Phyllostachys decora 

poslední úprava stránky 13.06.2008

Návrat na hlavní stránku  na úvodní stránku               Pěstování bambusů                    Kronika zahrady 

 

červen 2008 : Je s podivem, že do současné doby decora prakticky letos ještě růst nezačala, nebudu-li počítat jeden puk, o který jsem ji náhodně před časem připravil. Protože však nová stébla, pokud nerostou vyloženě na okraji trsu, zjistím zpravidla až když  přesahují loňskou výšku rostliny, nedalo mi to a minulý víkend jsem důkladněji decoru u země prohlédl. Kromě jedné (letos u ostatních bambusů normální) špičky, jsem našel jednu letos zatím nejsilnější špičku, ze které by mohlo vyrůst nejvyšší a nejsilnější letošní stéblo. Brzy se uvidí, zda tomu tak bude. 

prosinec 2007 :  Decora během léta také velmi pěkně narostla. Z malého trsu jen několika stébly přesahující délku 1 m na 2 m vysoký hustý trs. Rovněž decora měla letos pouze jedinou růstovou etapu, po které již žádná nová stébla nevyrazila. Na druhém snímku je decora v popředí před vlevo Phyll. palmata a vpravo Phyll. aureosulcata. Podzimní mrazy, které letos již u nás klesly i na -10°C, rostlině nijak neublížily.

 

červen 2007 : červen - měsíc nejbujnějšího růstu bambusů. Růst nových stébel (která již vydržela) začal sice trochu později, než u ostatních bambusů, překvapuje však svojí mohutností. Přestože rostlina je o rok mladší, než třeba bissetii, nigra, humilis či aureocalta Spectabilis, tak výrazněji výškou cca 2 m ani silou nových stébel za nimi nijak nepokulhává. Pouze počet stébel je menší.

  klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek    

květen 20007 : Decora začala růst již dřív.První viditelné špičky byly možná ještě z počátků zimy. Další rostoucí výhony pak poničily přízemní mrazy. Nyní rostou již výhony nové. Na spodních snímcích je patrné, jak z poškozených výhonků vyrůstají boční větve.

klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek 

klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek

únor 2007 : Vichřice, sníh ani mírný mráz  nijak neovlivnily současný zimní růst tohoto bambusu. Přestože nepatří k nejzimovzdornějším, tak v letošní zimě stále roste, jak je vidět na nově rostoucích listech.Tak intenzívní zimní růst nemá žádný jiný z mých druhů bambusů. Jak se zdá, tak v letošním roce při zachované rychlosti růstu rostlina by rostlina mohla narůst do rozměrů mých největších bambusů o rok starších.

klikni pro větší obrázek   klikni pro větší obrázek   klikni pro větší obrázek   klikni pro větší obrázek

leden 2007 : Od října  již žádné nové stonky nenarostly. Jen ty pozdní trochu omrzly, když mírné mrazíky přišly v době, než stébla a listy stačily aspoň trochu vyzrát.  Šlo však jen o pár lístků a špiček stébel. Jiné druhy byly postiženy mírnými mrazy mnohem víc.  Od prosince  začaly bambusu růst nové listy tak, jako žádnému z ostatních druhů bambusů.  U těch rostly nové listy pouze ojediněle. Na snímcích jsou vidět - i když jen málo zřetelně - podzimní dlouhá stébla, dost přesahující délku 1 m. Na druhém snímku v pozadí je Sasa palmata. Zvětšené snímky (po kliknutí na obrázek) jsou zřetelnější při větším zvětšení.

klikni pro větší obrázek   klikni pro větší obrázek 

rok 2007
 
rok 2006

25.10.2006 : Koncem dubna t.r. tato rostlinka měla pouhých 5 zelených listů u země. Nyní je to větší keř, jehož dvě naklánějící se stébla z pozdního léta  přesahují délku 1 m. Některé listy již opět usychají.

Klikni pro větší obrázek

3. října 2006 : Koncem srpna rostlina vyhnala dvě silnější a dlouhá stébla, ke kterým pak přibyla stébla slabší.

Klikni pro větší obrázek  Klikni pro větší obrázek

 

1. června 2006 : Rostlinka se novými výhonky již opět začíná pěkně zelenat i když neostříhaná suchá loňská stébla stále ještě dominují.

Klikni pro větší obrázek  Klikni pro větší obrázek  

19.dubna 2006 : Suché listy již opadly a zůstalo jen pár zelených, které přežily zimu. Zdá se, že nyní těch zelených je ještě míň, než na předchozích snímcích.

Klikni pro větší obrázek

28. března 2006 : Mnoho zelených listů na stéblech po první zimě nezbylo.Jen pár ve spodní části rostliny. Některé stébla se suchými listy jsou však stále zelená a lze předpokládat, že nové listy na nich opět vyrostou.

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek 

16. ledna 2006 : při pozorném pohledu je vidět několik stébel rostliny se zelenými listy, zimou poničenými zatím jen málo. Zelené nepoškozené listy zůstávají i zcela nahoře, kde již okolními afrikány chráněné nejsou. V porovnání s Pseudosasou japonica, která by podle některých pramenů měla být zimovzdornější, decora zatím snáší zimu mnohem lépe. Hlavní mrazy však teprve přijdou.

15.1.2006   

leden 2006 : máme začátek ledna, bambusy jsou pod sněhem. Mezi suchými afrikány je vidět několik stébel a listů decory. Snímky jsou ze 7.ledna.

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek   Klikni 

rok 2006
 
rok 2005

listopad 2005
klikni pro větší obrázek - 7.11.2005

Afrikány kolem rostliny jsou již zcela suché. Během zimy budou rostlinu chránit před zimními větry. Během léta z malé rostlinky vyrostl slušný keřík. Některá stébla jsou již rozvětvená a nejdelší stéblo je dlouhé více jak 1 m. Tak intenzívní růst zatím žádný jiný z mnou pěstovaných bambusů v roce vysazení neměl. Rostlina narostla více, jak polovina mých loňských bambusů za dva roky.

13.října 2005

Klikni pro větší obrázek - stav 11.10.2005
stav k 11.10.2005

Nastal podzim, ve stínu afrikánů se rostlinka znatelně rozrostla i vytáhla. Dvě stébla, jejichž špičky přesahují snímek, se již větví a dorostla skoro do metrové délky. V současné době již omrzlé afrikány zasychají a tak propouštějí k rostlině více slunečního světla. Žloutnou a zasychají i některé listy bambusu, což je normální a souvisí s průběžnou obměnou listů.
Ve srovnání s loňskými sazenicemi bambusů decora mezi afrikány narostla skutečně mohutně.

 

Září 2005 5.9.2005   8.9.2005   15.9.2005

srpen 2005
Klikni pro větší obrízek - stav k 18.8.2005
stav k 18.8.2005

Při vysazení rostliny byly zároveň okolo ní vysazeny malé sazeničky vysokých bílých afrikánů, aby až nastane zima rostlinu chránily před zimními větry a i částečně stínily před zimním sluncem.

13.7.2005

Klikni pro větší obrázek - stav 1.7.2005
stav k 1.7.2005

Je vidět, že vysazení sazenice do kompostem vylepšené půdy má viditelně příznivý vliv na růst. Dva nové výhony jsou již cca 40 cm dlouhé, tedy dvojnásobné proti současné výšce stébel původních.

22.6.2005 : Vedra koncem května a následné přívalové deště sazenice přežila poměrně dobře. K původním dvěma stéblům přirostla již dvě další.

Klikni pro větší obrázek - stav 17.6.2005 Klikni pro větší obrázek - stav 17.6.2005
stav k 17.6.2005

Klikni pro větší obrázek - stav 30.5.2005 
stav k 30.května 2005
25.5.2005 jsem v nové zásilce obdržel novou sazenici a následujícího dne jsem ji vysadil do připraveného místa s vylepšenou zemí a trochu zastínil.Sazenice je velmi pěkná, hustá, délka stébel je cca 15 cm. 

 Klikni pro větší obrázek - stav 25.5.2005
foto dne 25.5.2005

----------------------------- *****--------------------------*****-------------------------------

Phyllostachys decora 

fauna-flora uvádí : 

Již jeho latinský název naznačuje, že jde o dekorativní druh. Listy má velké o délce až 14 cm a šířce 3 cm. Na stanoviště si nečiní zvláštní nároky. Stébla má v mládí zelená, později se zbarvují do žlutozelena. Rostou vzpřímeně a hustě.
Výška: 4-5 m, mrazuvzdornost: -20 C

v Katalogu Bambusária  není uveden a není ani v nabídce bambusária  :

 

stránky Rosteto  :

Phyllostachys decora (manii)
Původ: Čína, Tibet
Výška: 6 - 8 m
Zimovzdornost: - 20°C
Charakteristika: Bambus s nepatrně drsným a hustým olistěním. Na slunečné straně zelené tyče světlají
Nároky:
Vyžaduje chráněná místa. Snáší dobře těžší a lehce zamokřené půdy.
Použití:
Živé ploty, houštiny v těžších půdách.

BambusCentrum Kastner  :

v nabídce bambuscentra tento druh není,
v knize Bambusy pro zahrady a interiéry je popisován následovně:
Phyllostachys decora
původ : Čína
mrazuvzdornost : -20°C
výška : 4-5 m, průměr stébla až 35 mm
Charakteristika a použití :
Již latinský název naznačuje, že jde o dekorativní druh. Stébla má v mládí zelená, později se zbarvují do žlutozelena. Rostou vzpřímeně a v hustém sponu.
Listy má velké o délce až 14 cm a šířce 3 cm. Na stanoviště si nečiní zvláštní nároky. Je vhodný k solitérní výsadbě, k vytváření oddělujících clon na zahradě a též k výsadbě do nádob.

České tropy ho inzerují takto :

Phyllostachys decora : mrazuvzdornost -20°C, dorůstá do výše 3-5 m

 Nahoru

Zpět  - na stránku bambusů

 

NAVRCHOLU.cz