Fargesia 

poslední úprava stránky 13.06.2008

Návrat na hlavní stránku  na úvodní stránku         Pěstování bambusů       Kronika zahrady

 

červen 2008 : V minulém roce fargésie jen tak po vysazení přežívaly a nijak nerostly. Do zimy zůstaly tři. Během zimy jedna - ta nejmenší - skončila v krtinci a není po ní památky. Dvě zůstaly a trochu během jara narostly. Zatím sice nejsou nic moc velké, ale proti loňsku jsou nejméně dvojnásobně velké.

10.12.2007 : Během roku se rostlinkám nedařilo. Nyní jsou zdá se menší, než při výsadbě. Naději na přežití zimy mají velmi malou, neboť kořeny patrně nebudou ve větší hloubce. Rostlinám tedy hrozí uschnutí během mrazivých dnů. Na stránce kroniky jsou pro porovnání snímky jiných rostlinek z téhož výsevu. Je zřejmé, že kvalita půdy a okolní prostředí dělají hodně. Ideální podmínky pro bambusy na naší zahradě rozhodně nejsou.

28. května 2007 : 13. května jsem vysadil do země nové sazeničky fargésie. Jsou ze semen vloni kvetoucí Fargesie nitidy.Semena byla vysazena vloni koncem léta. Zimu rostlinky přežily v místnosti, pak se aklimatizovaly několik týdnů v květináči venku a nyní ve velikosti cca 5 cm šly do země. Z výsevu nebylo možné oddělit jednotlivé rostlinky od sebe, aniž by se jim značně potrhaly kořeny. Snad se těmto malým rostlinkám bude dařit lépe, než staré fargesii, která zašla v r. 2005.

Klikni pro větší obrázek  Klikni pro větší obrázek 

***    ***    ***    ***    ***    ***    ***    ***    ***    ***    ***    ***    ***    ***    *** 

prosinec 2005 : V červenci 2005 jsem rostlinu přesadil - část do stinného místa a část do květináče. Rostlina v zemi uhynula během několika týdnů. V květináči vydržela trochu delší dobu, avšak nyní v prosinci  je již zcela suchá. - Rostlina zašla.

  

21. června 2005: keřík zůstává stále skoro stejný, rozšiřuje se pomalu neznatelně a do větší výšky stébla nerostou . Rostlině se zřejmě na jejím místě nedaří.

     
9.6.2005                                            17.6.2005

24. května 2005 : Tak takto vypadala Fargesia 13. května. Letošní přírůstky tedy zatím neznatelné, ale její stav je jistě dobrý. V tom množství stébel bude možné růst pozorovat pouze při podstatném prodloužení nových stébel.

 Klikni pro větší obrázek - stav k 13.5.2005    Klikni pro větší obrázek - stav k 23.5.2005

Mimořádná aktualita - letos zřejmě po celém světě vykvetou bambusy druhu Fargesia nitida, kvetoucí jednou za 100 let. V západní Evropě i u nás se již kvetoucí rostliny objevily. Vykvetením a následným zánikem tohoto druhu bambusu může být vážně ohrožena populace velké pandy v Číně. Kliknutím na obrázek se dostanete na diskuzi k tomuto tématu na fóru bambusária. A v květnu vykvetla v Brně i Sasa pumila.

 

1.dubna 2005 - letošní zimu Fargesia přežila oproti loňské zimě velmi dobře. Obrázek svědčí sám o sobě.

Klikni pro větší obrázek - stav k 19.3.2005

Po loňské zimě neměla ani jeden zelený list, vše bylo zcela suché a zelenat se začala až někdy koncem května, když jsem již byl přesvědčen, že zimu nepřežila. To letos bude mít oproti loňskému jaru jistě znatelný náskok a tomu odpovídající přírůstky. Je vidět, že zimní ochrana proti větru byla účinná a prospěšná.

16.1.2005 : Takto vypadá rostlinka k 1.1. a k 16.1. Několik nejvyšších listů se začíná stáčet, jinak se zdá dosavadním průběhem zimy nedotčená. Postupem času stočených lístků přibývá.

k 1.1.2005 k 16.1.2005
Zde klikni pro zvětšení obrázku - stav k 1.1.2005       k 16.1.2005

 

4.10.2004 : :Takto vypadá Fargesia v současné době. Za letošek tedy mnoho nenarostla, je podstatně menší, než byla vloni, kdy jsem ji koupil. Z jara zastřihnutá část loňského stébla značně převyšuje letošní stébelka.

Klikni pro větší obrázek  Klikni pro větší obrázek  Klikni pro větší obrázek

----------------------------- *****--------------------------*****-------------------------------

Aniž bych o bambusech cokoliv bližšího věděl, zakoupil jsem někdy v říjnu 2003  již nevím ve kterém hypermarketu (v Hornbachu nebo v OBI či v Bauhausu) jakýsi bambus v kontejneru se stébly vysokými tak 3/4 m. Vysadil jsem ho na nechráněné místo do louky a více jsem se o něj nestaral. Přes zimu listy zaschly. Na jaře se dlouho nic nedělo a snad koncem dubna začal ze země rašit. Suchá stébla , protože z nich nic nerostlo, jsem odstřihl ve výšce cca 15 cm a jedno delší jsem ponechal jen tak pro kontrolu, zda letos narostou stébla vyšší. 

klikni pro větší obrázek

Fargesia v polovině srpna 2004

Až nedávno z diskuse na stránkách bambusária jsem zjistil, že by to mohl být trsovitý bambus Fargesia murielae (visačku s označením druhu bambusu v průběhu doby moje horlivá manželka vzala sekačkou na trávu). Tedy sice bambus dostatečně otužilý, avšak vyžadující zastíněné stanoviště. Protože zastíněných míst mám na zahradě poskrovnu, nezbylo mi prozatím, než vytvořit mu umělý stín pomocí smrkových větví. Jak je z obrázku vidět, tak stébel vyrazil bezpočet, avšak na plném slunci se mu nedaří. Zatím stébla vyrostla sotva do výšky, kde jsem na jaře ostříhal stébla stará suchá. Na stéblech nové listy stále přirůstají - tedy stébla stále rostou. Ovšem žádné obří přírůstky letos nemohu čekat.

Na stanoviště nejsou bambusy nijak zvláště náročné. Některé druhy však určité specifické podmínky vyžadují, např. zastínění nebo ochranu před mrazivým zimním větrem. Ing. Rezl na svých stránkách o stanovišti pro bambusy píše :

Stanoviště a půda 
Ideálním stanovištěm je poloha s dostatkem vláhy a světla, chráněná před severními a východními větry. Vysoké druhy vyžadují co nejvíce slunce, nižší bambusy a vysokohorské fargesie dávají přednost zastínění. Podmínky v zimním období jsou určující, neboť kombinace silného mrazu, větru a slunce rostlinám velmi škodí. Na půdu nejsou bambusy náročné, rostou dobře v mírně kyselé i neutrální půdě. Spíše než pH hodnota půdy je důležitější její fyzikální struktura. Těžší půdy lépe drží živiny a vodu, pomalu se však ohřívají. Lehké, písčité půdy se naopak rychle ohřívají, ale v teplém období rychle ztrácejí vodu. 

Tedy bambus jsem nevysadil do vhodného místa. Přesto se ukázal jako skutečný nezmar, když aniž měl možnost důkladně zakořenit a aniž bych mu půdu kolem kořenů alespoň přes zimu chránil mulčem, zimu přežil. Oproti jiným stálezeleným druhům bambusů mu jistě i trochu pomohlo, že v mrazech mu listy zaschly a rostlina tak byla méně vysušována zimním a jarním sluncem.

O potřebě mulčování ing. Rezl píše na stejné stránce :

Nastýlka, neboli mulč je velmi důležitá pro mělký kořenový systém bambusů. Chrání před rychlým vysycháním povrchu půdy, růstem plevelů, zimními mrazy a dodává rostlinám důležité živiny a humus. Používáme cokoliv organického původu od drcené kůry, větví, starého dřeva, listí, až po zbytky trávy a slámy. S nastýlkou začínáme velmi brzy, už v prvním roce po výsadbě rostlin. S materiálem pokud možno nešetříme. Spadané listí bambusů postupně nahradí vrstvu mulče na povrchu půdy. Kromě toho, že působí přirozeně, obsahuje také cenné živiny a proto je neodstraňujeme.

Ve svém katalogu ing. Rezl uvádí některé druhy fargesií :

Fargesia - rod trsovitých bambusů z vysokých horských poloh západní Číny. Tvoří základ potravy pandy velké. Vyžaduje polostín a uplatní se v kombinaci s jehličnany a opadavými dřevinami. Roste jen zvolna. Jako živý plot jsou vhodné pouze do přistíněných partií.

denudata - 3m poměrně nový druh s velmi jemnými listy a úzkými dlouhými stébly, téměř vzpřímeně rostoucími, perspektivní druh *1
dracocephala - 2-3m podobný F.murielae, avšak listy na obou koncích zúžené, tuhé a na slunci a mrazu se nestáčejí *1
dracocephala "Hanseat" - zakrslá forma 1 - 2m *1
murielae "Jumbo" - nejznámější fargesie, kterou objevil a pojmenoval po své dceři E.H.Wilson. Elegantní rozkošatělý habitus. Jumbo je nová selekce dorůstající 2-4m. vyžaduje polostín *1
murielae "Kranich" - 3-4m dobře rostoucí selekce, širší list, snáší více slunce než Jumbo *1
nitida "Chennevieres" - semena tohoto druhu byla před více než 100 lety rozeslána po celé Evropě a dnes je známo mnoho forem. Roste vzpřímeně až mírně obloukovitě a nemá ráda slunce. Chennevieres je forma s ojíněnými stébly a temně zelenými listy *1
nitida "McClure" 3-5m tato forma má světlejší listy a silnější stébla. Roste více otevřeně. *1
nitida "Wakehurst" - 2-4m namodralé menší listy, kompaktní růst *1
robusta - 3m papírově bílé pochvy kontrastují se vzpřímenými stébly. Delší listy. Výhonky velmi rané, vyráží jako jeden z prvních bambusů již v březnu. *2
rufa - 2m převislý, rozkošatělý růst, růžové pochvy, světle zelené elegantní listy, které se na slunci a mrazu nestáčejí. Pro svoji zimovzdornost a dobrý růst jedna z nejperspektivnějších nových fargesií *1
sp. Jiuzhaigou 1 - 2-3m drobné lístky na rubínově červených stéblech. Vzpřímený růst připomíná F.nitida. Velmi nadějný druh. *1

označení *1 za popisem druhu označuje nejvyšší zimovzdornost, což značí, že bez větších problémů přežívá zimy na jižní Moravě.

*1 Listy a listové pupeny odolávají krátkodobě teplotám -20 až -23°C. Stébla obvykle snášejí ještě nižší teploty.
*2 Listy a vyzrálá stébla snášejí teploty mezi -16 až -18°C, při déletrvajících mrazech může dojít k jejich poškození v závislosti na slunci a větru.
*3 Listy vydrží krátkodobě -16°C. Při déletrvajících vyšších mrazech dochází k poškození stébel, většinou však dobře regenerují z oddenků.
Zimovzdornost je velmi relativní pojem. Mladé rostliny jsou citlivější, stářím se zimovzdornost zvyšuje. Ve větších městech se velmi příznivě projevuje mikroklima. Několik mrazivých nocí s poklesem pod -20°C může způsobit menší škodu, než kombinace trvalejších mrazů, větru a slunce při -16°C.

Nahoru

Zpět  - na stránku bambusů

NAVRCHOLU.cz