Phyllostachys bissetii 

poslední úprava stránky 11.06.2008

Návrat na hlavní stránku  na úvodní stránku         Pěstování bambusů       Kronika zahrady

 

červen 2008 :  Od poloviny května, kdy se začaly objevovat nové puky, dosáhly nové výhony výšky 3-4 m a pomalu se začínají větvit. Nové výhony se od starých nerozšířily dále, než jeden metr na kteroukoliv stranu.

 

prosinec 2007 :  Bissetii narostl do houštiny vysoké přes 2,5 m.  Zatím se stále drží na prostoru  cca 2x2 m. Letošní rhizomy nasvědčují prostorovému rozšíření rostliny v následujícím roce. Letošní zvláštností byl růst nových stébel pouze v jediné etapě. Od června žádné další nové stéblo nenarostlo. Takto velká a hustá rostlina odolného druhu bambusu jistě přečká již jakékoliv zimní podmínky bez většího poškození. Nějaký ten zmrzlý list samozřejmě očekávat lze, ale uprostřed trsu by listy nemusely dojít žádného poškození.

červen 2007 : červen - měsíc nejbujnějšího růstu bambusů. Rostlina vyhání postupně několik desítek nových stébel, dosahujících délky 2 - 2,5 m. 

klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek

28. května 2007 : Horko a trocha vody v posledních dnech ze zalévání a sobotní déšť jsou na růstu dobře vidět. Nových výhonů je již hodně a řada z nich již dosahuje délky 2 m. Stará loňská a předloňská stébla se naklánějí do stran a některé nové výhony svojí tíhou, zvláště po dešti nebo po zalití, ohýbají. Nové výhony se již začínají rozvětvovat a tedy již do délky mnoho nenarostou.

klikni pro větší obrázek

20. května 2007 : V loňském roce bissetii začal růst jako první phyllostachys, letos skoro jako poslední. Tím se  vyhnul poškozením z přízemních mrazům v dubnu a počátkem května. Během týdne jeho první puky narostly do délky skoro jednoho metru a každým dnem vystrkuje ze země další a další špičky.

klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek klikni pro větší obrázek

klikni pro větší obrázek   klikni pro větší obrázek

 klikni pro větší obrázek   klikni pro větší obrázek 

únor 2007 : Na obrázku mnoho k vidění není, bambusu se daří po přestálých větrech, sněhu a mírných mrazech stále velmi dobře. 

klikni pro větší obrázek

leden 2007 :  Současné počasí bambusu svědčí. Sice nijak zvlášť neroste - jen sem tam ojediněle nějaký nový list, ale na druhou stranu ani nijak nestrádá. Pár podzimních suchých listů již dávno opadalo a tak bambus vypadá svěží.

klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek

rok 2007
 
rok 2006

25.10.2006 : Bližší pohled (snímek vlevo) ukazuje, že i tomuto bambusu prosychají listy.

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek

12. září 2006 : Během léta bambus vyrostl do statného keře, jehož početná skoro dvoumetrová stébla se naklánějí do všech stran. Proti loňskému podzimu, kdy byla tato rostlina z větší vzdálenosti sotva zpozorovatelná je to dnes nepřehlédnutelná mohutná houština zeleně. Z mých bambusů je to bambus dnes největší, se kterým lze srovnat jen Phyll. aureosulcatu Spectabilis. Naklánějící se stébla po zatěžkání sněhem mají naději lépe přežít zimu i bez nějaké další ochrany.  

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek 

Na dalších snímcích jsou vidět nyní rostoucí výhony. Z malých špiček se vzhůru narovnala tak necelá polovina. Ostatní zamířily opět pod zem.

  Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek

31.května 2006 : Tak to vypadá, že letos bambus udělá pořádnou houštinu. Nové výhony začal bambus pouštět již před 10. květnem a to jako první z phyllostachysů.

klikni pro větší obrázek  Klikni pro větší obrázek  Klikni pro větší obrázek

19.dubna 2006 : Během uplynulých týdnů se rostlina nezměnila. Rostlina dále neschne jako některé jiné bambusy. Tepleji je zatím příliš krátce na to, aby rostlina vyháněla nová stébla. Ani stará stébla neobrážejí, byť ve spodních částech jsou zelená. Uvidíme, co přinesou následující teplé dny. 

Klikni pro větší obrázek

28. března 2006 : Na snímcích je zřetelně patrné, že stébla vyrostlá během loňského léta zimu přetrvaly v dobrém stavu. Pouze stébla, která v okolí původní sazenice vyrašila od srpna do října, jsou z části nebo  zcela suchá a zcela bez zelených listů.  Přestože suchých košťat je kolem zelené rostliny mnoho, tak srovnání současné velikosti zelené části rostliny s zelenou částí v loňském březnu, je velmi nadějné pro růst bambusu v jeho třetím roce. Okolní bezlistá stébla odstraňovat nebudu, protože je možné, že některá třeba zelenými listy opět obrazí. 

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek  Klikni pro větší obrázek

16.ledna 2006 : Většina stébel bambusu leží pod sněhem, zakrytá smrkovými větvemi a ze sněhu vyčnívají jen horní části jejich rozvětvení. Na levém snímku jsou to slabé stonky vlevo od suchých afrikánů dole a Phyll. nigra v horní části snímku. Na pravém snímku z pod sněhu je vidět část smrkové větve a jiná stébla bissetii. Listy bissetii již začínají vlivem mrazu a větru schnout. Projevuje se to vlasovými prasklinami na listech, od kterých listy postupně zasychají. Více než bissetii jsou již poškozeny listy Phyll. aerosulcaty Spectabilis, kde je detailní snímek zasychajících listů. 

Klikni pro větší obrázek  

Leden 2006 :  Na obou snímcích ze sněhu vyčnívají špičky stébel bambusu. Pod sněhem je bambusová rostlina zakrytá několika smrkovými větvemi. Přestože oba snímky jsou dělány bezprostředně za sebou, barva sněhu je na snímcích z nějakého důvodu odlišná. Ten den byl pošmourný, celý den bylo zataženo. Na bílém sněhu se zdálo, že světla je pro fotografování ještě dost. Přestože k barevné věrnosti mají oba snímky daleko, tak bambusové lístky na jednobarevném pozadí vynikají.

stav 7.1.2006    stav 7.1.2006

rok 2006
 
rok 2005

     Listopad 2005 : v současné době již stébla vyrostlá do srpna polehávají. Pouze stébla ze září a října, rostoucí metr a více od původní sazenice, směřují vzhůru. Na rostlině nejsou žádné známky suchého podzimu,  na rozdíl od jiných bambusů jí dosud žádné listy neschnou.

klikni pro větší obrázek - stav 7.11.2005  klikni pro větší obrázek - stav 7.11.2005   klikni pro větší obrázek - stav 7.11.2005 
listopadový stav rostliny 

11.10.2005  11.10.2005  11.10.2005 
Původní rostlina a její nová stébla  - říjen 2005
 letní stébla již polehávají. 

8.9.2005  8.9.2005 
Září 2005 - vpravo růst nových výhonů.

srpen  : v červnu vyrostly rostlině tři nová stébla, pak nastala přestávka v růstu a intenzívní nový růst nastal až koncem srpna a v září.

21. června : během měsíce vyrazila kromě několika menších také dvě větší stébla.

9.6.2005 9.6.6002 17.6.2005

20. května : Stav rostliny ke 13.5. ukazuje následující snímek : Vpravo od rostliny je viditelný skoro ještě vodorovně směřující nový výhon. Během týdne výhon o nic nepovyrostl.

Klikni pro větší obrázek - stav k 13.5.2005  

19. března : K tomuto datu rostlina vypadala následovně :     

  Klikni pro větší obrízek - stak k 19.3.2005  
Na zvětšeném snímku je vidět poškození horní části stébel zimou - jsou v důsledku zmrznutí suchá. Již v současné době však rostlina může vytvářet další zásobní látky pro období nástupu růstu nových stébel. Přezimování, byť s částečným poškozením, lze jistě hodnotit jako obstojné pro naše poměry.. 

10.1.2005 : Takto vypadá rostlinka k 1.1.2005. Zdá dosavadním průběhem zimy naprosto nedotčená.

Klikni pro zvětšení obrázku - stav k 1.1.2005

rok 2005
 
rok 2004

4.10.2004 : Od počátku srpna jak se zdá rostlina nijak zvlášť nevyrostla. Listy se sice zvětšily - rozrostly do šířky, ale podstatnějším způsobem se jejich počet nezvýšil. Z důvodu nastupujícího podzimu listy nyní začínají žloutnout. 

 

Klikni pro větší obrázek Klikni pro větší obrázek
pohled z boku pohled shora

 

Rostlina je z květnové zásilky, vysazená v květnu 2004 do volného prostoru - louky. Během července se jediné stéblo obohatilo o několik dalších kratších a rozvětvilo se.

Phyllostachys bissetii 5.8.2004 Klikni pro větší obrázek
foto dne 5.8.2004

----------------------------- *****--------------------------*****-------------------------------

fauna-flora ho popisuje : 

Phyllostachys bissetii
Mrazuvzdornost: -24 C
Výška: 4 - 6 m
Tento druh má zelená, vzpřímeně rostoucí stébla. Listy jsou zelené o délce do 10 cm a šířce 2 cm, rostou středně hustě a vyznačují se odolností proti chladu. Na stanoviště není náročný. Používá se jako živý plot.

Phyllostachys bissetii   Phyllostachys bissetii

Stránky Rosteto tento bambus představují následovně :

Původ: Čína, Sichuan
Výška: 6 m
Zimovzdornost: - 25°C
Charakteristika: Jeden z nejvhodnějších pro naše podmínky, a to i ve vyšších polohách 
Nároky: Nenáročný. 
Použití: Živé ploty, bambusové houštiny.

BambusCentrum Kastner o něm uvádí :

Phyllostachys bisseti, 
list zelený,stvol zelený vhodný, do extrémních podmínek, mrazuvzdornost -25°C, průměrný vzrůst v našem klimatu 4,5 m

České tropy ho inzerují takto :

Phyllostachys bissetii   - dorůstá do výše 3-5 m,  mrazuvzdornost do -25°C 

Nahoru

Zpět  - na stránku bambusů

NAVRCHOLU.cz