Radar potřetí…

     Toho už se hned tak nezbavíme. Americký radar je stále na pořadu, i přes zastírací manévry s Čunkem a průzkumem, kolik toho ještě občané snesou jobovkami o zdražování., Jak jsme již psali. radar jistě bude. Přidal se už i Václav Klaus v obavě, aby neztrácel podporu v příští volbě prezidenta proti Janu Švejnarovi, jehož souhlas je jistý. Zřejmě si dobře uvědomuje, že se bude rozhodovat jinde a jeho rebelie by mu byla osudná. Že by radar mohl být osudný nám všem je pro něj asi druhořadé.

    Ta otázka ale vůbec není jednoduchá. Soudit podle odborně dostupných technických informací a odhadů je sice možné, ale velmi neúplné. K tomu, co jsme již psali lze sice ještě dodat, že radar bude jistě schopen vysílat i na jiných kmitočtech a v případě nějakého konfliktu záměrně zcela znemožnit rušením radiovou komunikaci a tím i veškerý letecký i pozemní provoz v jeho širokém okolí. K tomu by mohly sloužit další antény, jejichž stavba bude jistě požadována se zdůvodněním, že kromě sledování raket je nutné navádět současně antirakety z Polska, tedy z jiného úhlu. Více o tom na Internetu a vybrat si musí každý sám. Tam se píše dokonce o možnosti, že to může být součást nového směru v pozemní variantě „Hvězdných válek“ a dalších strategických aktivit, včetně těch útočných.

    Daným výkonem by se teoreticky mohl zúčastnit i projektu HAARP, ovlivňujícího počasí, ale na  to jsou potřeba asi mnohem rozměrnější antény. I když nebývalý nárůst přírodních katastrof je velmi podezřelý vedle tvrzení, že je prý možné využitím Teslových vynálezů dislokovat takové množství energie, které může takové katastrofy spustit. V každém případě možnosti takového zařízení  jsou široké a nejen v obraně. A taktika Ameriky, že účel světí prostředky není neznámá. Vždyť i v přiznané verzi by sestřelená jaderná raketa spadla zřejmě na naše území a na naše  hlavy. Nelze ovšem znát všechny aspekty potřeby radaru právě na našem území, ale soudě podle Bushova angažmá a odmítnutí využití ruského radaru vůči Iránu mnohem lépe situovaného také hodně vypovídá. A soudě podle ruské reakce nebudeme daleko od pravdy, že existence radaru na našem území bezpečí naší republice nepřidá. Naše proamerická vládní klika ale asi ví, co dělá, nebo i dělat musí.

    Rád bych také mohl říct, že vláda ví, co dělá i v jiných oborech. Například ve zdravotnictví se jeho šéf, tak trefně parodovaný jako „Šrek“ pohybuje tak nemotorně (nebo cílevědomě), že tomuto oboru hrozí úplný kolaps, způsobený nekompetentním rozhodováním. Naše zdravotnictví vůbec pracovalo prakticky nejlépe bez pojišťoven, které zbytečně spolknou peníze, které pak na provoz a slušné zaplacení lékařů chybí. A lékaři nemohli a nemuseli tolik spekulovat jak si vydělat. Někteří jen na provoz, jiní ve stylu pana Julínka, hledícího především na efekt. Lékařská etika a hlavně pacienti pak trpí. Byť zatížené „všimným“ měli jsme pro běžné občany jedno z nejlepších zdravotnictví a leckdo nám je záviděl. Jen je trochu vylepšit, ne zdevastovat.

      Dala by se kritizovat řada dalších rozhodnutí. Například zdržování kauzy Jana Bati do doby, kdy už jeho bývalý majetek je natolik zdevastován, že jej lze nahradit jen finančně na úkor všech občanů. Přitom bylo možné jej vrátit v době, kdy pan Baťa chtěl u nás vyrábět obuvnické stroje pro své závody ve světě, které mohly být pro republiku přínosem jako Škoda auto. Dnes už je jisté, že pod vládou  našich neználků se životní jistoty běžných občanů zhoršují mnohem víc, než je pod vlivem kolabujícího externího globálního kapitalismu nezbytně nutné.

     Je nejvyšší čas, aby se naši politici přestali zabývat svými osobními libůstkami, obstaráváním medojedek a skandalizováním svých opozic, se kterými pak po tom divadélku pro občany jdou na pivo, protože je to jedna parta. Na Češích lze dříví štípat, ale ne do nekonečna. Průběh sobotní demonstrace za odmítnutí radaru na Václavském náměstí by jim měl napovědět, že lidé už jsou nespokojeni, jako s vládou komunistů. Zajímavá ovšem byla přítomnost zástupců ČSSD v čele se Bohuslavem Sobotkou, přestože má také „zásluhy“ za současný stav. Nasvědčuje to tomu, že je celá záležitost zpolitizována a hodí se jim proti Topolánkově vládě. Pád této vlády by republice jistě prospěl. Paroubkova vláda by však nebyla lepší a o jiné nevím. Nebo vím, zmínil jsem se v minulém čísle, ale ta není u nás realizovatelná.

 A rozpoutat občanské boje, možná dokonce  krvavé, jistě nikdo netouží.

 

18.11.2007

Vladimír. Veselý

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HAARP