Hasičské muzeum - Český Těšín

uvod  /   kontakt  /   letak  /   fotogalerie

Jde o první soukromé hasičské muzeum v Moravskoslezském kraji a vzniklo s myšlenky a iniciativy pana Josefa Jendřišaka. Otevření muzea bylo uskutečněno dne 1.6.2011 v zcela pronajatých prostorách a po uskutečnění některých drobných i větších úprav.

V expozicích se nalézají zejména historická hasičská koněspřežná dvoukolová hasičská stříkačka sundavací s předním povozem z roku 1887 vyrobena firmou Hiller - Brno a také přenosné motorové stříkačky PS 800 Stratílek z roku 1944 a PS 3 i PS 8 z pozdějších let.

Muzeum je zaměřeno i na historii hasičských sborů v Českém Těšíně, které sahají ve své historii do roku 1870. Jelikož nejde o velké prostory je historie dokumentována na panelech a jde vidět jak historii Hasičské tisku, firmy Smekal, vývoji přileb a uniforem i patronu hasičů Sv.Floriánu a zejména pak samotnému sběratelství, kterému se samotný majitel věnuje několik desítek let.

V expozici jde také vidět na ukázku samotných filatelistických exponátu, které byly vystaveny na soutěžních filatelistických výstavách jak u nás i v zahraničí (Polsko) a získaly i na soutěžních výstavách mezinárodních ocenění v podobě malých pozlacených medaili i cen.

V expozicích vitrín jde vidět i řadu hasičských modelů hasičské techniky a lze podotknout že jde jen o část samotné soukromé sbírky.

Myslíme si že každý z návštěvníku tohoto skromného hasičského muzea jak mladší nebo starší generace najde i své místo na které se podívá a zaujme jej.