Pseudosasa japonica
poslední úprava stránky 13.06.2008
na úvodní stránku
Pěstování
bambusů
Kronika
zahrady
červen 2008 : Japonica zatím s novými stébly nijak nepospíchá. Rostou jim především větve loňských stébel a nové listy. Nová stébla teprve vyrážejí ze země.
prosinec 2007 : Japonica I během léta narostla velmi pěkně. Vysoká je již víc než jeden metr. Japonica II je již tradičně menší, protože roste na sušším místě. Obě rostliny mají již listy ve špičkách stébel omrzlé.
červen 2007 : červen - měsíc nejbujnějšího růstu bambusů. Obě rostliny vyhánějí pěkná nová stébla.
květen 2007 : V současné době ta druhá, tj. slabší rostlina, vyráží první slabý puk. Ta silnější zatím nic. Jen nějaké nové listy rostlinám narostly.
duben 2007 : Druhá rostlina letos přežila zimu, aniž by jí jako obyčejně nadzemní část odešla.
únor 2007 : Letos se stále obě rostliny poměrně dobře drží. Ani lednové vichřice, ani sníh a mrazivé teploty je nijak příliš nepoškodily.
leden 2007 : Japonica začala růst poměrně pozdě a tak i druhé roční růstová etapa nastala u ní později. Mrazové poškození v podobě suchých listů a špiček stébel je na obou rostlinách dosud patrné.
rok 2007
rok 2006
25.10.2006 : Během podzimu se obě rostliny dalšími stébly rozrostly a zesílily, zvláště rostlina B (na snímku vpravo). Obě zatím rostou v trsu, do stran se nijak mnoho nerozrůstají. Žádné delší rhizomy nemají.
3. října 2006 : Rostlina A docela dobře roste, koncem léta vyhnala jedno obzvláště silné a dlouhé stéblo (proti ostatním stéblům této rostliny) a i rostlinka B se v srpnu dostala do silnějšího růstu.
1. června 2006 : opět viditelný rozdíl mezi oběmi rostlinami. Rostlina A, která v lepším stavu překonala zimu, má již delší nová stébla, která ještě dále porostou, kdežto rostlinka B má zatím pouze první malé stéblo.
20. dubna 2006 : Rostlina A během
uplynulých týdnů dále trochu seschla, ale již jsou vidět na špičkách některých
stébel nové letošní listy. Rostlina B však všechny zelené listy během
posledních tří týdnů ztratila. Tedy opakuje se u ní loňský jarní stav.
Dá se předpokládat, že následující teplé dny již nebudou pro bambusy
nepříznivé a stav rostliny A se již nebude dále zhoršovat. Bude tedy zajímavé
zjistit o jak dlouhou dobu ztráta všech zelených listů oddálí nástup růstu
nových stébel.
Přes zimu byla rostlina A chráněna pouze suchými zbytky okolo rostoucích
afrikánů, kdežto rostlina B byla zakryta smrkovými větvemi, které pak
zapadaly sněhem. Ze současného vzhledu obou rostlin je evidentní, že suché
afrikány pomohly rostlině lépe překonat zimu, než zakrytí větvemi.
28. března 2006 : Rostlina A, zatím stále ve zbytcích ledu, obklopená suchými afrikány, zimu přežila viditelně lépe, než rostlina B, zakrytá pod sněhem smrkovými větvemi. Proti loňskému jaro je její stav podstatně lepší i když zhruba polovina stébel je suchá. Na rostlině B zůstalo zelených jen několik listů.
leden 2006 : Přestože dosud nebyly žádné silné mrazy, pseudosasa japonica je již dost zubožená. Snímek rostliny A je ze 7.1.2006. Druhá pseudosasa, neobklopená suchými afrikány, je zcela pod sněhem. Vpravo ještě jeden snímek stejné rostliny, dělaný v okamžiku, kdy na chvíli vysvitlo slunce. Do jara to již lepší nebude, jen za pár dní či týdnů listy seschnou ještě víc a opadnou.
rok 2006
rok 2005
19. prosince 2005: Snímky ukazují růst obou rostlin v průběhu léta a podzimu. Mezi rostlinou A rostoucí mezi vysokými afrikány a rostlinou B rostoucí volně, nejsou žádné podstatné rozdíly v jejich růstu. Rostliny jsou od sebe vzdáleny cca 15 m a jsou v trochu odlišných vláhových poměrech. Rostlina A je vedle rybníčku, rostlina B v sušší jílovité půdě. Přesto obě rostliny rostou velmi podobě a oběma patrně důsledkem suššího podzimu začaly schnout listy. To se u jiných druhů bambusů, rostoucích v prostorách mezi oběma Pseudosasami, v takové velké míře neprojevilo.
Jedna i druhá rostlina v říjnu.
21. června : obě rostlinky se rozrůstají do šířky novými, stále ještě krátkými stébly, jak je ze snímků patrné.
25.května : listy ze starých stébel opadaly a tak stav obou rostlin by byl žalostný, kdyby obě rostliny nevyrazily nová stébla. Rostlina A má nových stébel několik, rostlina B na snímku viditelné rozvětvené stéblo jedno.
1. dubna : Obě rostliny tohoto druhu bambusu přežily zimu jen tak tak. I mírnější mrazy v období před napadnutím sněhu zničily stébla, která vyrostla v pozdním létu a nestačila vyzrát. Naštěstí však obě rostliny mají alespoň několik zelených listů a tak mají předpoklady během léta se trochu vzpamatovat. Jistě žádné zázraky letos nepředvedou. Úspěchem bude, pokud se rostliny obnoví do stavu v konci léta minulého roku. Skutečnost, že nová stébla rostla ještě i v září a v říjnu, jistě přivodila značné vyčerpání obou rostlin. Podstatné však bude, zůstala-li rostlinám ještě nějaká nová očka, ze kterých by mohla vyrůst nová stébla. To ukáže až další čas.
16.1.2005 : Během dalších dvou týdnů se stav obou rostlin opět viditelně zhoršil. Další listy ubyly. Do jara patrně odpadnou zcela, což však nemusí znamenat, že rostliny zacházejí. Na jaře by měly nově obrazit. Bude zajímavé, zda nové listy porostou jen z nových stébel či i ze stébel loňských.
10.1.2005 : Takto vypadají obě rostlinky k 1.1.2005. První rostlina se zdá být na fotografii (ale jen na fotografii) bez znatelného poškození, avšak druhá má většinou listy stočené, příp. zaschlé.
rok 2005
rok 2004
4.10.2004 : obě rostliny se postupem času během července až do září rozrostly z jednoho každá na 4 stébla.
5.8.2004 : Takto rostliny vypadaly krátce po vysazení :
V květnové zásilce jsem obdržel dvě rostliny Pseudosasy japonica. Rostlinky v kontejneru měly po jednom stéble o výšce do 10 cm.
----------------------------- *****--------------------------*****-------------------------------
fauna-flora ho popisuje :
Známý také jako šípový
bambus pro jeho využití v historii. Na plném
slunci vytváří až 5 m vysoké stonky s velkými
lesklými listy. Listy až 25 cm dlouhé a široké
3 cm, rozprostírají se vějířovitě do stran, což
dává porostu lehký a vzdušný vzhled. Výška: 3-5 m, mrazuvzdornost: -25C |
![]() |
![]() |
![]() |
v Katalogu Bambusária je k němu uvedeno :
Pseudosasa japonica - 3-5m bambus s dlouholetou tradicí pěstování v Evropě, vzpřímená stébla s elegantními listy, které však v tuhé zimě mohou namrzat, ale dobře regenerují *2 |
stránky Rosteto tento bambus představují následovně :
Původ: Čína,
Japonsko, Korea Výška: 5 m Zimovzdornost: - 19°C Charakteristika: Dlouhé rovné stonky rostoucí těsně u sebe. Olistění je velké tmavozelené. Nároky: Snáší dobře zimu, ale vyžaduje zimní zálivku. Vyžaduje chráněná stanoviště před mrazivými větry. Použití: Solitéra, skupiny bambusů. |
BambusCentrum Kastner o něm uvádí :
Pseudosasa japonica - list tmavě zelený, složený do vějíře, mrazuvzdornost do 20°C, průměrný vzrůst v našem klimatu 2,2 m |
České tropy ho inzerují takto :
Pseudosasa japonica - dorůstá do výše 3-5 m, mrazuvzdornost do -25°C |
Nahoru
Zpět - na stránku bambusů