Referendum 2007 - referendum o americkém radaru    

   Zkušenosti z pěstování bambusů

Stránka byla založena dne 17.8.2004
Poslední úprava byla provedena dne
   03.12.2009                               motorest OASA, restaurace, nemovitost, prodej                                

pěstování bambusů
poslední aktualizace 11.10.2006
ostatní zahrada 1    2   3   4
poslední aktualizace 2007
stránka příspěvků návštěvníků
poslední aktualizace 28.3.2007
 mapa stránek kronika zahrady
poslední aktualizace 1.10.2009
stránka pro krajany v zahraničí

 

Phyllostachys nigra
aktualizace 6/2008

Phyllostachys bissetii
aktualizace 6/2008

Phyllostachys humilis
aktualizace 6/2008

Phyllostachys aureosulcata
aktualizace  6/2008

Phyll. aureosul. Spect.
aktualizace 6/2008

Phyll. aurea "Flavescens inversa"
aktualizace 6/2008

Phyllostachys decora 
 aktualizace 6/2008

Fargesia 
aktualizace 6/2008

---------------------------------------
Bashania fargesii 
aktualizace 19.3.2005

 

Sasa Kurilensis

 

Phyllostachys heteroclada
aktualizace 6/2008

Phyllostachys nuda 
aktualizace 6/2008

Phyllostachys viridiglaucescens
aktualizace 6/2008

Sasa kurilensis
aktualizace 6/2008

Sasa palmata
aktualizace 6/2008

Pseudosasa japonica
aktualizace 6/2008

Hibanobamb.tranquil."Shiroshima"
aktualizace 6/2008

Pleioblastus linearis 
aktualizace 6/2008
----------------------------------

Phyllostachys pubescens 
aktualizace 1.6.2006

    V posledních letech se stává hitem pěstování bambusů. Začínajícím pěstitelům bych rád dal k dispozici své praktické zkušenosti, aby se mohli vyvarovat zbytečných chyb a případného neúspěchu. Bambus přece jenom není rostlina, která by byla v našich krajích běžná. Budu rád, když další pěstitelé bambusů mi k mým názorům a zkušenostem napíší své připomínky. Ty na těchto stránkách zveřejním včetně případného odkazu na webové stránky či na e-mail, pokud mi autor tyto adresy poskytne a jejich zveřejnění výslovně nezakáže.
    O zřízení diskusního fóra neuvažuji, neboť takováto diskusní fóra již tady existuje na stránkách bambusária Ing. Pavla Rezla  a na Wufengových stránkách.

     Předně, než si vážný zájemce zakoupí první rostlinu bambusu, měl by se seznámit s existujícími druhy bambusů vhodných pro podmínky, ve kterých rostlinu hodlá pěstovat, zjistit požadavky a nároky konkrétního druhu na přírodní stanoviště, především zda rostlina vyžaduje plné slunce nebo stín a zda ji není třeba zvlášť chránit před zimními větry. Pochopitelně je třeba znát i habitus dospělé rostliny, její předpokládanou výšku a zda roste v trsech či je to druh odnožující a odnožující zda roste řídce nebo hustě. Pro prvotní seznámení s bambusy existuje dobrý přehled na webu fauna-flora.ic.cz .

    Rozsáhlejší informace o bambusech s popisem jednotlivých druhů zájemce najde na Wufengových stránkách nejen o bambusech - http://bambusy.info/

    Samozřejmě všichni specializovaní tuzemští prodejci mají webové stránky, věnované konkrétním druhům bambusů, které sami prodávají. Široký a podrobný přehled pro naše podmínky vhodných mrazuvzdorných bambusů je na stránkách  bambusária

Specializovaných prodejců je v naší republice v současné době prakticky pouze několik :

-   Bambusárium ing. Pavla Rezla ve Velkých Němčicích jižně od Brna.

-   České tropy paní Pavlíny Molkové v Babicích u Uherského Hradiště.

-   BambusCentrum Kastner Vlastimila Kastnera v Třebízi.
(přestěhováno v r. 2005 z  Lenešic u Loun). 

-   v r. 2004 otevřené Rosteto v Praze - Troji Jana Kocourka a Tomáše Petruse.

V létě 2005 zahájil prodej bambusů další specializovaný  prodejce  a to v Žamberku : Ing. Iva Lipenská a RNDr. Milan Lipenský.

    Dále bambusy nabízejí ve velmi omezené míře co do druhů hypermarkety Hornbach, OBI a Bauhaus a po několika kusech mívají občas i některá Zahradní centra a zahradnictví.

    Mezi prodejci jsou jisté rozdíly, i když v zásadě je sortiment prodávaných druhů bambusů podobný. BambusCentrum a Rosteto prodávají již větší rostliny, které jsou především z dovozů ze západní Evropy. Prodej je prakticky denně od jara do podzimu. Bambusárium v Němčicích prodává jedno či dvouleté rostliny především vlastní produkce za velmi solidní, zhruba třetinové ceny proti uvedeným prodejcům. Prodej je rovněž sezónní, ovšem pouze v sobotu a to "do vyprodání zásob". České tropy jsou specializované na prodej zásilkový. Tedy menší rostliny, aby šly zabalit do kartonů, patrně také z vlastní produkce a prodej od jara rovněž "do vyprodání zásob". Z uvedeného vyplývají výhody a nevýhody, které však každý posoudí pouze subjektivně, podle toho, jaký záměr koupí bambusové rostliny sleduje. Kdo požaduje ihned větší rostlinu, navštíví Prahu. Kdo chce rostlinu více aklimatizovanou na naše poměry, pojede nakupovat do Velkých Němčic. Komu nevyhovuje pouze sobotní prodej a jižní Morava je pro něj vzdálená, objedná u Českých tropů. Ovšem musí počítat s tím, že malá rostlinka je logicky také méně zakořeněná a tedy hůře se ujímá. Velikosti rostliny, prodávané v Němčickém bambusáriu, tj. cca 1m, dosáhne malá rostlina zhruba až tak třetím rokem. Ovšem převoz 2m a vyšší rostliny bambusu z Prahy může také činit potíže. Za zhruba stejnou cenu jako v Praze lze koupit v Lenešicích rostlinu poloviční výšky. Údaje jsou pochopitelně pouze orientační, protože každý druh bambusů je jinak vzrůstný a prodává se v jiné velikosti. Konkrétnější údaje o výšce prodávaných rostlin, velikosti kořenového kontejneru a ceně rostliny uvádějí ceníky jednotlivých prodejců, stejně jako údaj o mrazuvzdornosti a vzrůstnosti druhu. Uváděné údaje o vzrůstnosti a mrazuvzdornosti se u jednotlivých prodejců liší v závislosti na jejich osobních zkušenostech a literatuře, ze které informace čerpají a je třeba je brát za pouze orientační.

        Do jaké výšky a za jak dlouho rostlina vyroste a zda vůbec přežije naší zimu závisí na mnoha okolnostech. Samozřejmě důležité je správné umístění konkrétního druhu rostliny na  stanoviště, ochrana před větrem, příp. prudkým sluncem, průběh léta a hlavně zimy a péče o rostlinu - v létě časté zalévání a přes zimu jednak ochrana proti vymrznutí, především v prvních letech po vysazení a zároveň i ochrana před uschnutím. Nejpravdivější bude asi tvrzení, že tentýž druh bambusu bude na každé zahradě či v různých koutech téže zahrady při stejném stáří a stejné péči jinak vysoký a jinak robusní. Vždyť ani stejná odrůda třeba meruňky neporoste stejně na jižní Moravě jako v Praze, v Krkonoších, na Šumavě či ve Valašském království.

    Další stránky o bambusech jsou na německých webech. Na slovenských webových stránkách jsou bambusy zmiňovány (symbolika) zatím jen ojediněle a stejně tak nabízeny - zde či zde.

    O bambusech a jejich využití je hezký článek na adrese http://www.bzucirna.com/view.php?cisloclanku=2004080401 a pokud dostanete zájem bambusové výhonky ochutnat, můžete se inspirovat několika recepty.

 

Nahoru

      Atlas květeny           Hobby zahrada            BOTANY.CZ       

Botanický herbář        Virtuální herbář stálezelených a popínavých rostlin    
 

Zde mi můžete poslat jakýkoliv vzkaz :

Jméno: 
WWW
Odesilatel: 

Text

 

NAVRCHOLU.cz