In English

 

 

 

Česky

Úvodní slovo  
Časová linie  
Historie  
Obaly  
Download  
Screenshoty  
Porovnání  
Wanted  
Kniha hostů  
Odkazy  
   
TOPlist  

 

 

 

 

                    

  Historie Microsoft Flight Simulatoru

Hello          V roce 2003 jsem se, jako velký nadšenec počítačového létání a majitel poměrně rozsáhlé sbírky leteckých simulátorů, začal seriózně zajímat o historii legendy tohoto oboru – Microsoft Flight Simulator. Rozhodl jsem se, že kompletně zmapuji všechny vydané verze. V té době jsem však ještě netušil, že jsem si naložil pořádně velký úkol. SubLOGIC/Microsoft Flight Simulator totiž není jen jedním z nejstarších počítačových leteckých simulátorů, ale celá série je nejdelší na světě. Tyto webové stránky se tedy nezabývají historií létání jako takového, ani obecně všemi leteckými simulátory.

Jako první a v počátcích také jediný zdroj informací byl pro mě Internet. Můžete zde najít obrovskou škálu článků věnovaných jak pouze vybraným verzím (Apple II FS1, Apple II FS2, MSFS2), tak i rozsáhlejší materiály, které se snaží zmapovat celou historii. Můžete objevit stránky velmi stručné, ale i podrobnější. Jejich autoři pocházejí z různých zemí a jsou většinou napsány anglicky (například krásný článek od Ulricha Kleina z Německa na FlightSimu). Našel jsem stránky, které patří nadšencům v Itálii, Kanadě či Austrálii. O historii Flight Simulatoru existuje také článek v internetové encyklopedii Wikipedia.

Existovala také oficiální stránka Microsoftu, která představovala stručný přehled dosud vydaných verzí. Tato stránka však již neexistuje...

Historie je celkem dobře zmapovaná od verze 3.0 do současnosti. S jejími předchůdci je to však mnohem horší. Bohužel, Internet je nejen obrovskou studnicí informací, ale také obrovskou zásobárnou dezinformací. Navíc některé mylné údaje přebírají autoři nových článků aniž by si je ověřili.

Jako nejkomplexnější, svými údaji také nejpřesnější, se po delším pátrání ukázaly stránky dnes už mého holandského přítele Jose Gruppinga. Jos se historií Flight Simulatoru zabývá již několik let. Jos má však mnoho jiných zájmů a aktivit, také zdravotní problémy, takže ne vše je hotovo. Jak jsem časem zjistil, tak i zde jsou některé chybky a bílá místa ve zmapované historii. Navíc neexistují prakticky žádné stránky věnované tématu historie Flight Simulatoru v češtině. Jedním z mála rozsáhlejších zdrojů informací v češtině může být článek k 25. výročí civilního virtuálního létání, který vyšel v říjnu 2001 v časopise LEVEL. I zde je však několik mylných a neúplných informací,  a tak jsem se nakonec rozhodl přispět svými vlastními webovými stránkami. Existují-li stránky věnované výhradně historii Flight Simulatoru v jiných jazycích, tak proč ne v češtině.

The development time line of Microsoft Flight Simulator and related family

Časová linie popisující vývoj Microsoft Flight Simulátoru a souvisejících simulátorů (klikni na obrázek pro zvětšení)

Propagační video pro můj web Flight Simulator History

Kompletní video popisující vznik a historii subLOGIC/Microsoft Flight Simulatoru

Jak to bylo s hledáním v historii?

Časem jsem dospěl k závěru, že k přesnému zjištění roku vydání, údajů o autorech a vzhledu každé verze, bude nejlepší mít jednoduše svou vlastní kopii všech verzí. V opačném případě jsem totiž znovu a znovu narážel na dezinformace, chyby a nepřesnosti. Ovšem „jednoduše“ mít své vlastní kopie je značně nejednoduché. Na začátku bylo nutné si uvědomit, kde historie Flight Simulatoru začíná, o které verze se jedná, a pro které počítačové platformy byly naprogramovány.

Část mé sbírky

Část mé sbírky

Takže několik zásadních faktů na úvod.

Existuje celá řada leteckých simulátorů s velmi podobným nebo dokonce úplně stejným názvem, které nemají s programem subLOGIC/Microsoft "Flight Simulator" nic společného. Například "Flight Simulation" od firmy Psion byl vydán pro ZX 81 a ZX Spectrum v roce 1982 nebo od firmy Myrddin Software pro Amstrad CPC v roce 1984. "Flight Simulator" od firmy Artic Computing Ltd. byl vydán v roce 1983 pro ZX Spectrum a v roce 1985 od firmy Microdeal pro Sinclair QL.

Dva muži subLOGICu - Bruce Artwick a Stu Moment

Dva muži subLOGICu - Bruce Artwick a Stu Moment

Tvůrcem úplně první původní verze Flight Simulatoru 1 byl Bruce Artwick, který jej pod ochrannou známkou své firmy subLOGIC poprvé uvedl na trh v roce 1980 pro počítače Apple II a TRS-80. Později v průběhu několika let vydala firma subLOGIC v čele s Artwickem verzi, označovanou římskou dvojkou pro počítače Apple II, Commodore 64, Atari (400/ 800/ 800XL/ 600XL/ 1200XL/ 1400XL/ 1450XLD/ XE konzole), Atari ST, Amiga, Data General/One, Color Computer 3, a dále zvláštní verze pro NEC PC-9801, NEC PC-8801 a MSX. Paralelně Artwick (subLOGIC) připravil vydání s označením Flight Simulator 1 pro IBM PC,  Apple Macintosh a Texas Instruments Professional Computer, Flight Simulator 2 pro IBM PC a Tandy 1000/ 1200HD/ 2000, které však všechny vyšly pod ochrannou známkou Microsoftu. Jako autor je vždy podepsán Artwick, který později prodal všechna práva na Flight Simulator Microsoftu. Paralelní vydávání Flight Simulatoru jakoby dvěmi firmami, navíc pro tak velké množství různých typů počítačů, způsobilo v historii značný chaos. Ale i v současnosti není nikterak výjimečné, že je hra programována jednou firmou a vydávána jinou. Firma subLOGIC nepřestala produkovat letecké simulátory a jejich doplňky (jsou zde také zmíněny) ani po odchodu Artwicka a dílo chaosu se ještě zvýšilo. Microsoft se k prapůvodní historii nehlásí a uvádí jako první vydanou verzi Microsoft Flight Simulator 1.00 z roku 1982, a to i když Artwick  a jeho firma subLOGIC, později BAO, programovala další verze pro Microsoft až do roku 1996, než byla BAO, druhá Artwickova firma, Microsoftem definitivně pohlcena.

Microsoft Flight Simulator 1.00 a X

Microsoft Flight Simulator X a Microsoft Flight Simulator 1.00

Jak se podařilo získat všechny verze?

Protože již létám poměrně dlouhou dobu, měl jsem ve sbírce všechny verze pro PC od MSFS 3.0 do současnosti. Horší to bylo se staršími verzemi a verzemi pro jiné platformy. Na trhu už samozřejmě dávno nejsou. Pátral jsem na fandovských stránkách Atari, Amiga, Macintosh a dalších na Internetu. Hledal v diskusních fórech, dopisoval si s příznivci virtuálního létání po celém světě. Pár verzí jsem našel jako soubory pomocí ftp vyhledávačů. Dokonce jsem marně psal i do Microsoftu. Díky fandům jsem sehnal většinu těchto ranných verzí. Zbývající vzácné „originálky“ se mi podařilo koupit v aukcích na eBay, Yahoo!Japan, ale i jinde. Takže po několika letech byla má kolekce téměř kompletní. Hned na počátku ale vyvstal další problém. Většina prvních verzí byla vytvořena pro jiné počítače než PC. Prohlédnout si je a vyzkoušet tedy znamenalo buď mít originální počítače nebo emulátory, které pracují na současných počítačích a vytvářejí jejich virtuální prostředí.  To by ale bylo dlouhé vyprávění. Všechny získané verze se mi nakonec podařilo spustit, otestovat a získat z nich nebo z přebalů informace o autorech a další detaily o vydání. Zjistil jsem však, že ani vlastnictví originálních médií a manuálů úplně neřeší problém přesného určení roku vydání. V některých případech je totiž uvedena ochranná známka (copyright) jiného roku, než byl rok skutečného vydání (například u prvního vydání verze pro Atari, u vylepšených modifikací verze 2.x nebo i u MS Flight Simulatoru 3.0). Z tohoto důvodu jsem musel využít i jiné zdroje informací. Byla tak podrobně popsána celá historie Flight Simulatoru a nyní vám ji mohu představit.

 

© 2005 - 2017 Josef  Havlík

 

NAVRCHOLU.cz

 

NOVINKY (více zde):

4.11. 2017

Web stále žije!!! Sledujete anglickou verzi.

20.8. 2017

Nový projekt Flight Sim World vypadá nadějně!!!

Flight Sim World

20.8. 2017

V anglické části je přidán další článek o subLOGICu

Softalk for PC, Feb1983, Bruce Artwick: Cleared for runway 8088

30.5. 2017

Lockheed Martin vydal Prepar3D v4

Prepar3D v4

7.10. 2015

Zpracoval jsem velmi detailní historii o tvůrcích Flight Simulátoru (v anglické části webu)

Stu Moment and Bruce Artwick

15.11. 2011

Nové 3:33 min. propagační video. Kompletní 37:33 min. video o historii Flight Simulatoru nyní on-line na My YouTube channel

14.11. 2010

Interview s otcem Flight Simulatoru!

Bruce Artwick - 3.června 2010

10.3. 2010

Páté výročí webu!!! Novinky zde.

15.12. 2009

Zveřejnil jsem novou stránku s videi a novou stránku Flight Simulator X.

Microsoft Flight Simulator X

30.4. 2007

Interview pro německý GameStar.

10.3. 2005

Největší novinkou je vznik těchto stránek.