SRPEN 2015

Téměř po 18 letech jsem ukončil legální a institucemi povolený chov pštrosů afrických v Markvartovicích na Hlučínsku. Podle veterinářů patřila moje 2 hektary veliká farma k nejlepším na Moravě a asi proto na farmu chodily třídy dětí z místní školy na prohlídku s výkladem. Na prohlídku jezdily i autobusy z Polska.

Bohužel místní skupina "podnikatelů" finančně podporovaná z obecního rozpočtu neunesla mé několikaleté požadavky, aby své černé stavby na mých parcelách v okolí farmy zlegalizovali nebo odstranili. To vyvolalo nevoli a asi proto jsem v posledních letech řešil například cizí bránu nebo kamením zasypanou příjezdovou cestu, která byla dříve obecní a záhadně jí získali tito "přizpůsobiví" občané.

Ihned se objevilo udání od jednoho z oblíbenců obce a rozesílané dokonce elektronicky po obci, že kácím stromy na obecní komunikaci a vytvářím si naokolo nový příjezd bez stavebního povolení. Zase komise, zase šetření. Stavební úřad neshledal nic protiprávního. Asi nebyla náhoda, že někdo mi rozbil okna na farmě, občas jsou zacpané zámky, s veterinářem jsem řešil podivný úhyn psa, kterého jsme už nezachránili. Někdo si dal práci a natloukl ocelové špice do země před vjezdem na farmu. Od jara jsem čelil udání na Veterinární správu, že týrám zvířata. Po 4 kontrolách různých veterinářů se prokázalo, že k týrání zvířat u mě nedochází.

Asi proto se řešil jiný podnět, že mám na farmu přivedenou nelegálně elektřinu. I toto povolení se ještě podařilo v archívech stavebního úřadu dohledat. Podobně dopadlo i dohledání legalizace asi dvacetiletého plotu. V posledních dnech mě navštěvují zaměstnanci České inspekce životního prostředí a řeší udání, jestli moje farma neničí životní prostředí.

Podnikat v lokalitě, kde je hlavním charakterovým rysem některých obyvatel závist, arogance moci a hloupost, to opravdu nemá budoucnost.