Phyllostachys heteroclada 

poslední úprava stránky 13.06.2008

Návrat na hlavní stránku  na úvodní stránku               Pěstování bambusů                    Kronika zahrady 

 

červen 2008 : Přestože si místo pod kořeny oblíbil krtek, tak koncem května rostlina vyrazila mnoho nových prutů. Ty se pak během krátké doby začaly větvit a jako první z Phyllostachysů olisťovat.

      

prosinec 2007 :  Heteroclada trpí tím, že pod jejími kořeny si zbudoval cestu krtek. Přes soustavné ničení krtinců a podzemních chodeb se mi domácího pána nedaří vyhnat na jiné místo. Přesto se rostlina poměrně dobře drží i když přírůstku jiných rostlin nedosahuje. Po první růstové etapě ji narostlo již jen pár nových stébel,  a to bohužel již ne větších, než narostla v etapě jarní. Dosavadní mrazivé dny rostlině nijak zvlášť neublížily.

červen 2007 : červen - měsíc nejbujnějšího růstu bambusů. Heteroclada již je opět pěkným keřem.

 klikni pro větší obrázek klikni pro větší obrázek klikni pro větší obrázek klikni pro větší obrázek 

28. května : Během teplého týdne se nové výhony prodloužily a dosahují délky 1,20 m. Také se již však začaly rozvětvovat a tedy o mnoho delší již nebudou. No aspoň ze zuboženého keříku po zimě bude již opět pěkný bambusový keř.

klikni pro větší obrázek

20. května 2007 : Tento bambus během zimy dost utrpěl. Pozdní podzimní dlouhá stébla značně omrzla a několikeré poddolování rostliny krtkem dobrému přezimování také neprospělo. V současné době již skoro všechny suché listy otrhal vítr a rostlina vyrazila několik nových zatím jen slabých výhonů.

klikni pro větší obrázek

klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek

únor 2007 : Konce stébel jsou zaschlé, rostlina jen tak živoří. Není to však důsledek nedávných větrů, sněhu a nízkých teplot, ale podzimního omrznutí v té době rostoucích výhonů a také následek činnosti krtka.

klikni pro větší obrázek

leden 2007 : Od října zmrzlé suché listy z větší části opadaly, zůstaly pouze zaschlé špičky výhonů. Bohužel se u rostliny zalíbilo krtkovi, který krtincem část rostliny přihrnul.  Vyhrabané množství zeminy jistě pod kořeny bambusu chybí. Přestože jsem krtinec přišlápnul, jistě krtkova činnost rostlině neprospěla. Zvláště nyní před mrazy, které mohou přijít již každým dnem, může být vyhrabání země z pod kořenů pro rostlinu kritické. Byla by škoda, kdyby měla zajít.

 

rok 2007
 
rok 2006

25.10.2006 : Koncem srpna heteroclada začal vyhánět postupně čím dál tím víc nových výhonů. Některé vyrostly do nových stébel, jiné zůstaly v délce několika cm sedět. Na snímku je vidět, že některé nová delší stébla jsou ohnutá rovnoběžně se zemí. Listy bambusu zřejmě nedostatkem vláhy se stáčejí a některé již zasychají.

Klikni pro větší obrázek

19. září 2006 :

 Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek   

1. června 2006 : I heteroclada začíná růst. Kromě nových listů dva nové výhony, jeden z nich bohužel se zlomenou špičkou.

Klikni pro větší obrázek  

19. dubna 2006 : Oproti předchozímu snímku nejsou na rostlině patrné žádné výraznější změny. Nově zatím neroste, ale ani během uplynulých týdnů dále neseschla.

Klikni pro větší obrázek

28. března 2006 : Jedno delší stéblo a několik kratších, ve vyšších částech se suchými listy,  při zemi listy zelené. Tedy podobný stav, jako v loňském roce u většiny ostatních bambusových rostlin. V porovnání se stejně starým Phyll. decora má heteroclada méně dlouhých stébel, ale po zimě jí zůstalo o trochu víc zelených listů.

Klikni pro větší obrázek

leden 2006 : ve sněhu se mezi suchými afrikány zelená pár listů heteroclady.

stav 7.1.2006  

rok 2006
 
rok 2005

prosinec 2005 : Během roku ze dvou stébélek vyrostla docela pěkná a poměrně velká rostlina.

7.11.2005 
listopad 2005 

11.10.2005 
říjen 2005

8.9.2005 
září 2005

25.5.2005 jsem v nové zásilce obdržel novou sazenici a následujícího dne jsem ji vysadil do připraveného místa s vylepšenou zemí a trochu zastínil.Phyllostychys heteroclada jsou ta dvě stébla v květináči vlevo.

 klikni pro větší obrázek
foto dne 25.5.2005

----------------------------- *****--------------------------*****-------------------------------

v Katalogu Bambusária je uvedeno k rodu :

Phyllostychys heteroclada - heteroclada "Straightstem"  - 5m, vzpřímená stébla, oddenky jsou vybaveny vzduchovými kanálky, může růst ve vlhčích půdách. *1

stránky Rosteto  :

----

BambusCentrum Kastner  :


v knize Bambusy pro zahrady a interiéry je popisován následovně:
Phyllostachys heteroclada (Phyll. congesta, Phyl. purpurata)
původ : Čína
mrazuvzdornost : -18°C
výška : 4-6 m, průměr stébel až 35 mm,
Charakteristika a použití :
.. tento druh jako jediný z rodu Phyllostychys můžeme sázet do velmi vlhké půdy, tedy na břehy jezírek a vodotečí, kde svými kořeny zpevňuje půdu. V běžných půdních poměrech také dobře roste.

České tropy ho inzerují takto :

Phyllostychys heteroclada : mrazuvzdornost -20°C, dorůstá do výše 7-10 m, snáší větší vlhko.

 Nahoru

Zpět  - na stránku bambusů

 

NAVRCHOLU.cz