Film a US Army

Válka samozřejmě měla vliv i na tvorbu filmovou a dokumentární. Tu je výňatek z dlouhé řady filmů odehrávajících se právě ve druhé světové válce. Filmy, které tu najdete se odehrávají pouze na západní frontě.

 

Bratrstvo neohrožených
/Band Of Brothers, USA, 2001/

Úspěšný desetidílný seriál kabelové stanice HBO o "Easy Company" 506. pluku 101. výsadkové divize. Zfilmovaná kniha o dobrodružství jedné roty 101. výsadkové, která byla známá jako "Easy Company" od počátku jejich tréninku pod horou Currahee v červnu 1942, přes Den-D, Market Garden, Ardeny až po Hitlerovo Orlí Hnízdo v květnu 1945. Za vše hovoří to, že produkce se ujal Steven Spielberg.

 

 

Zachraňte vojína Ryana
/Saving Private Ryan, USA, 1998, režie Steven Spielberg/

Spielberg v dramatu o skupině vojáků, kteří na rozkaz z Washingtonu mají ve francouzském vnitrozemí najít jednoho bezvýznamného vojáka a přivést jej domů k matce, rozbíjí klišé hollywoodských válečných filmů. Film plný zvláštních efektů, kde nejfantastičtější je první scéna vylodění jakoby pohledem válečného zpravodaje.

 

Zachraňte vojína Ryana

Nejdelší den Nejdelší den
/The Longest Day, USA, 1962, režie Ken Annakin, Andrew Marton, Bernhard Wicki/

Hvězdné obsazení /John Wayne, Henry Fonda, Robert Mitchum, Sean Connery/ ve tříhodinové filmové rekonstrukci operace Overlord - vylodění spojenců v Normandii v roce 1944.

 

 

Příliš vzdálený most
/A Bridge Too Far, GB, 1977, režie Richard Attenborough/

Drama o průběhu hazardní akce "Market Garden" /tj. největší výsadková operace v září 1944, při níž bylo vysazeno v Nizozemí za linií nepřítele 35.000 spojenců/, kde tvůrci nezastírají, že bitva u Arnhemu byla výsledkem rivality maršálů Pattona a Montgomeryho.

 

Příliš vzdálený most

Most u Remagenu Most u Remagenu
/Bridge At Remagen, USA, 1969, režie John Guillerman/

Film vypovídající o dobývání nejdůležitějšího mostu přes Rýn v březnu 1945. Zajímavé je, že exteriéry tohoto filmu se natáčely v čechách, konkrétně v Davli u Prahy. Dle tvůrců je krajina Davle podobná té u Remagenu. Postavila se replika remagenského mostu, který však už dnes nestojí /zřítil se v roce 1945/ a americká produkce dopravila na natáčení originální americkou techniku. Traduje se, že díky tomuto filmu byl málem vyhlášen stav ohrožení, jelikož sovětská armáda na našem území se domnívala, že probíhá americká okupace.

 

Orel přistál
/The Eagle Has Landed, USA, 1977, režie John Sturges/

Smyšlený příběh vypovídající o Hitlerově rozkazu naplánovat únos sira  Winstona Churchilla, který se nakonec nezdařil. Odehrává se v malé anglické vesnici, kam se ukryje jednotka německých parašutistů, převlečená za polské vojáky, aby tento plán uskutečnila.

 

 

.

Orel přistál

Velká červená jednička

Velká červená jednička
/The Big Red One, USA, 1980, režie Samuel Fuler/

Sága 1. pěší divize US Army se kterou se režisér Samuel Fuller za 2. světové války účastnil všech bojů od listopadu 1942 v Africe, přes vylodění na Omaha Beach, tak i osvobození západních čech.

 

 

Patton
/Patton, USA, 1970, režie Franklin J. Schaffner/

Válečné biografické drama ztvárňující osud charismatického tříhvězdičkového generála Georga S. Pattona.

 

 

 

Patton
Když utichly trumpety
/When Trumpets Fade, USA, 1995, režie John Irvin/

Ardeny, podzim 1944. Příběh prostého seržanta, který má války nad hlavu, ale vinou vojenské byrokracie stále stoupá na pomyslném hierarchickém žebříčku. Po dohodě s velitelem, který mu přislíbí návrat domů po splnění sebevražedné akce, převezme velení jednotky nově narukovaných vojáků. Pro většinu z nich se bohužel tato akce v lesích u Hurtgenu stane poslední. Velmi realisticky natočené bojové scény.