Phyllostachys aurea "Flavescens inversa" 

poslední úprava stránky 13.06.2008

Návrat na hlavní stránku na úvodní stránku         Pěstování bambusů           Kronika zahrady

 

červen 2008 : Do současné doby aurea žádný velký růst nepředvádí. Vysoká podzimní stébla v horní části zmrzlá. sice sem tam pustila pár nových listů, ale nová stébla v podstatě ještě nerostou, až na několik výjimek. Rostlina stále drží stébla v trsu a tak krtčí nory pod kořeny ji zřejmě dost oslabují.

prosinec 2007 :  Aurea je na prvním snímku uprostřed.Z leva k němu již prorůstá hibanobambusa. Z červnových stébel trs dosáhl metrové výšky a ze srpnových již dvoumetrové. Na druhém snímku je vidět, že olistění pozdních stébel je řídké, nedostatečně zatím vyvinuté, což svědčí o nedostatečné vyzrálosti stébla. Zatím se rostlina drží, přestála již i desetistupňový mráz. Kritické období  v druhé polovině ledna a během února, kdy teploty poklesnou pod -15°C, zatím nikdy sněhem nezakryté části bambusu nepřežily.  Jistě ani letošní zima nebude výjimkou. S bohatým kořenovým systémem má rostlina naději během následujícího roku dorůst do vyšší výšky, než letos. Do prostor nedostatečně chráněných před větrem se tento druh bambusu nehodí.

 

červen 2007 : červen - měsíc nejbujnějšího růstu bambusů. Nové metrové přírůstky dělají již pěkný keřík. Růst listů a dalších větví nových stébel bude ještě nějaký čas trvat.

klikni pro větší obrázek klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek

květen 2007 : Přízemní mrazíky v dubnu a počátkem května zničily dříve vyrašené výhony, rostou nyní pouze větve na loňských stéblech a vyráží dvě stébla nová.

klikni pro větší obrázek

duben 2007 : Začíná růst první letošní výhon - puk této rostliny, zároveň s prvními puky humilisu..

klikni pro větší obrázek

únor 2007 : Sníh a mírný mráz z konce ledna již vykonaly své a vrchní část rostliny je již zmrzlá. To potvrzuje můj názor, že tento druh bambusu se do našich podmínek na zahrady moc nehodí.  Kdo si ho pořídí, bude se muset smířit s prakticky každoročním vymrzáním celé nadzemní části rostliny. Důsledky mrazu se neprojeví na rostlině okamžitě, ale až tak do jednoho či dvou týdnů, pokud nejde o silné mrazy. Podobně na jaře po normální zimě, když sejde sníh, tak část rostliny dříve zakrytá sněhem je zelená, ale do dvou týdnů všechny listy opadnou a stébla zaschnou.

klikni pro větší obrázek

leden 2007 : V říjnu a v listopadu byla tato rostlina poměrně hodně postižena tehdejšími mírnými mrazy, protože začala růst poměrně pozdě. Výhonky z druhé roční růstové etapy začaly vyrůstat až v říjnu a než stačily dorůst do normální velikosti, mrazík je sežehnul a tak zvodnatěly a uschly. V současné době ty nové výhony jsou na snímku skoro nezřetelné - pouze krátké zčernalé klacíky kolem rostly připomínají, že to před pár týdny byla bambusová stébla.  Větší prosincové mrazy rostlině již nijak neublížily.  

klikni pro větší obrázek 

rok 2007
 
rok 2006

25.10.2006 : V dubnu na rostlině nebyl jediný zelený list. Počátkem června se začaly objevovat nové výhony. Největší intenzita růstu pak nastala během září. Nyní by rostlina potřebovala aspoň tak 3 měsíce teplého slunečného počasí, aby nové výhony obrostly listy a aspoň trochu vyzrály před zimními mrazy. Bohužel, roční cyklus je neúprosný, dny se krátí a brzy jistě přijdou i mrazy. Zelené listy rostlině vydrží pod sněhem až do března či začátku dubna. Až sníh sleze, opadají opět i všechny přemrzlé listy. Proti mrazu nepomohlo ani ohrazení rostliny prkny, ani zakrytí smrkovými větvemi. 

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek

12. října 2006 : Od června, kdy se rostlinka začala pomalu vzpamatovávat ze zimy, jejímž důsledkem byl prakticky úplný zánik všech nadzemních částí, rostlina opět vytvořila pěkný keřík. Snímky jsou jeden měsíc staré, jak je patrné z tam uvedených datumů jejich pořízení. Stejné výhony, které jsou vidět na pravém snímku, jsou okolo celé rostliny. Během uplynulého měsíce pochopitelně narostly a olistily se. Nyní tvoří pěkný zhruba jeden metr vysoký keřík.

klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek

1. června 2006 : V současné době ze země vyráží několik nových malých výhonků.

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek

17.dubna 2006 : Stejně jako v minulém roce  během posledních týdnů rostlina ztratila všechny zelené listy. Lze předpokládat, že tím neodumřela, že stejně loňské jaro v příštích měsících vyžene nové výhony, a to větší a silnější, než vloni. Když však každoročně ztrácí po zimě listy, tak zdejší poloha jí zřejmě nesvědčí, a tedy pro malou mrazuvzdornost se na naší zahradu nehodí.

klikni pro větší obrázek

28. března 2006 : Pod zeleným chvojím pár zelených listů zimu přežilo. Některá stébla jsou holá, bez listů, jiná polámaná. Celá rostlina vypadá podobně, jako touto dobou vloni. Během dubna a května pak rostlina dále chřadla a přemrzlé listy jí opadávaly při pouhém doteku. Stará stébla novými listy již neobrostla. Nyní jsou loňská stébla delší a žlutá barva v jejich spodních částech svědčí o tom, že mrtvá nejsou. Tento druh má být mrazuvzdorný do 16-18°C. Na to, že koncem ledna a počátkem února dva týdny mrazy klesaly na -20°C je skoro zázrak, že na rostlině nějaké zelené listy zůstaly a stébla zcela nezmrzla..Jaká bude životaschopnost stébel bude vidět během příštích týdnů. Velké naděje si však jistě nelze za této situace dělat. Větší kořenový systém po minulém roce by měl být zárukou pro silnější růst rostliny v jejím třetím roce. Zatím je půda zmrzlá tak, že zapíchlé smrkové větve nelze vytáhnout a některé bambusové listy jsou stále ještě přimrzlé k zemi.

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek 

rok 2006
 
rok 2005

prosinec 2005 : Od léta se rostlinka obklopená vysokými afrikány opět rozrostla. V porovnání s mrazuvzdornějšími bambusy je však její růst malý. Nyní je jen o málo větší, jak byla v závěru loňského roku.

7.11.2005   -   klikni pro větší obrázek 
listopad 2005

 
říjen 2005

5.9.2005   - klikni pro větší obrázek 8.9.2005 15.9.2005

září 2005

21. června : rostlina se jen velmi pomalu vzpamatovává po uplynulé zimě. Nad loňskými listy vyrůstají listy letošní. Žádné větší nové stéblo však dosud rostlina nevyhnala.

   Klikni pro větší obrázek - stav k 9.6.2005       klikni pro větší obrázek - stav k 17.6.2005  klikni pro větší obrázek - stav k 17.6.2005
9.6.2005                                                17.6.2005                                 17.6.2005

23. května - po opadání suchých listů je rostlina ještě ubožejší, jak po zimě. Nová stébla zatím nevyrazila žádná.

Klikni pro větší obrázek - stav k 13.5.2005

1. dubna :  Pod zmrzlou suchou vrchní částí rostliny je vidět na zvětšeném snímku zdravá mrazem nenarušená spodní část se zelenými listy. V současné době tedy rostlina může již vytvářet zásobní látky potřebné pro další růst. Pochopitelně s větší zelenou listovou plochou by bylo možno očekávat další růst bujnější, přesto je vůbec s podivem, že v takovémto stavu rostlina zimu přežila, když literaturou uváděná její mrazuvzdornost je 16-18°C a skutečné mrazy byly přes 20°C. Sněhem nechráněná část rostliny takové mrazy nemohla přežít. Stav rostliny k 19.3.2005 je patrný ze snímku :   

 Klikni pro větší obrázek - stav k 19.3.2005

10.1.2005 : Takto vypadá rostlinka k 1.1.2005. Několik nejvyšších listů se začíná stáčet, jinak se zdá dosavadním průběhem zimy nedotčená.

Klikni pro zvětčení obrázku - stav k 1.1.2005 

rok 2005
 
rok 2004

4.10.2004 : Stále zůstalo jen jediné rozvětvené a hustě olistěné stéblo.  Z dálky působí dojmem hezkého keříku s drobnějšími listy.

Klikni pro větší obrázek  Klikni pro větší obrázek  Klikni pro větší obrázek 

pohled z boku                     pohled z boku                      pohled shora

Foto dne 29.8.2004 :

Klikni pro větší obrázek 

5.8.2004 : Rostlinka je z červencové zásilky, vysazená koncem července. Na zvětšených snímcích je vidět, že rostlina má jedno jediné, ale hezky olistěné stéblo.

Klikni pro větší obrázek  Klikni pro větší obrázek  Klikni pro větší obrázek

foto dne 5.8.2004

----------------------------- *****--------------------------*****-------------------------------

v Katalogu Bambusária je k němu uvedeno :

Phyllostachys aurea "Koi" - 4m, nahloučená kolénka na bázi stébel jsou typickým znakem všech forem P.aurea. Koi má dekorativní žlutá stébla a zelené drážky *3) 

stránky Rosteto tento bambus představují následovně :

Phyllostachys aurea
Původ:
Čína, 
Výška: 6 - 9 m, 
Zimovzdornost: - 16°C
Charakteristika: Zelené tyče se na slunečné straně barví až do světle žluté barvy. U některých tyčí se na spodní části shlukují internodia (vzdálenost mezi pupeny). Výhodou je rychlý růst a velké množství nových tyčí.
Použití: Zimní zahrady, mobilní zeleň, restaurace, čajovny, hotely.

BambusCentrum Kastner o něm uvádí :

 

České tropy ho inzerují takto :

Phyllostachys aurea Flavescens inversa - dorůstá do výše 3-5 m,  mrazuvzdornost do -18°C 

 Nahoru

Zpět  - na stránku bambusů

 

NAVRCHOLU.cz