Military Country

Military country neboli hudba inspirovaná válkou a armádou má ve spojených státech již letitou tradici. Vždyť i známé "buráky" vznikly v průběhu války severu proti jihu a od té doby nezůstalo jen u nich. V zákopech, při čekání na nepřítele, si vojáci  krátili čas broukáním populárních písniček své doby, které samozřejmě byly válkou značně ovlivněny.


Calamity Jane I

 

Skupina Taxmani "Výběrčí daní"   v čele s Vráťou  Vyskočilem vznikla v roce 1970 a už ve svých počátcích bylo zřejmé, že právě oni budou průkopníky military country u nás. CD "Calamity Jane I" je inspirované osvobozením Plzně a západních čech americkou armádou v roce 1945. Ovšem obsahuje i skladby starší např. z války severu proti jihu /Nad námi vlajka hvězdnatá/.
Calamity Jane 2

 

Druhé z řady Calamity Jane je nazváno "Nejdelší den". Za nejdelší den se považuje den-D, neboli den, kdy se spojenci 6. června 1944 vylodili v Normandii a tím otevřeli druhou západní frontu. I toto CD je nabito velmi kvalitní muzikou žánru military country.
Calamity Jane 3

 

Také třetí a zatím poslední díl se velice vyvedl. Spolu s Taxmany si zahrál a zazpíval Jiří Suchý.
Taxmani jsou velkými znalci a obdivovateli americké armády zvláště z období 2. sv. války. Uznávaným a známým historikem je člen kapely Jaroslav Čvančara. Snad tento díl nebude poslední.
To tenktrát v čtyřicátom pátom

 

Špičkou kvalitní produkce military country je i Honza Vyčítal a Greenhorns. I o nich je znám jejich zájem o U.S.Army a to se samozřejmě projevuje i v jejich písničkách. Tato deska "To tenkrát v čtyřicátom pátom" je vydána u příležitosti 45. výročí osvobození západních čech americkou armádou.

 

Veteráni

 

CD "Veteráni" je zatím čerstvou novinkou. Bylo vydáno u příležitosti 55. výročí ukončení válečných operací v Evropě. Účinkuje zde mnoho českých umělců například Taxmani, Greenhorns, Wabi Daněk, Jiří Suchý a další. Deska obsahuje pár známých písní /Battledress, Ruby, Špatné místo pro přistání/, ale také méně známé skladby /R.A.F., Lilly Marlene, Tři kamarádi/.
Songs From The War Years 1941-1945

 

Příkladem zahraniční produkce je CD "Songs From The War Years 1941-1945". Tato deska je však vydána a zakoupena v USA a bohužel podobný příklad žádné české vydavatelství nevydalo.