéche najdete v centrálním masivu, je divokou i turistickou řekou, která ústí do Rhôny. Je pro svůj 30 km dlouhý kaňon vodáky velice vyhledávanou řekou. Od Vallonu je Ardéche sjízdná jako turistická řeka na lodi libovolné konstrukce. V úsecích WW II je však třeba loď dobře vést a mít s sebou i materiál na opravu lodí. Při vysoké vodě je však řeka divoká a je třeba ji brát velmi vážně. Když je vyšší stav vody, je možno sjíždět Ardéche i nad Vallonem. Také zde je krajina i řeka velmi zajímavá. V horním úseku je Ardéche extrémně těžkou řekou. Délka sjízdného toku je 114 km.

Km  6 - 20 WW IV s delšími úseky WW V - VI
Km  20 - 39 WW III - IV
Km  39 - 46 WW II se spádem asi 3 promile
Km  46 - ústí WW I - II se spádem asi 1,7 promile

Sjízdnost:

Km  6 - 20 jen velmi zřídka v období tání sněhu
Km  20 - 46 pouze na jaře (březen - duben)
Km  46 do Vallonudo konce června
Od Vallonu k ústíceloročně, ale při letních nízkých vodách může být sjezd namáhavý. Za St. Martin d'Ardéche se už nejezdí.

Vodočet: Sauze km 109 obvyklá výška hladiny (normální stav) 285 cm, což odpovídá průtoku asi 40 krychlových metrů za sekundu. To je stav asi na začátku léta, kdy je řeka sjízdná. Při silných deštích může hladina vody v průběhu několika málo hodin v kaňonu stoupnout až na 10 m, což odpovídá průtoku asi 2000 krychl. metrů za sekundu. Proto je v blízkosti řeky (v místech, kam může dosáhnout hladina) zákaz stavění stanů, neboť hladina řeky se po dešti v horách (který na dolním úseku třeba ani nezaregistrujete) zvedne velmi rychle.

Čistota vody: v horním toku je voda čistá, dolní polovina je však již trochu znečištěná. V kaňonu pod Vallon znečištění postupně ubývá. (Kdybychom ji však porovnali s našimi řekami, museli bychom konstatovat, že je až křišťálově čistá.)

Možnosti stanování: Na horním toku nad Vallon je mnoho kempů. Další jsou mezi Vallon a Pont d'Arc. Výborný kemp s názvem I'lle je prý při ústí řeky Ibie. Kaňon Ardéche je od roku 1980 chráněnou krajinou oblastí. Je zde zakázáno volně stanovat, rozdělávat oheň a znečišťovat okolí. Porušení zákazu se trestá vysokou pokutou. Stanování uprostřed kaňonu je proto možné pouze na 4 místech a v Bivak des Gourniers. V době francouzských letních prázdnin, které začínají kolem 10. července, však mohou být tato místa obsazena. Je proto lepší zařídit se tak, abyste nemuseli v kaňonu přenocovat. Nejlepší je vyhnout se sjíždění řeky v červenci a srpnu (také kvůli nízkému vodnímu stavu). My jsme stanovali v městském (municipal) kempu Zamenhof, který je hned u mostu z Vallon do Salavas na pravém břehu řeky. Kemp je dvouhvězdičkový, čistý, dobře vybavený a udržovaný s kapacitou asi 150 míst. Cena v r. 2004 byla 11,76 € za dvojici a den včetně elektrické přípojky. V kempu je restaurace, vedle obchod a za mostem ve Vallonu, který má asi 2000 obyvatel, je možno nakoupit vše. Je tam i velký a relativně levný supermarket.

Kilometráž:

 0Počátek v masivu de Tanargue ve výšce 1200 m n.m.
 6Astet, místo možného nalodění pro sjezd horního úseku. Tento úsek je však málokdy sjízdný a velmi obtížný. Podrobný popis je ve francouzském časopise „Canoe Kajak Magazine" č. 68/1984.
 20Most D 26 (z Neyrac les Bains). Nalodění jen při dostatečně vysoké vodě. Dále je Bazaltová propast (rokle) WW III - IV se zlomy, které jsou částečně nesjízdné a musí se přenášet, z části jsou silně zablokovány.
 22Vpravo se vlévá řeka Lignon a údolí se rozšiřuje.
 25Most N 102 za ústím řeky Fontauliére. Následuje divoká voda s vysokými stříkajícími peřejemi WW IV. Před tímto místem je třeba zastavit a úsek prohlédnout. Voda zde má značnou sílu. Následuje více než 3 m vysoká hráz (jez?), který je sjízdný jen při nízké vodě a po důkladném prohlédnutí. Postupně se řeka trochu uklidňuje WW III.
 31Vlevo ústí řeky Volanne.
 35Most, vpravo Aubenas, zajímavý pohled na vysoko položené město.
 39Most N 102, vpravo Saint-Didier.
 46Most N 579, vlevo Vogüé, starý hrad a zámek. Pod ním rozpadlý jez, sjízdné středem, bez překážek. Železniční most.
 50Jez sjízdný středem, bez překážek, pak most a vpravo Lanas. Vlevo ústí Auzon.
 52Nový betonový jez, přenášet v oblasti písečných usazenin případně po prohlídce sjet - na levé straně je pro vodáky udělaná propust.
 54,5Most D 294, vlevo Balazuc - staré malebné městečko.
 62Most D 308, vlevo Pradons.
 64Vpravo ústí řeky Ligne.
 66,3Most D 4, vlevo Ruoms.
 66,4Příkrý nesjízdný jez s mnoha smrtelnými nehodami. Vpravo je lodní cesta, která je údajně dobře sjízdná. Krátce potom je vlevo kemp, dobrá příležitost ukončit plavbu. Možnost parkování.
 68,4Rozvalený sjízdný jez.
 68,8Vpravo ústí řeka Beaume.
 70,8Pobořený splav sjízdný vlevo. Vpravo pak ústí řeka Chassezac.
 71,3Železniční most a most D 111. Následuje 5 částečně sjízdných jezů. Doporučuje se v tomto místě přerušit jízdu.
 74,8Nesjízdný jez, u tábořiště přenášet vpravo.
 77Nesjízdný jez, přenášení vlevo.
 80Nesjízdné místo.
 80,9Podél ochranných pilířů sjízdné event. přenášet vlevo.
 81,3Vlevo umělá slalomová trať, při otevřeném stavidle dobře sjízdné, při zavřeném příkrý práh, při nízkém stavu sjízdné nebo přenášet vlevo.
 81,5Most N 579 Vallon vlevo, obvyklé místo pro zahájení sjezdu soutěsky. V hlavní letní sezóně jezdí soutěskou až 800 lodí denně (v úseku od Vallon k „oknu" v sobotu či neděli tisíce). Aby se předešlo čekání na peřejích a šlajsnách, doporučuje se zahájit plavbu už před osmou hodinou anebo až po jedenácté.
 83,3Přítok vlevo je Ibie, začátek velké Ardešské soutěsky.
 83,8Velká skála v řece „Le Claire Creyt", jet vlevo, vpravo je pramen „Goule de Fonssoubie".
 85,1Velká skalní formace „Charlemagne" nebo „Moine", řeka protéká pod skálou. Známý „Pont d Arc".
 87,8Vlevo bizarní skála „l’Aiguille".
 93,5Vlevo zámek de Gaud, místo, kde je dovoleno bivakování.
 98Vlevo Gournier, další místo pro bivakování.
 99,3Vlevo rozpadlé selské stavení, pak vlevo katedrála (la Cathédrale) - zvláštní skalní formace.
 100,5Pláž pro „obyvatele chrámu" - vlevo nuda-kemp, vpravo Maladrerie - ve středověku léčebna lepry.
 102,5Skalní převis „Castel Vieil".
 106Vlevo jeskyně „Saint Marcel" - 40 m nad vodou.
 107,3Mamutí jeskyně „Grotte du Mammouth".
 109Konec soutěsky, vlevo dobrá možnost vylodění v Sauze, možnost příjezdu aut, vodočet, nad ním kemp.
 109,5Vpravo Aiguéz".
 111Most, vlevo St. Martin-d'Ardéche, další příznivé místo k ukončení plavby, možnost příjezdu osobních aut kousek za mostem dobře sjízdný práh.
 117Zbytky starého mostu, pozor na kůly (podle vodního stavu).
 117,2Most N 86, za ním železniční most.
 120ústí do Rhôny na km 201. St. Esprit je 600 m nad mostem. Bezprostředně před mostem je malý práh lodě je možno přetáhnout.


Několik schematických plánků řeky Ardéche

Ardéche od Vogue (km 46) do St. Martin (km 111) ve třech částech:


Horní úsek od Vogue do Vallon.Druhý úsek řeky Ardéche: od Vallonu - GournierDolní úsek kaňonu: Gournier - St. MartinPlánek Ardéche s vyznačením obtížností z www.guideweb.com.


Seznam kempů v okolí Vallonu a jejich rozmístění


Seznam kempů Mapa kempů

Několik fotografií z Ardeche z roku 2004, Chassezacu a Ibie najdete v GALERII1.
Přítoky Ardeche:

CHASSEZAC

Na km 70,8 se zprava do Ardeche vlévá řeka Chassezac. Podle německé kilometráže je o něco obtížnější než Ardeche, ale neměli jsme možnost to ověřit. Dolní část by měla být sjízdná snad až do konce června, ale hodně záleží na jarním počasí. Na začátku července (když jsme se na ni přijeli podívat), sjízdná rozhodně nebyla (viz výše pátý obrázek v Galerii1). Do soutěsky jsme proto už ani nejeli.

V německém průvodci se praví, že obtížnost je:

Km  40 - 46,5WW II-III (IV)
Km  46,5 - 79 WW I-II s průměrným spádem asi 1,5 promile (při vysoké vodě obtížnost vyšší). Podle francouzského hodnocení je obtížnost WW II-III

Kilometráž pro posledních asi 25 km:

 55,5Most D 104, vpravo Vompdes. Do začátku soutěsky při vysoké vodě WW II
 57,5Při vysoké vodě krátká peřej s prudkým spádem a silným vracákem ve středu řeky, vlevo lehčí válce - nutno prohlédnout event. jistit. Při střední vodě pěkné tréninkové válce, při nízké vodě téměř nepostřehnutelné. Poté začíná hrdlo de la Paiolive s vysokými skalními stěnami, ve kterých se nachází řekou vymleté díry (hrnce), do km 62 WW II.
 60Most, potom vpravo Marzet-Plage, camping, vždy silně obsazen. Po 400 m vpravo podemletá skála se dvěma velkými výmoly. Proud řeky vede lehkou peřejí na skálu. Při vysoké vodě nutno jet ostře vlevo. Životu nebezpečné. Je zde sice výstražná tabule, která je však špatně viditelná a k tomu blízko nebezpečného místa. Nutná jízda s nejvyšší pozorností. Při nízké a střední vodě zde nejsou žádné problémy.
 62,5Vpravo camping, stinný, dobře vybavený i pro rodiny, možnost nákupu v Casteljau, jez u mlýna sjízdný, konec soutěsky.
 68,5Most přes řeku D 904, Maison-Neuve. Od tohoto místa bývá v létě velmi málo vody. Další jízda by stejně měla smysl jen v případě, že by se pokračovalo v jízdě po Ardéche.
 75Most D 246
 79Soutok s Ardéche na km 70,8


Schematický plánek řeky převzatý opět z www.guideweb.com

Možnost splutí Chassezacu nabízí společnost Compagnie de Canoë du Chassezac a to v úseku Pont de Fer - Mazet, což je 7 km nebo do Chaulet, což je 10 km. Porovnáte-li horní a následující plánek, je vidět, že kilometrové údaje poněkud nesouhlasí.
Plánek je z www.canoe-france.com


IBIE

Na km 83,3 se zleva do Ardeche vlévá řeka Ibie. Je sjízdná pouze časně z jara nebo po velkých deštích. Na začátku července vypadala tak, jak zobrazuje snímek 6 (viz výše v Galerii1). Střídají se místa, kde vytváří malé tůňky a místa, kde se voda úplně ztrácí. Na horním toku jsou malé kamenné mosty bez zábradlí s výstrahou, že v případě vysokého vodního stavu voda může téci přes ně.

V německém průvodci se praví, že obtížnost je:

Km  12 - 36WW II (při vyšší vodě WW III)

Místa, která stojí za návštěvu:

Určitě městečko Vallon Pont d'Arc na levém břehu Ardeche a kousek od mostu prodejní výstava krásných nerostů, které pocházejí z oblasti Ardéche. Na pravé straně téhož mostu v Salavas kousek za kempem Zamenhof je zřícenina hradu. Proti proudu stojí za návštěvu město Aubenas a starobylé kamenné vesničky Vogue, Balazuc nebo mimo řeku Rochecolombe či Alba se zbytky hradu a římského amfiteátru. Nedaleko je i muzeum levandule a několik krasových jeskyní. Prospekty lákají i k návštěvě Ďáblova mostu na horním toku Ardéche.

Oblast Ardéche je rájem cyklistů. Místní agentury nabízejí dále mimo jiné lezení, kaňoning, pěší tůry, jízdu na koních a dalších aktivity. Stačí mít čas, chuť a v peněžence přiměřený eurový obnos. Je samozřejmě možné podniknout kteroukoliv akci na vlastní triko, ale poměrně těžko se zjišťují vhodná místa startu a konce a dále je nutno mít na paměti, že celá řada těchto míst je soukromá. Mimo tato místa je např. přístup k řece nemožný. Máte-li svoje lodě (náš případ), ověříte si, že někdy se nepodaří vlastníky umluvit. Někdy je neoblomí ani české pivo.


 Návrat na úvodní informace