Pseudosasa japonica 

poslední úprava stránky 13.06.2008

Návrat na hlavní stránku  na úvodní stránku               Pěstování bambusů                    Kronika zahrady 

 

červen 2008 : Japonica zatím s novými stébly nijak nepospíchá. Rostou jim především větve loňských stébel a nové listy. Nová stébla teprve vyrážejí ze země.

    

prosinec 2007 : Japonica I během léta narostla velmi pěkně. Vysoká je již víc než jeden metr. Japonica II je již tradičně menší, protože roste na sušším místě. Obě rostliny mají již listy ve špičkách stébel omrzlé.

 

červen 2007 : červen - měsíc nejbujnějšího růstu bambusů. Obě rostliny vyhánějí pěkná nová stébla.

klikni pro větší obrázek    klikni pro větší obrázek

klikni pro větší obrázek klikni pro větší obrázek    klikni pro větší obrázek

květen 2007 : V současné době ta druhá, tj. slabší rostlina, vyráží první slabý puk. Ta silnější zatím nic. Jen nějaké nové listy rostlinám narostly.

klikni pro větší obrázek   klikni pro větší obrázek 

klikni pro větší obrázek   klikni pro větší obrázek 

duben 2007 : Druhá rostlina letos přežila zimu, aniž by jí jako obyčejně nadzemní část odešla.

klikni pro větší obrázek 

únor 2007 :  Letos se stále obě rostliny poměrně dobře drží. Ani lednové vichřice, ani sníh a mrazivé teploty je nijak příliš nepoškodily.

klikni pro větší obrázek   klikni pro větší obrázek

leden 2007 :  Japonica začala růst poměrně pozdě a tak i druhé roční růstová etapa nastala u ní později. Mrazové poškození v podobě suchých listů a špiček stébel je na obou rostlinách dosud patrné.

klikni pro větší obrázek - rostlina A        klikni pro větší obrázek - rostlina B

rok 2007
 
rok 2006

25.10.2006 : Během podzimu se obě rostliny dalšími stébly rozrostly a zesílily, zvláště rostlina B (na snímku vpravo). Obě zatím rostou v trsu, do stran se nijak mnoho nerozrůstají. Žádné delší rhizomy nemají.

Klikni pro větší obrázek       Klikni pro větší obrázek

3. října 2006 : Rostlina A docela dobře roste, koncem léta vyhnala jedno obzvláště silné a dlouhé stéblo (proti ostatním stéblům této rostliny) a i rostlinka B se v srpnu dostala do silnějšího růstu.

rostlina A rostlina B
Klikni pro větší obrázek     Klikni pro větší obrázek Klikni pro větší obrázek
Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek

1. června 2006 : opět viditelný rozdíl mezi oběmi rostlinami. Rostlina A, která v lepším stavu překonala zimu, má již delší nová stébla, která ještě dále porostou, kdežto rostlinka B má zatím pouze první malé stéblo.

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek
rostlina A rostlina B

  20. dubna 2006 : Rostlina A během uplynulých týdnů dále trochu seschla, ale již jsou vidět na špičkách některých stébel nové letošní listy. Rostlina B však všechny zelené listy během posledních tří týdnů ztratila. Tedy opakuje se u ní loňský jarní stav. Dá se předpokládat, že následující teplé dny již nebudou pro bambusy nepříznivé a stav rostliny A se již nebude dále zhoršovat. Bude tedy zajímavé zjistit o jak dlouhou dobu ztráta všech zelených listů oddálí nástup růstu nových stébel.
Přes zimu byla rostlina A chráněna pouze suchými zbytky okolo rostoucích afrikánů, kdežto rostlina B byla zakryta smrkovými větvemi, které pak zapadaly sněhem. Ze současného vzhledu obou rostlin je evidentní, že suché afrikány pomohly rostlině lépe překonat zimu, než zakrytí větvemi. 

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek
rostlina A rostlina B

28. března 2006 : Rostlina A, zatím stále ve zbytcích ledu, obklopená suchými afrikány, zimu přežila viditelně lépe, než rostlina B, zakrytá pod sněhem smrkovými větvemi. Proti loňskému jaro je její stav podstatně lepší i když zhruba polovina stébel je suchá. Na rostlině B zůstalo zelených jen několik listů.

Klikni pro větší obrázek Klikni pro větší obrázek
rostlina A rostlina B

leden 2006 : Přestože dosud nebyly žádné silné mrazy, pseudosasa japonica je již dost zubožená. Snímek rostliny A je ze 7.1.2006. Druhá pseudosasa, neobklopená suchými afrikány, je zcela pod sněhem. Vpravo ještě jeden snímek stejné rostliny, dělaný v okamžiku, kdy na chvíli vysvitlo slunce. Do jara to již lepší nebude, jen za pár dní či týdnů listy seschnou ještě víc a opadnou.

stav 7.1.2006  15.1.2006 

rok 2006
 
rok 2005

19. prosince 2005: Snímky ukazují růst obou rostlin v průběhu léta a podzimu. Mezi rostlinou A rostoucí mezi vysokými afrikány a rostlinou B rostoucí volně, nejsou žádné podstatné rozdíly v jejich růstu. Rostliny jsou od sebe vzdáleny cca 15 m a jsou v trochu odlišných vláhových poměrech. Rostlina A je vedle rybníčku, rostlina B v sušší jílovité půdě. Přesto obě rostliny rostou velmi podobě a oběma patrně důsledkem suššího podzimu začaly schnout listy. To se u jiných druhů bambusů, rostoucích v prostorách mezi oběma Pseudosasami, v takové velké míře neprojevilo. 

rostlina A

rostlina B
stav k 7.11.2005   stav k 7.11.2005 - klikni pro větší obrázek 
V listopadu již začaly rostlinám schnout listy.

 11.10.2005          11.10.2005   11.10.2005 
Jedna i druhá rostlina v říjnu.

8.9.2005 5.9.2005 8.9.2005 15.9.2005

rostlina A s afrikány okolo

 rostlina B v září 2005

 

21. června :  obě rostlinky se  rozrůstají do šířky novými, stále ještě krátkými stébly, jak je ze snímků patrné.

rostlina A

rostlina

B

klikni pro větší obrázek - stav k 17.6.2005   

klikni pro větší obrázek - stav k 17.6.2005
stav k 17.6.2005
rostlina A rostlina B
klikni pro větší obrázek - stav k 9.6.2005    klikni pro větší obrázek - stav k 9.6.2005
stav k 9.6.2005

25.května : listy ze starých stébel opadaly a tak stav obou rostlin by byl žalostný, kdyby obě rostliny nevyrazily nová stébla. Rostlina A má nových stébel několik, rostlina B na snímku viditelné rozvětvené stéblo jedno.

rostlina B

Klikni pro větší obrázek - stav k 23.5.2005

1. dubna : Obě rostliny tohoto druhu bambusu přežily zimu jen tak tak. I mírnější mrazy v období před napadnutím sněhu zničily stébla, která vyrostla v pozdním létu a nestačila vyzrát. Naštěstí však obě rostliny mají alespoň několik zelených listů a tak mají předpoklady během léta se trochu vzpamatovat. Jistě žádné zázraky letos nepředvedou. Úspěchem bude, pokud se rostliny obnoví do stavu v konci léta minulého roku. Skutečnost, že nová stébla rostla ještě i v září a v říjnu, jistě přivodila značné vyčerpání obou rostlin. Podstatné však bude, zůstala-li rostlinám ještě nějaká nová očka, ze kterých by mohla vyrůst nová stébla. To ukáže až další čas. 

rostlina A

rostlina B
Klikni pro větší obrízek - stav k 19.3.2005 Klikni pro větší obrízek - stav k 19.3.2005

16.1.2005 : Během dalších dvou týdnů se stav obou rostlin opět viditelně zhoršil. Další listy ubyly. Do jara patrně odpadnou zcela, což však nemusí znamenat, že rostliny zacházejí. Na jaře by měly nově obrazit. Bude zajímavé, zda nové listy porostou jen z nových stébel či i ze stébel loňských.

rostlina A rostlina B
rostlina A k 16.1.2005 rostlina B k 16.1.2005

10.1.2005 : Takto vypadají obě rostlinky k 1.1.2005. První rostlina se zdá být na fotografii (ale jen na fotografii) bez znatelného poškození, avšak druhá má většinou listy stočené, příp. zaschlé.

rostlina A rostlina B
Klikni pro větší obrázek - stav k 1.1.2005  

rok 2005
 
rok 2004

4.10.2004 : obě rostliny se postupem času během července až do září rozrostly z jednoho každá na 4 stébla.

rostlina A
Klikni pro větší obrízek Klikni pro větší obrízek
rostlina B
Klikni pro větší obrízek Klikni pro větší obrízek

5.8.2004 : Takto rostliny vypadaly krátce po vysazení :

rostlina A rostlina B
Klikni pro větší obrázek Klikni pro větší obrázek
foto 5.8.2004 foto 5.8.2004

V květnové zásilce jsem obdržel dvě rostliny Pseudosasy japonica. Rostlinky v kontejneru měly po jednom stéble o výšce do 10 cm.

----------------------------- *****--------------------------*****-------------------------------

fauna-flora ho popisuje : 

Známý také jako šípový bambus pro jeho využití v historii. Na plném slunci vytváří až 5 m vysoké stonky s velkými lesklými listy. Listy až 25 cm dlouhé a široké 3 cm, rozprostírají se vějířovitě do stran, což dává porostu lehký a vzdušný vzhled.
Výška: 3-5 m, mrazuvzdornost: -25C

v Katalogu Bambusária je k němu uvedeno :

Pseudosasa japonica - 3-5m bambus s dlouholetou tradicí pěstování v Evropě, vzpřímená stébla s elegantními listy, které však v tuhé zimě mohou namrzat, ale dobře regenerují *2

stránky Rosteto tento bambus představují následovně :

Původ: Čína, Japonsko, Korea
Výška: 5 m
Zimovzdornost: - 19°C
Charakteristika: Dlouhé rovné stonky rostoucí těsně u sebe. Olistění je velké tmavozelené.
Nároky:
Snáší dobře zimu, ale vyžaduje zimní zálivku. Vyžaduje chráněná stanoviště před mrazivými větry.
Použití: Solitéra, skupiny bambusů.

BambusCentrum Kastner o něm uvádí :

Pseudosasa japonica - list tmavě zelený, složený do vějíře, mrazuvzdornost do 20°C, průměrný vzrůst v našem klimatu 2,2 m

České tropy ho inzerují takto :

Pseudosasa japonica  - dorůstá do výše 3-5 m,  mrazuvzdornost do -25°C 

Nahoru

Zpět  - na stránku bambusů

NAVRCHOLU.cz