Phyllostachys humilis 

poslední úprava stránky 11.06.2008

Návrat na hlavní stránku   na úvodní stránku               Pěstování bambusů                    Kronika zahrady

 

červen 2008 :  V druhé polovině května začaly bambusy růst. Jako první mezi Phyllostachysy jako obyčejně humilis. Vyrazil desítky nových puků, z nichž jsou nyní již pruty 3-4 m vysoké a začínají se větvit. Svojí výškou nyní dohání loňské nejvyšší druhy bambusů - bissetii, aureosulcatu Spectabilis a nigru, jejichž letošní stébla převyšují stébla humilisu již jen nepatrně. Prostorově zaujímá humilis ze všech mých pěstovaných druhů největší plochu. Udávanou průměrnou výšku v našem klimatu - 3,5 m resp. 3-5 m, již tedy humilis dosahuje. 

 

prosinec 2007 :  Do široka rozrostlá hustá rostlina. Vršky slabých dlouhých stébel se sklánějí do stran, což výšku rostliny snižuje. Přestože se jedná o méně zimovzdorný druh bambusu (než třeba nuda či bissetii), tak je to rostlina, která se nejvíce rozrostla do šířky. Dosavadní mírné mrazy (do -10°C) ji nijak nepoznamenaly. Stejně jako většina ostatních druhů i tato rostlina měla letos pouze jedinou etapu růstu. Od června žádná další nová stébla již nevyrazila. Na snímku vpravo je humilis z druhé strany.Zde zvlášť jeho šíře vyniká.

   

červen 2007 : červen - měsíc nejbujnějšího růstu bambusů. Letošní přírůstek - více než tři desítky nových cca dvoumetrových stébel. 

klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek 

28. května : Zatímco dlouhá stará loňská stébla skoro leží - ve výšce cca 60 cm směřuji vodorovně se zemí, tak nová stébla již tvoří pěknou houštinu. Jsou sice jen o málo vyšší, než stébla loňská - tedy jen něco přes 2 m, ale je jich nejméně 3x víc, než vloni. Na detailním snímku je patrné, jak se stébla již rozvětvují. Ze všech mých druhů bambusů se tento rozrůstá do stran nejvíce.

klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek

20. května 2007 : První a následně i další nové puky přízemní mrazy v dubnu a počátkem května zcela nebo z části zničily. Nejchoulostivější na mráz jsou rašící stébla v místech nejrychlejšího růstu, tedy asi v polovině délky nad zemí. Přesto humilis vytrvale vyráží stále nové a nové výhony. Nejvyšší zatím jen přesahují délku jednoho metru, ale při současných teplých nocích a velmi teplých dnech jistě brzy dosáhnou své plné délky. Tedy pokud při tom množství výhonů nebude rostlině chybět voda v důsledku sucha. 

klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek 

klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek 

klikni pro větší obrázek 

duben 2007 : Jako obyčejně humilis jako první z phyllostachysů začíná tlačit ze země první puky.

klikni pro větší obrázek   klikni pro větší obrázek 

únor 2007 :  Po přestálých vichřicích, sněhu a nízkých teplotách jsou dlouhá bambusová stébla stále nijak nepoškozená.

klikni pro větší obrázek

leden 2007 :  Od léta tento bambus svá dlouhá dlouhá stébla rozklání do všech stran. Na pozadí zelené trávy se rostlina skoro ztrácí. Pouze květnový snímek ukazuje, kolik nových stébel rostlině narostlo.  Již minulou zimu rostlina vydržela bez zimní ochrany, když sníh stébla zatěžkal a ta vydržela celou dobu pod sněhem. Stejně dobře může přežít i současnou zimu, nepřijdou-li s ní holomrazy.

klikni pro větší obrázek   klikni pro větší obrázek

rok 2007
 
rok 2006

25.10.2006 : Několik dlouhých stvolů se naklání do stran. Zřetelněji jsou vidět pouze listy, některé nažloutlé, jakoby volně rostoucí v prostoru. Na šířku pololežící stvoly zabírají cca 4 m. Pouze vlevo je vidět novější rovné stéblo, dosud ještě plně neolistěné. Rostlina na zeleném pozadí  skoro zaniká. Vzadu vpravo Sasa palmata, vlevo Sasa kurilensis. Mezi nimi uprostřed Phyll. decora.

Klikni pro větší obrázek

19.září 2006 : Květnové výhony dorostly svojí délku (necelé 2m) a brzy se začaly pokládat do stran, jak je vidět na snímku ze září. Od té doby měl bambus v růstu přestávku a teprve nyní v září vyhnal další jedno jediné stéblo. Tím, jak jsou stébla položena, zabírá rostlina značnou plochu. Výhodu to snad bude mít pouze v zimě, kdy stébla budou ležet na zemi zakrytá sněhem a nebudou-li holomrazy, rostlina zimou mnoho neutrpí.

Klikni pro větší obrázek  Klikni pro větší obrázek

31. května 2006 : Humilis začal vyhánět nové výhony počátkem druhé poloviny května. Zatím jich má něco přes deset. Některé již delší, jiné zatím dlouhé jen pár decimetrů.

klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek    

20. dubna 2006 : Uplynulé týdny přinesly další suché listy na rostlině, ale stále jich ještě dost zůstalo zelených. Loni rostlina začala vyhánět nová stébla až v druhé polovině května. Pokud vydrží současné teplé počasí, mohlo by období nového růstu začít dříve.U této rostliny se na nové výhony zvláště těším, protože během loňského roku se nová stébla stále držela v místě výsadby sazenice. Na podzim však vyhnala podzemní výhony do všech stran a poměrně daleko od svého středu.

Klikni pro větší obrázek

28. března 2006 : Stébla humilisu během celé zimy ležela přimrzlá k zemi pod smrkovými větvemi a vrstvou sněhu. Nyní, když sníh sešel a větve jsem odstranil, tak se stébla opět zvedla. Na rozdíl od ostatních bambusových rostlin humilis má jen pár suchých listů nikoliv na špičkách stébel, ale při zemi ze strany, ze které byl zřejmě nedostatečně chráněn. Zem je stále zmrzlá a tak se zelené listy kroutí suchem. Pro jeho další růst bude zřejmě důležité, jak přežije několik následujících dnů, než půda rozmrzne. Bohaté olistění je v současné době rostlině spíše na škodu.

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek 

rok 2006
 
rok 2005

19. prosince 2005:  celá rostlina je již  pod sněhem..

stav k 7.11.2005 - klikni pro větší obrázek 
rostlina v listopadu  

   
rostlina v říjnu 2005 

8.9.2005 
Rostlina v září - dlouhá letní stébla se již sklánějí k zemi.

21. června : Rychlý růst nových vysokých stébel je ze snímků patrný.

     
17.6.2005

9.6.2005   9.6.2005  9.6.2005 
9.6.2005

 

27.května - v pondělí 23.5. zapršelo. Byl to přívalový liják trvající 4 hodiny. Druhý den nebyla voda ještě vsáklá do země. Dva dny trvalo, než zahrada trochu vyschla. Výhony na snímcích z 23.5. svůj růst zastavily. Dnes již má rostlina nové dva výhony, sice slabší než předchozí, ale již se olisťují. Nadbytek vody růstu nových výhonů neprospívá, naopak jim škodí a růst se zastavuje.

24. května - dva nové výhony jsou dobře viditelné i na náhledových snímcích.

Klikni pro větší obrázek - stav k 23.5.2005  Klikni pro větší obrázek - stav k 23.5.2005

 

19. května : Snímek ukazuje stav rostliny k 13.květnu. Na koncích některých větví jsou ještě přes zimu zmrzlé listy. Dva nové výhony, které má rostlina nyní, nejsou na snímku ještě viditelné - v době fotografování ještě nebyly.

  Klikni pro větší obrázek - stav k 13.5.2005

1. dubna : Rostlina zimu přežila dobře, omrzlé jsou pouze vyšší části stébel. Rostlině zůstal dostatek zdravých zelených listů pro další růst. Přestože rostlina byla chráněna proti mrazivému větru bedněním a mrazy k -25°C neklesly - jen krátkodobě po několik dnů byly kolem -20°C,  přesto k částečnému poškození rostliny došlo.  

 Klikni pro větší obrázek - stav k 19.3.2005

10.1.2005 : Takto vypadá rostlinka k 1.1.2005. Proti stavu z října nijak nesešla, nepřízeň počasí na ní nezanechala žádné stopy.

Klikni pro zvětšení obrázku - stav k 1.1.2005 

rok 2005
 
rok 2004

4.10.2004 : nynější stav je následovný :

Klikni pro větší obrázek Klikni pro větší obrázek Klikni pro větší obrázek
pohled z boku pohled z boku pohled shora

Vytvořil se pěkný bohatý keřík, nejbujnější spolu s phyll. nirga ze všech pěstovaných druhů.

 

 Foto 29.srpna
  Klikni pro větší obrázek

 

Rostlina je z květnové zásilky, vysazená koncem května 2004. Jak je patrné, tak již počátkem srpna k původnímu jednomu stéblu přibylo několik dalších.

5.8.2004 Klikni pro větší obrázek   5.8.2004  5.8.2004 Klikni pro větší obrázek 

foto dne 5.8.2004

----------------------------- *****--------------------------*****-------------------------------

fauna-flora ho popisuje : 

Phyllostachys humilis
Mrazuvzdornost: -21 C
Výška: 2-3,5 m
I když dorůstá až do výšky 3,5 m, přesto patří k nejmenším druhům rodu Phyllostachys. Bohatě rostoucí listy jsou zelené, dlouhé až 10 cm, široké 1,5 cm. Větvení je ve srovnání s jinými druhy řídké. Na stanoviště nemá zvláštní nároky. Druh se hodí na živé ploty, pro výsadbu do nádob a k tvorbě bonsají.

 

v Katalogu Bambusária je k němu uvedeno :

humilis - 3-5m nižší druh s olivovězelenými stébly a dlouhými listy, kuriozitou je, že byl do Evropy importován z Japonska, v Číně neznámý, zimovzdornost *1 (*1 Listy a listové pupeny odolávají krátkodobě teplotám -20 až -23°C. Stébla obvykle snášejí ještě nižší teploty.)

stránky Rosteto tento bambus představují následovně :

Původ: Čína, Japonsko
Výška: 3 - 5 m
Zimovzdornost: - 20°C
Charakteristika: Nižší bambus z rodu Phyllostachys. Mladé tyče jsou temně zelené, později mění barvu na hnědo-oranžovo-žlutou.
Nároky:
Nesnáší zimní větry, jinak nenáročný.
Použití: Vhodný pro živé ploty, houštiny.

BambusCentrum Kastner o něm uvádí :

Phyllostachys humilis 
list zelený, stvol v mládí temězelený až načernalý, později světlejší, mrazuvzdornost do 20°C, průměrný vzrůst v našem klimatu 3,5 m

České tropy ho inzerují takto :

Phyllostachys humilis   - dorůstá do výše 3-5 m,  mrazuvzdornost do -24°C 

Nahoru

 Zpět  - na stránku bambusů

 

NAVRCHOLU.cz