Činnost klubu


Náš klub sdružuje zájemce a fandy americké armády hlavně z období 2. světové války. Snažíme se věrně napodobit a realizovat aktivity 82. výsadkové divize U.S. Army.Nejsme tu proto, abychom propagovali krev, válku a násilí - každý z našich členů válku v jakékoliv podobě odsuzuje a neuznává. Jsme tu proto, abychom zdůraznili, že válka nebyla jen o zabíjeni a o chorobných rozkazech pár šílenců, ale také o hrdinství vojáků, a nejen jich, kteří se rozhodli tehdejšímu režimu postavit. Snažíme se šířit dobré jméno armády spojených států u nás a být hrdí na to, že divizní nášivku na levém rameni můžeme nosit. Domníváme se, že i v dnešní "svobodné" době je málo příležitostí vzdát těmto statečným vojákům čest. A my se o toto alespoň z části snažíme.Americká armáda nás maximálně uchvátila a nejen proto, že to měla na našem území velmi těžké a musela si poradit s daleko těžšími skutečnostmi než "druzí" osvoboditelé, ale také proto, že jejich taktika vedení boje a hlavně přístup k prostým vojákům nadmíru předčil chování v jiných armádách. Jejich vítězství tak neskončilo 6. května roku 1945 v Plzni, ale následovala velmi dlouhá odmlka a teprve až v roce 1990 při prvních svobodných oslavách osvobození západních čech americkou armádou mohl každý pocítit tehdejší atmosféru slávy a radosti, která panovala skoro po celé léto roku 1945 v Plzni a okolí. Jejich druhoválečná pouť na našem území tak byla po pětačtyřiceti letech  po právu čestně zakončena.

      

Aktivně spolupracujeme s vojensko-historickými kluby z celé republiky se kterými se účastníme ať už bojových akcí k příležitostem různých výročí, tak i při různých "training campech", kde se zdokonalujeme ve střelbě, sebeobraně, útoku na nepřítele a dalších nutných vojenských aktivitách např. topografie, první pomoc, pořadová cvičení a podobně. Při těchto akcích nezlepšíme jen svůj zdravotní stav, ale naučíme se mnohé o skutečném životě jednotek americké armády za druhé světové války, i když si na "válku" vlastně pouze hrajeme.

 

Pokud někoho tyto stránky a naše činnost zaujala, dveře našeho klubu jsou otevřeny všem, kteří by nám chtěli zodpovědně pomoci. Podmínkou je hlavně velký zájem o věc.