Městská hvězdárna ve Slaném je specializovaná instituce, která aktivně přispívá k rozvoji vědy a vědeckých poznatků tím, že pořádá populárně - vzdělávací akce v oblasti astronomie a příbuzných věd, systematicky se věnuje odborně - výzkumné a pozorovatelské činnosti v oblasti proměnných hvězd a exoplanet. Naším cílem je přiblížit poznávání vesmíru všem těm, kteří touží zažít vlastní kouzlo z objevů.

Aktuality z astronomie

Meteorický roj Orionidů
     V roce 2014 se očekává největší frekvence meteorů z roje Orionidů v období mezi 20 – 21. říjnem. Především výhodná měsíční fáze v tomto okamžiku – 2 dny před novem – bude klíčovým aspektem k tomu, že pozorovatelům ze severní i jižní polokoule nabídnou Orionidy opravdu zážitkový večer.
     Meteorický roj Orionidů je jedním ze dvou rojů, které původem patří ke známé Halleyově kometě. Roj je pojmenován podle místa radiantu na obloze, odkud se zdánlivě vynořují meteory. Orionidy jsou aktivní pravidelně každý rok, obvykle je maximum pozorováno kolem 20. října. V tomto okamžiku můžeme spatřit až kolem 20 meteorů za hodinu.
    Květnové Eta Aquaridy jsou druhým rojem stvořeným z přebytečného prachu Halleyovy komety. Halleyově kometě trvá přibližně 76 roků, než dokončí kompletní cestu kolem Slunce.
    Kromě Orionidů je také v říjnu aktivní roj Drakonidů a to nejčastěji kolem 7 – 8. 10.
    Kde a kdy pozorovat Orionidy? Nejvýhodnější podmínky pro pozorování nastanou v období 20 – 24. října. Vzhledem k tomu, že radiant roje vychází kolem 22. hodiny a před půlnocí dosahuje výška pouze 20° nad obzorem, je vhodné pozorovat až ráno, ideálně mezi 2. a 6. hodinou, neboť vystoupá do maximální výšky nad obzorem (55°).

více...    

Přistání na povrchu komety
    Evropská sonda Rosetta dosáhla oběžné dráhy komety 67P/Churyumov-Gerasimenko již 6. srpna. Stalo se tak po její desetileté misi vesmírem, při níž objevila mnoho důležitých informací. Nicméně vyvrcholení celé mise nás teprve čeká. Modul Philae by měl přistát na jádře komety. O víkendu 13.-14. září se ve francouzském Toulouse sešli vědci, aby původních pět možností pro přistání modulu Philae redukovali na dvě. Bude to 12. listopadu. Známe dokonce i čas, pokud půjde vše podle plánu a přistání proběhne v lokalitě J, modul dosedne na povrch jádra komety v 17:00 SEČ. Jestliže se vyskytnou nějaké komplikace a přistání bude muset proběhnout v záložní lokalitě C, bude to zhruba o hodinu a půl později. Pokud vše půjde podle plánu, modul Philae bude počínaje letošním listopadem detailně zkoumat jádro komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Očekává se, že vydrží provozuschopný minimálně do 13. srpna 2015, kdy kometa proletí perihéliem.

více...    

Kometa těsně mine planetu Mars
    V neděli 19. října se odehraje u Marsu jedinečná podívaná. Kolem planety prolétne kometa tak blízko, že se její ohon spojí s atmosférou. Podle prvních výpočtů to vypadalo, že se kometa C/2013 A1 (Siding Spring) s Marsem může dokonce srazit. Nicméně přesnější výpočty ukazují, že kometa okolo planety proletí rychlostí 56 km/s v minimální vzdálenosti 132 000 km. Těsný průlet komety je zajímavým úkazem, který se jen tak neopakuje, a proto bude podrobně sledován. Pro tento účel bude výhodné využít schopností sondy MAVEN. Sonda bude sice v době průletu komety teprve ve fázi popříletové kontroly, ale přesto je s průzkumem komety počítáno. Sonda začne plnit úkoly spojené s tímto výzkumem 3 dny před maximálním přiblížením, 16. října, kdy začne kometu intenzivně snímkovat. Činnost spojená s průletem bude pokračovat i po průletu 19. října a skončí až 22. října opětovnou kontrolou systémů sondy. Sonda se také kromě snímkování bude věnovat měření změny složení plynů ve vysoké atmosféře Marsu, kde by mělo ještě více přibýt vodíku, právě z chvostu komety. Jak ale vše dopadne, zda se bude jednat o výjimečnou podívanou a unikátní možnost k průzkumu vztahů komet a atmosfér planet, na to si budeme muset počkat.

více...     více...    

Nová koncepce fúzního reaktoru
    Inženýři navrhli koncept pro fúzní reaktor, který kdyby byl ve stejném měřítku jako velké elektrárny, mohl by konkurovat novým uhelným elektrárnám ve srovnatelné produkci elektrické energie. Fúzní energie - zní skoro příliš dobře na to, aby to byla pravda – nulové emise skleníkových plynů, bez dlouhodobých radioaktivních odpadů a téměř neomezená zásoba paliva. Zatím největší překážkou pro přijetí energie z jadrné syntézy je hlavně ekonomická otázka. Návrhy fúzních elektráren jsou zatím velmi drahé na to, aby se vyrovnaly levným systémům, které umožňují vyrábět energii z uhlí a zemního plynu. Inženýři z Washingtonské univerzity věří, že je čas na změnu. Zkonstruovali koncept fúzního reaktoru, který by mohl elektrárnám na fosilní paliva významně konkurovat. Vědecký tým představil svůj koncept i finanční analýzu už minulé léto a výsledky bude prezentovat 17. října na konferenci, kterou pořádá Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v Petrohradu.

více...    

Novinky z hvězdárny

Hvězdárna pro děti
     Návštěva hvězdárny se může stát atraktivním doplňkem výuky na všech typech škol od mateřských po vysoké. Návštěva školní skupiny je možná po předchozí rezervaci. Rezervace přijímáme v dostatečném předstihu na adrese hvezdarna@volny.cz. Školní programy nabízíme především ve všední dny mimo otevírací dobu, po dohodě je ale možno i jinak.


    Obr: Městská hvězdárna nabízí pro organizované skupiny pořady, které přiměřeným způsobem odpovídají věku i znalostem žáků a doplňují, resp. rozšiřují moderní představy o planetě Zemi, Sluneční soustavě a vesmíru. Na exkurzi zavítala také jednoho říjnového večera táborová skupina Domu dětí a mládeže „Ostrov“.





    Obr: Mobilní hvězdárna je již léta vžitý název pro akci, kterou Městská hvězdárna připravila pro letní tábory dětí a mládeže. Jedná se o nabídku odpoledního a večerního astronomického programu. Jednoho srpnového večera jsme zavítali také na dětský tábor v Bílichově.






    Obr: Srpnová návštěva naší Mobilní hvězdárny na dětském táboře v Rodinném centru Smečno. Přednáška a beseda s astronomickou tématikou byla doplněna promítáním filmů a simulací planetária. Bohužel nám však pro pozorování nevyšlo pěkné počasí a tak jsme testovali zvětšení dalekohledu na známých objektech blízkého okolí.

    


Astronomické úkazy v říjnu

     Měsíc lze na večerní obloze pozorovat od 1. do 7. 10. Nejvhodnější pozorovací podmínky nastávají kolem 1. 10., kdy je Měsíc v první čtvrti. V tuto dobu totiž povrchové útvary na Měsíci vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 8. 10.), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.
     Mars a Saturn jsou stále na obloze večerní, oba velmi nízko nad jihozápadním obzorem a Saturn navíc pouze počátkem měsíce. Ve druhé polovině noci je v říjnu pozorovatelný Jupiter. Merkur lze spatřit od 25. 10., kdy jeho jasnost bude 0,9 mag a bude vycházet na konci občanského soumraku.
     Dne 25. 10. v 18 hodin dojde ke konjunkci Měsíce se Saturnem, Měsíc se bude nacházet 0,2° severně. Zákryt Saturnu Měsícem by za příznivých podmínek mohl být pozorovatelný ze západní poloviny České republiky těsně nad obzorem.
     V neděli 26. 10. končí platnost středoevropského letního času (SELČ). V tento den si ve 3 hodiny SELČ vrátíme hodinky zpět na 2 hodiny SEČ.

Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem, v případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.


Astronomická přednáška:
ve čtvrtek 30. 10. v 18:00 hod.
SEVERNÍ ANGLIE A SKOTSKO

Expedice za astronomickou minulostí a současností. Cestopisně laděná přednáška je doplněna množstvím fotografií.

Přednáší: Jaroslav Trnka (Městská hvězdárna ve Slaném)