Městská hvězdárna ve Slaném je specializovaná instituce, která aktivně přispívá k rozvoji vědy a vědeckých poznatků tím, že pořádá populárně - vzdělávací akce v oblasti astronomie a příbuzných věd, systematicky se věnuje odborně - výzkumné a pozorovatelské činnosti v oblasti proměnných hvězd a exoplanet. Naším cílem je přiblížit poznávání vesmíru všem těm, kteří touží zažít vlastní kouzlo z objevů.

Aktuality z astronomie

Seskupení planet na ranní obloze
    O nejbližší setkání planet po 14 letech se postaraly Jupiter a Venuše. Časně ráno nad východním obzorem spatříme obě planety v těchto dnech v blízkosti známé hvězdokupy M44 „Jesličky“ v souhvězdí Raka. Konjunkce Jupiteru a Venuše jsou poměrně časté, dochází k nim v průměru každých 13 měsíců, ale ne všechny jsou pro pozorování příznivé. Řada z nich nastane příliš blízko Slunce na to, abychom je spatřili. Podobná konjunkce obou planet se bude opakovat až za 24 let. V sobotu 23. srpna se k dvojici planet přidá srpek Měsíce. Trojice jasných objektů bude tvořit trojúhelník široký zhruba 7° na každé straně. Kosmický trojúhelník nás bude vyprovázet z noci do pronikavé záře úsvitu -- příjemný způsob jak začít nový den.

více...    

Stále pozorovatelné Perseidy
     Přestože pravidelný roční meteorický roj Perseidů vyvrcholil už minulý týden, aktivní zůstane až do 24. srpna. Tento týden klesne frekvence pod 10 meteorů za hodinu. Ubývající světlo Měsíce nebude ovlivňovat tak intenzivně jako úplněk v okamžiku maxima. Měsíc se objeví až v druhé polovině noci, proto si pozorování létavic můžeme vychutnat možná lépe než před týdnem. Pokud chceme zjistit, zda pozorovatelný meteor patří do roje Perseidů a nejedná se jen náhodnou sporadickou částici hořící v zemské atmosféře, musíme si dráhu meteoru prodloužit zpět a zjistit jeho směr. V případě, že jeho dráha protne souhvězdí Persea, potom jste bezpochyby spatřili meteor roje.

více...    

Setkání s kometou
    Po deseti letech putování se ve středu 6. srpna 2014 sonda Rosseta stala historicky první umělou družicí, která dosáhla oběžné dráhy okolo komety. Otevírá se tak nová kapitola ve výzkumu sluneční soustavy. V listopadu se potom přímo na povrch komety vydá malý průzkumný modul.

    Kometa 67P / Churyumov-Gerasimenko a sonda Rosetta se nyní nacházejí 405 miliónů km od Země, tedy asi v polovině cesty mezi drahami Jupiteru a Marsu. Do vnitřní části sluneční soustavy letí kometa rychlostí téměř 55 000 kilometrů za hodinu.

více...    

Takto rotuje dvojité jádro komety
     Kosmická sonda Rosetta se přibližuje ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko. Jak se sonda blíží ke kometě, přicházejí na Zemi stále detailnější snímky. Ty ukázaly dvě kometární jádra obíhající těsně kolem společného těžiště. Rozměry jádra jsou 4 a 3,5 km. To je v přímé shodě s pozorováním Hubbleova a Spitzerova kosmického teleskopu. Tyto sekvence byly pořízeny 14. července ze vzdálenosti zhruba 12 000 km od jádra komety. Skutečnost, že se vlastně jedná o dvojitou kometu, může vést ke kuriózní situaci. Objevitelé z roku 1969 Klim Ivanovych Churyumov a Svetlana Ivanova Gerasimenková si tak vlastně mohou kometu spravedlivě rozdělit. Mise sondy Rosetta ke kometě vyvrcholí během listopadu, kdy dojde k přistání modulu Philae určeného k povrchovému průzkumu.

více...    

Novinky z hvězdárny

Astronomické úkazy v srpnu

     Planety Mars a Saturn spatříme na srpnové večerní obloze nízko nad jihozápadním obzorem. Planety Venuše a Jupiter budou naopak na obloze ranní nízko nad obzorem východním. Jupiter ale až ve druhé polovině měsíce.
     Večer na jihozápadě ve dnech 2. až 4. 8. bude pozorovatelné seskupení Měsíce, Marsu, Spiky a Saturnu.
     Dne 18. 8. v 6 hodin nastane těsná konjunkce Venuše s Jupiterem, Venuše bude pouhé 0,2° severně. Přiblížení planet budeme moci sledovat ráno před východem slunce nad východním obzorem.
     Ke konjunkci Měsíce s Jupiterem dojde 23. 8. v 16 hodin, Měsíc bude 6,1° jižně. Seskupení Měsíce, Jupiteru a Venuše uvidíme 23. a 24. 8. ráno, nízko nad východním obzorem.
     V pondělí 25. 8. ve 21 hodin dojde ke konjunkci Marsu se Saturnem, Mars se bude nacházet 3,4° jižně.
     Dne 31. 8. večer nad jihozápadním obzorem budeme moci pozorovat velmi těsné seskupení Měsíce, Saturnu a Marsu. Konjunkce Měsíce se Saturnem nastane ve 21 hodin a Měsíc bude 0,5° jižně.
     Meteorický roj Perseid mají maximum 13. 8. ve 2 hodiny. Průměrná hodinová frekvence v maximu je 70 meteorů. Měsíc po úplňku ale bude pozorování značně rušit.

Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem, v případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

Hvězdárna bude od 26. 8. do 29. 8. uzavřena.